İstanbul’da Sonbaharın Tadını Çıkaracağınız En İyi 10 Kahvaltı Mekânı

by selenay

Güneşli havalar yavaş yavaş yerini rüzgara ve yağmura bırakıyor, İstanbul’a en çok yakışan mevsim sonbahar tüm renkleriyle “Merhaba” diyor. Şimdi sıcaktan bunalmadan, terden sırılsıklam olmadan açık havanın tadını çıkararak kahvaltı yapma zamanı. “Bu hafta sonu nerede kahvaltı yapalım?” diyorsanız, hem manzarası hem lezzetleriyle öne çıkan adresleri sizin için derledik…

YOROS CAFE & RESTAURANT – ANADOLU KAVAĞI

İsmini, Anadolu Kavağı’nın yanı başındaki Yoros Kalesi’nden alan mekâna bol yeşillikli yokuş bir yoldan ulaşılıyor ama he­defe ulaştığınızda karşılaştığınız manzara size “Oh be” dedirti­yor. Bir yanınız deniz, bir yanınız orman, daha ne olsun! Ahşap masa ve sandalyeleriyle salaş ve sevimli bir havası var. Serpme kahvaltının dışında tost, menemen, gözleme, sosis tava, sucuk­lu yumurta, paçanga böreği, mıhlama gibi seçenekler de bulu­nuyor.

Adres: Anadolu Kavağı Mah. Feneryolu Cad. No: 3/A Beykoz / İstanbul

Tel: 0216 320 20 56

TARİHİ ÇINARALTI AILE ÇAY BAHÇESİ- ÇENGELKÖY

Bir Anadolu Yakası klasiği… Boğaz’da uygun fiyatlı, ekonomik kahvaltı dendiğinde ilk akla gelen adreslerden… Kahvaltı taba­ğı, sahanda yumurta, menemen ve omlet çeşitleri, soğuk sand­viçler, tostlar… Seçenek bol, çaylar her dem taze. Boğaz man­zarası tüm ihtişamıyla önünüzde. Daha ne olsun!

Adres: Çengelköy, Çınarlı Cami Sokak No: 4 A Üsküdar / İstanbul

Tel: 0216 422 10 36

MOLA GÖZLEME EVİ- ŞİLE

Eşsiz doğası ve iştah kabartan serpme kahvaltısıyla huzur­lu mu huzurlu bir ortam. Gözlemeleri çok lezzetli. Kıymalı pa­tatesli, kıymalı kaşarlı, patatesli kaşarlı, peynirli, ıspanaklı… Her damak zevkine uygun seçenekler var. Gözleme sevmiyorsanız normal kahvaltı yapabilir, çiğ börek ya da mantının tadına ba­kabilirsiniz.

Adres: Üvezli Köyü Girişi, Şile / İstanbul

Tel: 0535 240 03 91

STELLA – POLONEZKÖY

İstanbul’un biraz dışına çıkmaya, yemyeşil ormanlarıyla ünlü Polonezköy’e uzanmaya ne dersiniz? İşte size doğayla iç içe or­man manzaralı bir mekân, Stella. Serpme köy kahvaltısı hemen gelsin mi, yoksa önce biraz yürümek mi istersiniz? Mekâna özel Stella böreğinin de tadına bakarsınız gitmişken. Bu arada diler­seniz konaklayabileceğiniz bir işletme olduğunu da hemen ek­leyelim.

Adres: Polonezköy Mah. 75. Yıl Cad. Polonezköy / Beykoz

Tel: 0 216 432 32 32

SARI KÖŞK – EMIRGAN KORUSU

Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk adlı üç köşkü bünyesinde barındıran Emirgan Korusu’nda Boğaz’a ve iki köprüye birden hâkim manzarasıyla Sarı Köşk bir adım daha öne çıkıyor. Hafta içi 09:00-13:00, hafta sonu ise aynı saatte başlıyor, 13:30’a ka­dar uzuyor. Serpme kahvaltısı petek bal, taze kaymak, doma­tes, salatalık, peynir ve zeytin çeşitleri, yumurta, reçel çeşitle­ri, tahin pekmez, havuçlu kek, sigara böreği ve sınırsız çaydan oluşuyor.

Adres: Emirgan, 7, Hakim Tahsin Sokak, Sarıyer / İstanbul

Tel: 0212 229 50 37

KULİNDAĞ DAĞ EVİ- MAHMUT ŞEVKET PAŞA KÖYÜ

Kavacık’tan Riva’ya doğru ilerlerken karşınıza çıkan Mahmut Şevket Paşa Köyü ayrımından ulaşılan mekân aslında orman­lık bir vadinin yamacına kurulmuş bir dağ evi. Serpme kahvaltı­nın yanında özellikle kendi fırınlarından çıkan sıcacık pide, pizza, poğaça ve ekmek çeşitleri çok beğeniliyor. Oksijeni bol, yemye­şil bir orman ve kuş sesleri eşliğinde kahvaltı yapmayı kim is­temez ki!

Adres: Mahmut Şevket Paşa, Kibrit Çıkmazı No: 6 Beykoz / İstanbul

Tel: 0850 302 02 99

KIR KAHVESİ- YILDIZ PARKI

Şehrin tam göbeğinde ama kalabalıktan uzak, doğaya yakın bir saklı orman burası. Yıldız Parkı’ndaki Kır Kahvesi bir Beltur iş­letmesi. Kahvaltı tabağınızı alıp orman manzarası eşliğinde do­ğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kahvaltı tabağınızda ise şunlar var: Bal kaymak, domates salatalık, ceviz, kaşar peyniri, beyaz pey­nir, tulum peyniri, biberli zeytin, pekmez, simit, sigara böreği, haşlanmış yumurta, jambon , acuka ve tabii ki demleme çay.

Adres: Yıldız Mah. Yıldız Cad. No: 62 Beşiktaş / İstanbul

Tel: 0212 327 45 01

MİHRABAT KORUSU – KANLICA

Kanlıca’nın hemen sırtında bulunan Mihrabat Korusu çam ağaçlarının hayat dolu kokusuyla sizi karşılıyor. Karşınızda Or­taköy sahili, Rumeli Hisarı, İstinye Koyu ile uçsuz bucaksız bir manzarayla baş başasınız. Zengin içeriği ile serpme kahvaltı­nız önünüzde. “Bana yetmez” derseniz anne menemeni, beyaz peynirli ve otlu omlet, domatesli kekikli sosis gibi ekstra seçe­neklerden birini deneyin.

Adres: Mihrabat Caddesi No: 50 Kanlıca Beykoz / İstanbul

Tel: 0 216 425 86 16

BAHAR COUNTRY – BAHÇEKÖY

Sarıyer’de Bahçeköy yolu üzerinde bulunan kahvaltı ve man­gal konseptli piknik alanlarından biri olan Bahar Country’de kahvaltı hem hafta içi hem de hafta sonu serpme olarak ser­vis ediliyor. Her mevsim kuşların senfonisi eşliğinde vakit geçi­rebileceğiniz mekân, sonbaharın renklerine bürününce bir baş­ka güzel oluyor. Mekânda çocuk parkı ve çocuk oyun alanları da var.

Adres: PTT Evleri, Bahçeköy Cad. No: 83 Sarıyer / İstanbul

Tel: 0212 242 27 40

FLAMİNGO KÖY – ÇATALCA

Şehrin stresinden uzaklaşarak tamamen doğal organik ürünler­den oluşan mükemmel bir kahvaltı. Flamingoköy, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda oturanlar için hafta sonu doğaya kaçış rota­larından biri. Aynı zamanda bir doğal yaşam parkı. Dere kena­rında, flamingoları seyrederken yapacağınız açık büfe köy kah­valtısının tadı damağınızda kalacak.

Adres: Gökçeali, Cevizlik Sokak No: 43, Çatalca / İstanbul

Tel: 0552 377 61 61

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange