Teflon Tencere Sağlığa Zararlı mıdır?

by selenay

Yemeğin lezzetine büyük etki eden tencere/tavamız, hammaddesi ile sağlığımıza destek de olur, köstek de. 

Sağlıklı yemek tarifleri geliştiren ve Bizimev TV’de her hafta seyirciyle buluşan Pelin Bozkurt Bilgiç için hangi tencere/tavayı kullanacağı çok büyük bir önem taşıyor. Hem kendi tencere/tava tercihlerini hem de teflon tava kullanımına dair püf noktalarını Gastrofests okurlarıyla paylaşan Pelin Bozkurt Bilginç’in önerileri sizlerle…

Özellikle teflon sağlığa zararlı mı, teflon tencere ve tavayı nasıl kullanmalıyız konusu hakkında çok soru alan Pelin Bozkurt Bilgiç bu soruyu bizim için yanıtlıyor ve teflon kullanımı için ipuçları veriyor: 

“Teflon ısıya, kimyevi maddelere, neme, sürtünmeye dayanıklı bir madde. Hepimizin evinde en azından yapışmadığı için krep yaparken kullandığınız bir teflon tavanız vardır değil mi? Neredeyse kaydırmaz bir yüzeye sahip olduğundan çok tercih ediliyor.  Ancak yüksek ısı ve çizilme durumunda kimyasallar açığa çıkıyor. Teflon çizildiğinde ortaya çıkan alüminyum oksitlenmesi, yani paslanması sonucunda zehirlenme yaşayacağımızdan hemen mutfağımızdan uzaklaştıralım. Biraz daha detaylı baktığımızda yapmamız gerekenler:

Pelin Bozkurt Bilgiç

1) İçinde Yiyecek Yokken Isıtmayın!

Teflon tava ve tencerelerin bir özelliği de sıcaklıklarının kısa sürede yükselmesidir. Uzun süre boş olarak yüksek ısıya maruz kalan teflonlar, sağlık için zararlı nitelikteki gazların salınımına neden olmaktadır. Dolayısı ile teflon ürünlerin içerisinde yiyecek yokken ısıtılması zararlı olabilir.

2) Ufacık Bir Çizik Olsa da Kullanmayın!

Teflon tava ve tencerelerin üretiminde kullanılan kimyasal maddeler, yüzeyine alacağı en ufak bir darbe sonucu oluşan küçük bir çizik ile açığa çıkmakta ve içinde pişirilen yemeğin yenmesi ile direkt olarak vücudumuza karışmaktadır. Bu nedenle teflon ürünler, ufacık bir hasar görse bile yemek yapımında kullanılmamalı ve onlarla hemen vedalaşılması gerekmektedir.

3) Tahta Kaşık Tercih Edin

Teflon tava ve tencereler oldukça hassas bir yapıya sahip. Alacakları en ufak bir darbe ile kolayca çizilebilir ve sağlımız için tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle yemek karıştırırken tahta kaşıklar tercih ederek teflonun çizilmesini önleyebilir, sağlıklı ve lezzetli yemekler yemeye devam edebilirsiniz. Teflon tava / tencereye metal kaşık değdirilmez.

 4) Ocağın Ateş Derecesini İyi Ayarlayın

Teflon tava ve tencereler, ısıyı çabuk ve kolay şekilde yaydıkları için daima kısık ateşte kullanılmalıdır.Aynı zamanda 200 derece üzerindeki ısı zararlı maddelerin açığa çıkmasını hızlandırdığından orta/kısık ateşte pişirilmeli.

5) Satın Aldıktan Sonra Temizlemeyi Unutmayın

Satın aldığınız teflon ürünleri ilk kullanımdan önce sıcak su ile yıkayıp kurutmalı, daha sonrasında bir miktar sıvı yağ dökerek kağıt havlu ile silmelisiniz. Böylece teflon tencere ya da tavanızın ömrünü uzatabilirsiniz.

6)Temizlerken sert ve metal sünger kullanmayın.

7) Saklama esnasında üst üste koymayın, aralarına bez ya da kağıt havlu koyun.

8) Pişirdikten sonra 2 saatten fazla tava/tencerenin içinde yemeği tutmayalım.

9) Bulaşık makinesi tabakayı çizip ömrünü kısaltabilir, mümkünse jel deterjan kullanılmalı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange