İstanbul’daki en iyi 7 kitap kafe

by Basak Oksak

Kitap ve kahve kokusuyla harmanlanmış bu atmosfer içerisinde zamanınızı sadece kitap okuyarak değil, ofis gibi kullanıp freelance işlerinizi hallederek ya da ders çalışarak geçirebilirsiniz. İşte İstanbul’un en iyi 7 kitap kafesi karşınızda…

Café LumIère, Beyoğlu

Çukurcuma’da yaklaşık 200 yıllık bir binada, 2014’te Özcan Taş ve Cengiz Doğan tarafından açılan Café Lumière adını, sahiplerinin sinema sevgisinden alıyor. 22 Mart 1895’te özel bir sinema salonunda ilk sinema filmini yayınlayan Auguste ve Louis Lumière kardeşlerden… Özcan Taş kitap sektöründen geliyor, Cafe Lumière de ister istemez kitaplarla donatılmış bir mekân. Ama bu kitaplar satılmıyor. İsteyen kafede vakit geçirirken okuyabiliyor, isteyen de evine götürüp bitirince geri getiriyor. Tüm kitapları Özcan Taş ve Cengiz Doğan seçiyor. Türünden çok, niteliğine önem veriyorlar. Bazen çok sevilen bir yazarın kitabını, bazen de yeni ama onların çok sevdiği yazarların kitaplarını koyuyorlar kütüphaneye. Mekânın menüsünde dünya mutfağından makarna, burger, pide, salata gibi seçenekler var. Yaz aylarında üzeri açık olan bahçesi, kış aylarında kapatılarak kış bahçesine dönüştürülüyor.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, Altıpatlar Sokak No: 3 Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0537 231 95 11

Akademi 1971 Kitapevi Cafe, Kadıköy

20 yıllık bir mola verdikten sonra Kadıköy’ü renklendiren Akademi Kitapevi, uzun kütüphanesiyle önce sizi baştan çıkarır, sonra da zaman kavramını unutturur.  Haftanın her günü 22:00’ye kadar açık olan Akademi Kitapevi’nin misafirleri genelde hep öğrenciler oluyor. İki katlı olan Akademi’de dilerseniz ev rahatlığındaki koltuklarda, dilerseniz de dışarıdaki masalarda çayınız, kahvenizle ünlü yazarların romanlarını okuyarak bir günü geçirebilirsiniz. Kitap-kahve keyfi dışında burada film gösterimleri, imza günleri ve ücretsiz atölye çalışmaları gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Sakız Sokak 12/A, Kadıköy/İstanbul

Tel: 0216 700 19 71

Tasarım Bookshop & Cafe, Kadıköy

Adı üzerinde ‘tasarım’ bookshop. İçerisinin dizaynı o kadar zevkli ki, dört bir yanı incelemekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Ev yapımı limonataları ve lezzetli tatlıları eşliğinde; kalabalık ortamlardan kaçıp, sessiz ve huzur içerisinde çalışmak için daha iyi bir yer olamazdı herhalde.

Adres: Caferağa Mahallesi, Nevzemin Sokak 6/A,

Kadıköy/İstanbul

Tel: 0216 418 39 38

Fil Books, Karaköy

Türkiye’de parmakla gösterilen genç sanatçı ve fotoğrafçı Cemre Yeşil ve onun kardeşi Faik Ali Yeşil’in mekânı. Fotoğraf kitaplarının, sanat kitaplarının, bağımsız yayınların, çocuk kitaplarının yer aldığı alternatif  bir mekân.  Kafe de desek, kitapçı da desek yanlış olacak. Çünkü burası aynı zamanda atölyelerin olacağı, söyleşilerin, kitap tanıtım partilerinin, sanatçı konuşmalarının gerçekleştirileceği bir etkinlik mekânı. Özellikle salıncak şeklindeki koltukları çok eğlenceli. Mekân su yeşili renkleri, kütüphanesi, rahat koltuk ve yastıkları, kısacası her şeyiyle iç açıyor. Fil’in tadında iddialı olduğu kahvelerinden ve el yapımı keklerinden tadarken beğendiğiniz kitabı karıştırabilirsiniz.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi. Ali Paşa Değirmeni Sokak 1/1, Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0212 243 19 94

Minoa Cafe & Bookstore, Beşiktaş

Akaretler’de içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir mekân. “Dur bir kahve içeyim, tatlılarından tadayım, kitaplarına göz atayım, yeni ne okuyabilirim, altta mahzen tadındaki kitaplıklarını gezeyim” derken haliyle tüm gününüzü orada geçirebilirsiniz. Mekân adeta kitaplardan oluşuyor. Kitaplarla dizayn edilen kocaman aydınlatması bu dediğime sadece minik bir örnek. Özellikle çizgi roman sevenlerin bayılacağı bir yer. Mekânın alt katı neredeyse bu kitaplarla dolu. Kitaplıklardan bir kitap seçmiş olmanın huzuruyla bahçesinde keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Süleyman Seba Cad. 52/A,

Beşiktaş/İstanbul

Tel: 0212 236 94 52

Türk Alman Kitabevi & Cafe, Beyoğlu

İstiklal Caddesi’nde, Tünel’in karşısında, İsveç Konsolosluğu’nun yanında bulunan; Franz Mühlbauer isimli, savaştan kaçmış Alman Yahudisi bir adam tarafından kurulmuş köklü bir kitabevi ve kafe. Oldukça şirin bardaklarla gelen çayların, kahvelerin sunumu da tadı da gönülleri kazandıran cinsten. Her yerde bulunmayan bazı Almanca kitapları burada bulabilirsiniz fakat kitapların fiyatı ortalamanın biraz üstünde. Sessizlik ve huzur içinde kitap okumak isterseniz üst katı oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Adres: Şahkulu Mahallesi, İstiklal Cad. No: 237, Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0212 249 35 96

Fahriye Cafe, Kadıköy

İstanbul’da Moda’da bu kadar huzurlu, bu kadar kitap okumaya elverişli bir mekân bulmak zor. Fahriye Cafe’nin gömülebileceğiniz rahat koltukları sizi evinizde hissettiriyor. Grup çalışmaları için uzun ahşap masaları da var. Tam öğrenciler ve freelance çalışanlar için düşünülmüş. Kitabınızın yanına eşlik edecek, portakallı yaban mersinli kek, cevizli tarçınlı kek, tart ya da çikolatalı ıslak kek çeşitleri ve tabii ki bir fincan kahve keyfinizi ikiye katlayacak.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi & Leylek Sokak 3/A, Kadıköy/İstanbul

Tel: 0505 881 13 48

Salih Seçkin Sevinç -@harbiyiyorum

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange