Süslü ve Pahalı Ekipmanlar Olmadan En İyi Kahve Demleme Yöntemleri

by selenay
Eski usül kovboy cezvesi

Bazen doğanın içindeyken, evinizden çok uzaktayken yanınızda her zaman kullandığınız kahve ekipmanları olmayabilir. Yahut kahve ekipmanlarına ayıracak bütçeniz yoksa da lezzetli bir kahve deneyiminden mahrum kalmanızı hiç istemeyiz. Kahve, su ve birkaç alternatif ekipman ile de güzel kahveler hazırlamak mümkün! İşte pahalı ekipmanlar olmadan evde kahve demlemenin en kolay yöntemleri…

Tüm yöntemler için kullanacağınız malzemeler:

1 litre soğuk içme suyu

60 gram çekilmiş kahve

1- Kovboy Kahvesi

Bir cezvede suyu ısıtın. Su kaynamana noktasına geldiğinde eğer cezvedeyse suyu ocaktan alın. Kahvenizi kaba koyup karıştırın. Kabı tekrar kısık ateşte ocağa alıp çok az kabarcıklar oluşana kadar bekletin ve sonrasında ocaktan alın. Bu yöntem özellikle kamp vb. hiçbir ekipmanın bulunmadığı ortamlarda kullanılır. O yüzden de adı ‘kovboy kahvesi’dir.

2- DIY Kahve Filtre Torbası

Filtre bezi

Bu demleme yönteminde temelde gıdayla temasa uygun türden bez ve onun ağzını bağlamak için ip kullanılır. Öncelikle suyu ısıtın, filtreyi cezvenizin üzerine yerleştirin. Filtre bezinizi çok hafif bir çukur yapıp bardağın ağız kısmını iple sıkarak bezi oturtturun. Ardından filtrenizi çok hafif ıslatarak kahvenizi ekleyin ve filtreyi küçük bir kese haline getirerek ağzını bağlayın. Yaklaşık 4 dakika sıcak suyun içerisinde filtre içerisindeki kahvenizi demlendirip filtreyi çıkararak kahvenizi servis yapın.

3- Süzgeç ile Demleme

Süzgeçle demleme, aslında herkesin yapabileceği en kolay demleme yöntemi. Çünkü her evde bir adet küçük süzgeç bulunur. Demlemeye başlamadan önce suyunuzu ısıtın. Kahvenizi ölçüp süzgeçin içerisine koyun.

Süzgeçin alt kısmı suyla temas etmeli ama süzgeç kabın üzerinde yüzmemeli. Üst kenarları süzgeçe değmemeli.

Kahveyi ekledikten sonra suyu yavaşça, süzgeçin üzerindeki kahveye gezdirerek dökmeye başlayın. Tüm kahve iyice ıslanmalı. Bütün suyu bu şekilde dökerek demledikten sonra kahvenizi servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

4- Buzlu Kahve Demleme Yöntemi

Yukarıdaki yöntemlerle veya french press yardımıyla kahvenizi demleyin. Süre dolduğunda kahvenizi iyice süzün. İçerisine buz doldurun. Dilerseniz kahvenizin sıvı oranını yarı yarıya azaltarak soğuk süt de ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange