Kahve Yanı Lezzetlerin Üreticisi: “240 Derece”

by selenay

Kahve, başlı başına tüketilebilen bir içecek olsa da, yanında lezzetli eşlikçilerle daha da keyifli bir seviyeye ulaşılabilir.

Kahve, kimileri için tek başına, kimileri için de yanında tatlı-tuzlu lezzetlerle tüketilmesi gereken bir içecek. Özellikle kahveyi tek başına tüketemeyen kişiler, kahve yanına özel lezzetler arıyorlar.

240 Derece, 2015 yılından beri hem kahveseverlerin hem de yeni nesil kahve dükkanlarının vazgeçemedikleri bir “bakery”.  Başta ekmekleri ve kruvasanları olmak üzere tatlıdan tuzluya birçok lezzetiyle fark yaratan markanın kurucuları Cem Melek ve Metin Haras ile bir araya geldik; 240 Derece’nin hikayesini, çalışmalarını dinledik.

240 Derece markası, kahve sektörü için önemli bir marka. Birçok kahve dükkânı kahve yanı lezzetlerini sizlerden temin ediyor. İlk önce sizleri tanıyalım Cem Bey ve Metin Bey?

Cem Melek: Biz çocukluk arkadaşıyız. Çocukluktan bu yana üniversite hayatına kadar yediğimiz içtiğimiz hep beraber geçti. Ben tekstil mühendisliği okudum. Sonra aynı şirkette çalışmaya başladık. Sonra da 240 Derece için güçlerimizi birleştirdik.

Metin Haras: Ben de Amerika’da gıda pazarlama okudum. Benim de gıda ile ilgili sürekli yapmak istediğim bir fikrim vardı, bunu Cem’e ilettim. İş için sürekli yurt dışına seyahat ediyorduk. Sonra Cem’in de dediği gibi 240 Derece için bir araya geldik.

Peki, 240 Derece’nin hikayesi nasıl ve nerede başladı?

C. M. : Ekmeğin Avrupa’da çok farklı olduğunu gözlemledik. 240 Derece’yi kurmadan evvel birçok ülke ve şehir görerek farklı kültürler tanıyarak ve de bu kültürlere ait ekmek çeşitlerini keşfedip analiz ederek başladık. Dengeli beslenme bilincinin en önemli öğelerinden biri olan sağlıklı ekmeğin lezzetinin oldukça sade ve doğal yöntemlerden geçtiğini keşfettik ve ekmek üretiminin ticari amaçlar uğruna sıradanlaştığını gördük. Türkiye’de de bunun eksikliğini hissettiğimizde, neden güzel ve sağlıklı ekmek yemediğimizi araştırdık ve bunun sonucunda da tüketiciye daha lezzetli ve sağlıklı ekmekler sunmak amacıyla 2015 yılında 240 Derece’yi hayata geçirdik.

“ÇOK YAKINDA NİŞANTAŞI’NDA DA BİR ŞUBE AÇILACAK”

Bugün aynı zamanda imalathane ve şubeleriniz de bulunuyor. 240 Derece markası şube olarak nerelerde var?

M. H. : Bilinen fırınlardan farklı bir konseptte olan genel merkezimiz, üretim atölyemiz Ataşehir’de. Burada üretimin yanı sıra perakende satışımız da bulunuyor. Ayrıca Yeşilköy’de bir konsept dükkanımız 240 Derece ürünleri ile hazırlanan kapsamlı bir menü ile kafe olarak da hizmet veriyor. Ekim 2020’de açtığımız Erenköy’de bulunan satış mağazamızda da ürünlerimizi tüketiciye sunuyoruz. Ağustos 2021’de de Ulus satış mağazamız ailemize katıldı. Çok yakında Nişantaşı’nda da 240 Derece’miz açılacak.

Ulus’daki yeni şubenizde çalışmalar nasıl gidiyor?

C. M. : Ulus’ta uzun zamandır 240 Derece müdavimleri bizi bekliyordu. Açıkçası yoğun ilgi bizi çok memnun ediyor.

“TAMAMEN DOĞAL YÖNTEMLERLE ÜRETİLEN EKMEK ÇEŞİTLERİMİZ VAR”

Sizin en önemli ürün gamlarınızdan biri ekmek çeşitleri. Bünyenizde ekşi mayalı ekmek ürünleri bulunuyor.  240 Derece, ekmek üretimine önem veren bir marka. Ekmek çeşitlerinden de bahseder misiniz? Fırınınızdan neler çıkıyor?

M. H. : 240 Derece’de, yıllanmış ekşi mayaları ile organik buğday ve tam buğday kullanılarak üretilen ekmekleri arasında; domatesli-biberiyeli, zeytinli gibi farklı damak zevklerine hitap eden ekmeklerin yanı sıra karabuğday, çavdar ve siyez gibi atalık unlarla tamamen doğal yöntemlerle üretilen eskisi gibi mis kokulu ekmek çeşitleri yer alıyor.

Yeni nesil kahveciliğin ilk çıktığı zamanlar ardı ardına açılan dükkanların eksiklerden biri kahve yanı lezzetlerdi. Bu işletmelerde kahve yanına ya çok az çeşit bulunuyor ya da menülerinde kahveleri kadar güzel atıştırmalar yer almıyordu. Bu konuda birçok dükkânın imdadına siz yetiştiniz. Kahve yanı için ne gibi çeşitleriniz var?

C. M. : Artizan fırının tatlı düşkünlerini es geçmeyen pastane ürünleri ve kurabiye çeşitleri arasında ise yerli tereyağı ile üretilmiş kruvasandan, San Sebastian’a, glutensiz ve şekersiz seçeneklere de ulaşabileceğiniz pek çok farklı ürün bulunuyor.

“KAHVENİN BİR NUMARALI EŞLİKÇİSİNİN KRUVASAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Kruvasan, son zamanların popüler yiyeceklerinden. Siz de kruvasan yapımıyla adınızdan söz ettiriyorsunuz. Yeme-içme sektöründe kruvasana olan bu yoğun ilgiyi nasıl yorumluyorsunuz?

M. H. : Türkiye’de yurt dışı trendlerini takip eden bir tüketici kitlesinin oluştuğunu gözlemliyoruz. Tüketicilerin talebini karşılamak isteyen ve damak zevklerine uygun formüller üreten bakery’lerin de bu anlamda yoğun çalışması bizi de memnun ediyor.

Özellikle kahve trendine paralel olarak, kahvenin bir numaralı eşlikçisinin kruvasan olduğunu düşünüyoruz. İçeriğindeki yağ ve tuzun da mideyi rahatlama özelliğinin de tercih edilmesinde yadsınamaz olduğunu düşünüyoruz.

Tüketiciler ürünlerinize kahve dükkanları dışında hangi noktalarda ulaşabilirler?

C. M. : Özel tariflerimizle en kaliteli malzemelerle lezzetli ekmekler hazırlıyor ve özenle tüketicilerimize ulaştırıyoruz. Web sitemiz, whatsapp ve telefon hattımız üzerinden en geç bir gün öncesinden alınan siparişleri adedine paralel sayıda ekmek üretimi yaparak İstanbul içerisinde belirli bölgelere adrese teslimat yapıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin her noktasına kargo ile gönderim yapıyoruz.

M. H. : birçok semtte bilinen gurme market ve şarküteride 240 Derece ürünlerinin satışı yapılıyor. Bu sene Urla, Bodrum, İzmir, Adana, Çanakkale ve Urla’da ürünlerimiz çok merkezi satış noktalarında yerini aldı. Bu sayede tüketicilerimize ulaşmaktan dolayı çok memnunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange