İyi Kahve ve İyi Yiyecek Eşleşmesi: “Spada Coffee Fişekhane”

by selenay

Kahve, belli bir döneme kadar salt keyifli bir içecekken ya da belirli tatlı-pasta çeşitleriyle yan yana tüketilebilirken yeni nesil kahvecilik akımıyla birlikte artık gastronomik bir alanda adından söz ettiriyor. Bugün yeni nesil kahve dükkanları artık kahve yanına iyi yakışabilecek fazla çeşitlere ve farklı eşlikçilere de yer vermeye başladı. Hatta bu dükkanlar içinde Spada Coffee, 2021 yılı yaz aylarında kapılarını yeni açtığı Zeytinburnu’ndaki Fişekhane şubesinde kendi mutfağını da kurarak, kahve ve yiyeceklere aynı anda önem veriyor.

Spada Coffee’nin kavurucusu ve kurucusu Cumhur Kılıç

İLK TEŞVİKİYE ŞUBESİYLE SES GETİRDİ

Spada Coffee’nin hem kavurucusu hem de kurucusu Cumhur Kılıç, sektöre girmeden farklı bir iş kolunda çalışmalar yürütürken yeni nesil kahveciliğin ülkemize girdiği yıllarda kahve alanına ilgi duydu ve dönemin ilk yeni nesil kahve dükkanlarını gezerek ilk önce damağı iyi olan bir “müşteri” olarak sektörde tanınmaya başladı. Bu denemeleri sonuncunda sektöre girmeye karar verdi ve önemli kahve dükkanlarıyla yürüttüğü iyi ilişkiler sonucunda bu dükkanlar bünyesinde herhangi bir maddi karşılık almadan kendi deyimiyle “bar akışını görmek” için bir nevi staj dönemi geçirdi. Sonrasında da MSA bünyesinde açılan ilk barista okulunundan da mezun olduktan sonra yurt içi ve dışındaki önemli kahve kavurucularıyla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu ve 2016 yılında Teşvikiye’de açtığı Spada Coffee’nin ilk şubesiyle ses getirdi. Ardından 2017 yılında Bakırköy’de kavurma dükkanını faaliyete geçirdi.

Spada Coffee hem Teşvikiye şubesi hem de kavurma dükkanında önemli kahve toptancılarından aldığı iyi kahveleri, iyi kavurma makinelerinde kavurup, iyi ekipman ve iyi barista ekibinin ellerinden servis ederek nitelikten ödün vermeden yeni nesil kahve sektöründe adından söz ettiren bir marka oldu.

ZEYTİNBURNU’NUN YENİ YAŞAM ALANI FİŞEKHANE’DE FARK YARATAN BİR SPADA COFFEE

Zeytinburnu’nda tarihi 19. yüzyıla uzanan eski fişek fabrikasının bulunduğu bölge, bugün artık İstanbul’un önemli yaşam merkezlerinden biri olarak faaliyete geçti. Kültür-sanattan alışverişe kadar birçok sosyal alanının bulunduğu Fişekhane’de, İstanbul ve Türkiye’nin önemli yeme-içme mekanlarının da buluşma noktası. Spada Coffee de Teşvikye’deki yeni nesil kahve dükkanından farklı bir konseptle Fişekhane’deki yerini aldı.

SPADA COFFEE FİŞKHANE’DE İYİ BİR MUTFAK DA YER ALIYOR

Spada Coffee Fişekhane’de, Cumhur Kılıç’ın özenle kavurduğu nitelikli kahvelere bu sefer iyi bir yiyecek menüsü de eşlik ediyor.  Menüdeki tüm yiyecekler artık Spada’nın kendi mutfağından çıkıyor. Şubenin mutfak danışmanlığını da İstanbul’un önemli yeme-içme markalarından Markus’un kurucu şefi Sinan Büdeyri üstlenmiş. Bu da kahve yanına her biri ayrı bir gastronomik çalışma olan Türk ve Nordic mutfaklarına uygun tatlı-tuzlu lezzetlerin çıkmasına neden olmuş.

DOYURUCU BİR MENÜ

Spada Coffee Fişekhane, kahveseverleri mutlu ettiği kadar damaklarına düşkünlere de ayrıca hitap ediyor; mekan kahvesinden yiyeceklere kadar doyurucu bir menüye sahip.

Son zamanlarda popüler olan yiyeceklerden kruvasan, Spada Coffee Fişekhane’nin menüsünde de yer alıyor. Bununla birlikte hem sabah hem de diğer öğünlerde tüketilebilecek fark yaratan çeşitler de menüde yer alıyor.

Menünün yumurta bölümünde omlet, çırpılmış yumurta gibi klasik yumurtalardan yoğurt sos, poşe yumurta, kruton ve kırmızı soğan turşusundan oluşan “Ilık Çılbır” ve köz kırmızı biber, köy biberi sosto sarımsaktan yapılan “Romesco Menemen”e kadar farklı yumurta çeşitleri bulunuyor.

Tartin ve tost menüsünde de ekşi mayalı ekmeklerden yapılan ekmek üstü lezzetler ve tost çeşitleri yer alıyor. Avokado tartin, vegan pancar rosto tartin, avokado poşe tost, French tost ve kaburga tost dikkat çeken lezzeter arasında.

Sağlıklı ve fit beslenenler de unutulmamış. Her biri birer dengeli beslenme ve sağlıklı tabaklar diye tabir edebileceğimiz hindi/kaburga etlerinden yapılan protein salata ile buratta salata ve hem lezzetli hem de doyurucu yulaf bazlı tabaklar da hazırlanmış.

Menüye ayrıca birbirinden leziz banana bread, brownie, havuçlu kek, raw toplar, muffin, cookie gibi birçok yerde rastlayabileceğiniz ama Spada Coffee Fişekhane şubesinde farklı yapılan klasik tatlı çeşitleri de eklenmiş.

Spada Coffee’nin yeni açılan Suadiye şubesi de dahil tüm şubelerindeki lezzetler, Fişekhane mutfağından çıkan lezzetlerden oluşuyor.

KAHVE-YİYECEK EŞLEŞMESİNE ÖNCÜLÜK EDEN BİR KAHVE DÜKKANI

Spada Coffee Fişekhane, iyi kahve ile iyi yiyecekleri aynı anda sunan ve eşleştiren bir dükkân olarak diğer yeni nesil kahve dükkanlarından ayrılıyor. Örneğin French tost, Brezilya Lot 68 çekirdeğinden yapılan süt bazlı bir flat white ile; avokado tost, yeşil elma notlarına sahip Peru La Esprenza kahvesiyle; diğer ekşi mayalı tost çeşitleri daha gövdeli notlara sahip Guatemala ile ve Etiyopya Keramo kahvesi de klasik havuçlu kek ile uyumlu olabilecek eşleşmeler.

MİMARİSİ VE AÇIK ALANIYLA FARKLI BİR SPADA COFFEE

Spada Coffee Fişekhane, diğer şubesinden farklı olarak oturma alanlarının fazla olduğu, birçok müşteriyi açık alanda da ağırlayabileceği ve ayrıca Fişekhane konseptine uygun mimarisiyle de Teşvikiye ve yeni açılan Suadiye şubelerinden ayrılıyor.

Yazı-Fotoğraflar: Reha KADAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange