Kahvaltıda tortilla da var ıslak hamburger de

by Basak Oksak

Hafta sonu bile olsa ferah bir ortamda, rahatça oturup kahvaltı edebilmeyi kim istemez? Hele de tortilla çeşitlerinden çılbıra, Adana sıkmasından ıslak hamburgere zengin bir kahvaltıysa…

Dışarıda yapılan kahvaltıların en sevmediğim yanı, ürün çeşidi ne kadar çok olursa olsun çoğu yerde kalitenin pek yukarı çıkamaması ve evde yaptığınız kahvaltıyı aratıyor olması. Cafe Cadde ise sözünü ettiğim bu yerlerden oldukça farklı. Hem yılların getirdiği deneyimle hem de ürün çeşitliliği ve kalitesiyle kahvaltıyı bir keyif haline getirmeyi başarmış. Cafe Cadde, 25 yıldır faaliyette olan Bağdat Caddesi’nin en eski mekânlarından biri. Hafta sonları cumartesi ve pazar günleri iki farklı açık büfe kahvaltı menüsü var. Cumartesi menüsü 68 TL, pazar menüsü 98 TL. Pazar menüsünün kapsamı daha geniş tutulmuş. Portakal-nar suyu ve omlet büfesi ile bazı ekstra çeşitler de ekleniyor.

Bir pazar sabahı Turan Bey’in daveti üzerine kahvaltı yapma şansım oldu. Öncelikle mekân, personelin samimi davranışları ve sıcak ortamıyla size kendinizi evinizde hissettiriyor. Zengin çeşitlere baktıkça öncelikle gözünüz doyuyor. Çoğu yere göre özgün ve daha çok çeşide sahip bir büfeden bahsediyorum. Büfenin başlıca bölümleri; tatlılar ve reçeller. Scone bile gördüm bu bölümde. Ekmek, börek ve hamur işleri, peynirler ve zeytinler, dış kısımda bulunan omlet ve tost bölümü, müşterilerin kendi isteklerine göre meyve sıkmaları için ayrılan bölüm. Bana farklı gelen çeşitlere değinecek olursam… Tortilla çeşitleri, Adana sıkması, ıslak hamburger, çılbır, yumurta salatası, kiş çeşitleri, somonlu kanepe gibi farklı lezzetler var.

Tatlı bölümünde ise şekerpare, ayva tatlısı, trileçe, panna cotta, browni, cupcake ve pasta çeşitleri mevcut. Ekmek ve hamur işleri bölümü de oldukça çeşitli. Yumurtalı ekmek, pişi çeşitlerinin yanı sıra omlet büfesinde tercih ettiğiniz malzemelerle omlet hazırlatabiliyorsunuz. Bir yanda da pankekler pişiyor. Sıcak çeşitlerden ise haşlanmış yumurta, menemen, sosisli ve patatesli yumurta, yine sizin tarafınızdan hazırlanan sucuklu ve kaşarlı tost yapımı için malzemeler hazır. Portakal, nar suyu kendiniz sıkmanız kaydıyla menü kapsamında. Çay ve kahve çeşitleri de mevcut.

Mekânın hem iç hem de dış alanı oldukça geniş. Ferah bir ortamda, rahatça oturup kahvaltınızı yapabilirsiniz. Cumartesi günleri 10.00-13.30, pazar günleri 10.00-14.00 arası kahvaltı servisi yapılıyor. İzdiham olmadan, keyifli bir kahvaltı yapma şansı verdiği için mekânın atmosferini çok beğendim. Aslında kahvaltıdan çok brunch menüsü demek lazım. Fiyatı kahvaltı kalitesiyle doğru orantılı olarak yüksek gelebilir. Lezzetli ve sakin bir kahvaltı mekânı arıyorsanız burasını mutlaka deneyin derim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange