Efsane 10 Ankara dönercisi

by Basak Oksak

Döner, Türk yeme içme kültürünün ana ürünlerinden. Dönerin ana vatanı diyebileceğimiz Ankara’da ise efsane olmuş çok sayıda restoran bulunuyor. Farklı pişirme teknikleri ve farklı hayvanların etleri kullanılsa da değişmeyen tek şey asla kıyma kullanılmaması. Hemen hepsi mütevazı birer esnaf lokantası olan meşhur Ankara dönercileri, bu lezzetlerini korumak için şubeleşme yolunu tercih etmemiş. Sınırlı miktarda döner servis eden bu restoranlarda, gerçek bir Ankara döneri ziyafeti yaşamak içinse mutlaka öğlen saatlerinde gitmek gerekiyor. Aksi halde kapısından dönme ihtimaliniz çok yüksek. İşte Ankara’nın lezzetiyle efsane olmuş 10 dönercisi.

Çankaya Lokantası

Hoşdere Caddesi’nde bulunan Çankaya Lokantası, uzun yıllar Çankaya Köşkü’nde aşçı olarak çalışan; Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Celal Bayar’a hizmet eden Osman Anda tarafından 1974 yılında kuruldu. Lokantanın işletmesini üçüncü kuşak olan torun Caner Anda üstleniyor. Döner haricinde sulu yemek de bulunan mekân, pazar hariç her gün açık. Lokantanın ana ürünü olan Ankara döneri, gün içinde en geç saat 15.00’te tükeniyor. Pilav üstünde servis olarak sunulan döner, bir gün öncesinden terbiye ediliyor. Tüm sinirleri ve damarları temizlendikten sonra ertesi gün için hazırlanan döner, günlük olarak tükeniyor. Bir porsiyon dönerin fiyatı 28 TL.

Tel: 0312 438 24 96

Mutlu Döner

Ayrancı Güvenlik Caddesi’nde hizmet veren Mutlu Döner’in kuruluş tarihi 1978. Hilmi Kaçar tarafından kurulan lokantayı şu an torun Cengiz Kaçar işletiyor. Esnaf lokantası konseptine sahip olan mekân, gün içinde döner bittiğinde kapanıyor. En geç kapanış saati ise 15.00. Öğleden sonra gittiğinizde döner bulma şansınız yok denecek kadar az. Bir gün öncesinden dana but ve sırt etinden hazırlanan döner, kuzu kuyruğu ile dinlendiriliyor. Ankara dönerinin ana özelliklerinden biri olan kıyma olmaması Mutlu Döner için de geçerli. Ette kıyma kesinlikle kullanılmıyor ve tüm sinirleri alınıyor. Döner, soğan, domates ve közlenmiş biberle servis ediliyor. Pazarları kapalı olan lokantada dönerin porsiyonu 25 TL.

Tel: 0312 428 32 42

Özge Piknik

Kızılay’da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bulunan Özge Piknik, son derece sade bir şekilde piknik konseptiyle dizayn edilmiş. 30 yılı aşkın bir süredir aynı adreste bulunan mekân, mütevazı görüntüsüne rağmen oldukça lezzetli bir dönere sahip. Öğleden sonra kapatan diğer Ankara dönercilerinin aksine akşam 20.00’ye kadar hizmet veriyor ve haftanın yedi günü açık. Arka but etinden hazırlanan etler, bir gün dinlendiriliyor. Döneri kömür ateşinde pişiren Özge Piknik, domates, biber ve soğanla birlikte sadece ekmek arası olarak servis yapıyor. Turhan Gültekin tarafından işletilen mekânda, dönerin fiyatı da oldukça makul. Bir porsiyon döner 23 TL.

Tel: 0312 229 80 35

Dönerci Dursun Usta

Ankara Kalesi’ndeki meşhur dönercilerden bir diğeri olan Dönerci Dursun Usta, 80 yıllık Fehmi Usta’nın ününü bugün devam ettiriyor. Fehmi Usta’nın yanında yetişen Dursun Tandoğan ve Kasım Özkan tarafından işletilen restoranın kendine özel müdavimleri bulunuyor. Dursun Usta da döneri kuzu etinden yapıyor. Kâğıt inceliğinde açılan etler, lifleri ve sinirleri temizlendikten sonra domates suyu ve tuzla bir gün bekletiliyor. Kâğıt gibi açılan etlerin arasına kuyruk yağı dizilerek şişe takılıyor. Kömür ateşinde pişirilen döner, ekmek arası ya da tabakta servis ediliyor. Bir porsiyon döner fiyatı ise 35 TL.

Tel: 0312 312 74 75

Süha’nın Yeri

Ankara’nın en eski dönercilerinin başında gelen Süha’nın Yeri, 1850’li yıllarda İsmail Elifer tarafından Ankara Kalesi’nde Saraçlar Çarşısı’nda kuruldu. Şu an Gaziosmanpaşa’da yeni adresinde hizmet veren restoran, Elifer kardeşler tarafından işletiliyor. Dönerde kullanılan ete herhangi bir işlem yapılmıyor. Temizlendikten sonra sadece tuzla bir gün dinlendiriliyor. Son yıllarda birkaç adres değişikliği yapsa da müdavimlerinin vazgeçemediği Süha’nın Yeri, dönerin yanı sıra köfte servisi de veriyor. Restoranda bir porsiyonun fiyatı 32 TL.

Tel: 0312 419 63 03

Meydan Piknik Döner

Ankara’nın turistik bölgesi Ankara Kalesi’nde bulunan Meydan Piknik Döner, 1957 yılından itibaren kale esnafı olan İbrahim Özercan tarafından 1993’te kuruldu. Şu an oğlu Hüseyin Özercan tarafından işletiliyor. Ankara’da kuzu etinden döner yapan birkaç adresten biri olan restoran, mütevazı dekoru ve sobası ile samimi bir ortam sunuyor. Süt kuzusunun arka but etinden hazırlanan döner, domates ve soğan suyu ile bir gün dinlendiriliyor. Etler, mevsime göre değişiklik gösterse de genelde Balıkesir yöresinden geliyor. Kömür ateşinde pişirilen dönerin daha aromalı ve lezzetli olması için üst kısmına kuyruk yağı takılıyor. Pidesini de kendisi pişiren restoran, cuma ve cumartesi günleri menüsüne kuru fasulye de dahil ediyor. Porsiyon dönerin fiyatı  30 TL.

Tel: 0312 311 54 56

Peçenek Döner

İskitler’de Büyük Oto Sanayi Sitesi’nde bulunan Peçenek Döner’in mazisi 1976 yılına uzanıyor. Daha önce ‘Etlik Garajları’ olarak bilinen otobüs terminalindeki adreslerinden taşınarak 2003 yılında yeni adresine geçen Peçenek Döner, aynı anda iki döneri şişe takıyor. Oldukça yoğun bir müşteri potansiyeli olan restoran, bazı günler bu sayıyı üç şişe çıkarıyor. Kızılcahamam’dan gelen süt danası etleri, tuz ve soğan suyu ile bir gün bekleten restoran, etleri kuzu kuyruğu ile harmanlayarak şişe geçiriyor. Muttullah Peçenek tarafından işletilen restoran, cuma günleri kapalı, açık olduğu günlerde ise saat 21.00’e kadar hizmet veriyor. Porsiyon döner 33 TL.

Tel: 0312 342 05 87

Azim Beşiktaş Döner

Ulus Hali’nin yanında bulunan Azim Beşiktaş Döner, tarihi bir Ankara apartmanının giriş katında 70 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyor. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Celal Çarhoğlu tarafından kurulan restoranı şu an torunları Raşit ve Remzi Karadaş kardeşler işletiyor. Dana etinin arka butundan alınan etlerin sinirleri temizlendikten sonra bir gün özel bir marine ile dinlendiriliyor. Pazar günü kapalı olan restoranda döner servisi 11.00 ve 17.00 saatleri arasında yapılıyor. Dönerin yanı sıra köfte ve İskender de bulunuyor. Bir porsiyon döner 26 TL, İskender ise 35 TL.

TEL: 0312 324 41 11 – 0312 309 71 91

Gaziantep Pide Kebap ve Döner

Ulus’ta Yeni Oto Sanayi Sitesi’nde bulunan Gaziantep Pide Kebap ve Döner, aslında bir kebap restoranı olsa da asıl ününü Ankara döneri sayesinde kazandı. 1993 yılında Mehmet Sedat Serin tarafından kurulan restoranı, oğlu Mustafa Kemal Serin işletiyor. Sanayi içinde esnaf lokantası olan mekân, döneri tranş ve sokum etinden yapıyor. Saat 20.00’ye kadar açık olan restoranda bir porsiyon dönerin fiyatı 20 TL.

TEL: 0312 311 71 27

Doğata

Atatürk Orman Çiftliği’nde hizmet veren Doğata; sokak kültürümüzün vazgeçilmezleri kokoreç, köfte ve döner ile 30 yıla yakın bir süredir Ankaralıların değişmez lezzet durakları arasında ön sıralarda yer alıyor. Kıymasız döner yiyebileceğiniz adreslerden biri olan mekân, şişe takılacak etleri iki gün dinlendiriyor. Döner, ekmek arası ya da lavaşta servis ediliyor. Doğata’nın öne çıkan lezzetleri arasında kokoreç ve kumpir de yer alıyor. Sabahları kahvaltı bulunan mekân 24 saat hizmet veriyor. Bir porsiyon dönerin fiyatı 28 TL.

Tel: 0312 211 03 80

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange