Blogger’ların gözünden: Topaz Restaurant

by Ladin Hidiroglu

Topaz Restoran, 2007’den bu yana aynı lokasyonunda harika bir İstanbul manzarası ile birlikte misafirlerine muhteşem lezzetler sunuyor. İstanbul’da bir restoranınız varsa, kebapçı ya da köfteci değilseniz, 10 seneden uzun süre ayakta kalmanız çok zor. Restoranın sahibi Gülin ve Yücel Özalp çifti, İstanbul’da 10 yıldan fazla süredir bu güzel restoranı yaşatmak için çok çalışıyorlar.

Topaz’ın başındaki Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış şef Tevfik Alparslan ise Anadolu’nun dört bir yanından getirdiği kendimize has ürünlerle menüsünü oluşturuyor. Anadolu’nun toprağına, suyuna sahip çıkıyor ve tamamen yerel lezzetler ile İstanbul’un dünyaya tanıtılmasında rol oynuyor. Topaz’ın menüsü, genetiği ile oynanmamış ürünlerden oluşuyor.

Topaz’da öne çıkan yemeklerden bazılarını sıralayalım… Topaz’ın şefi Tevfik Alparslan’ın menüsündeki Babakale ızgara ahtapot, İstanbul’daki en iyi ızgara ahtapotlar arasında. Trüf aromalı mercimek tava, kırmızı soğan reçeli ve kimyon ile sunulan ahtapotun fiyatı 57 TL.

Başlangıçlardan biftek tartar hardallı avokado köpüğü, kızarmış köy ekmeği ile geliyor. Tabak, yemek için bozmaya kıyamayacağınız kadar özenle hazırlanmış. Fiyatı 43 TL. Ara sıcaklardan, Trakya kuzu ciğer külbastı bademli humus, kuzu kulağı, ev yapımı turşu ile servis ediliyor, fiyatı 44 TL. Gelelim ana yemek Topaz dana kaburgaya… Terbiyeli misket füme buğday Konya Bozkır’dan, dana eti ise Çanakkale Biga’dan. Dışı mühürlenen kaburganın tüm lezzetinin içinde kalması sağlanıyor. Sonra 12 saat ağır ateşte pişiyor. Üzerinde ise tarçın, elma, balzamik sirke ile kaynatılıp tereyağı ile bağlanan ve 48 saat kaynatılan oryantal glase sos bulunuyor. Mevsim kök sebzeler ile servis ediliyor. Lezzeti inanılmaz, fiyatı 78 TL.

“İstanbul’un Cevheri” mottosuyla hizmet veren Topaz, haftanın yedi günü kokteyl ve aperatifler için dinlendirici şekilde hazırlanmış bar ve lounge bölümlerini de yemek öncesi ve sonrası için misafirlerinin hizmetine sunuyor.

Adres: Ömer Avni Mahallesi İnönü Caddesi No: 50, 34427 Gümüşsuyu, Beyoğlu / İstanbul | 0212 249 10 01

Yazı: Cem Karakuş (www.cemkarakus.com)

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange