Süt ürünlerini buz dolabında böyle saklayın!

by Basak Oksak

Sağlıklı ve dengeli beslenme kadına 7’den 77’ye her yaşta süt ve süt ürünleri tüketilmeli. Ancak doğal yapısı nedeniyle hızla bozulabilen süt ürünleri, satın alındıktan sonra soğuk zincir aksatılmadan, uygun koşullarda saklanmalı. İşte süt ürünlerinin buz dolabında doğru korunmasına ilişkin önemli püf noktaları…

Süt, içeriğinde barındırdığı kalsiyum, fosfor, protein, riboflavin, A, B ve D gibi vitaminlerle her yaş grubu için ideal bir gıda ürünü. Ancak doğal yapısından kaynaklanan nedenlerle hızlı bozulabilme özelliğine sahip.

Süt ve süt ürünleri, üretimden markete gelinceye kadarki aşamada soğuk zincir bozulmadan taşınıyor ve korunuyor. Marketteki soğutucudan alınıp evdeki buzdolabına yerleştirildikten sonra tüketilinceye kadar da doğru yöntemlerle saklanması gerekiyor.

Genel saklama koşulları

Buzdolabı sıcaklığı süt ve süt ürünleri için 4 ile 6 derece arasında olmalı. Ambalaj büyüklüğüne göre ürünler tüketilirken porsiyonlara ayrılmalı ve o şekilde servis edilmeli. Buzdolabı içerisinde etkileşimde bulunabilecek gıdalar ayrı raflarda bulundurulmalı. Özellikle teneke ambalajlı süt ürünü, orijinal ambalajı açıldıktan sonra saklama kaplarında muhafaza edilmeli. Buzdolabına geri konulacak ürün, ayrı ve temiz kapta muhafaza edilmeli.

Buzdolabında kullanılan kaplar, koku çekmemeleri ve ortamda bulunan mikrobiyolojik yükten etkilenmemeleri için, kesinlikle hava geçirgenliği olmayan kaplardan seçilmeli. Ürünlerin dolap dizilişlerine dikkat edilmeli. Akma riski olabilecek sıvı veya çiğürünlerin alt raflarda bulundurulması, gıdalar arasında etkileşimin önlenmesi açısından doğru olur. Farklı ürünler aynı kap içinde saklanmamalı.

Süt ürününe göre saklama koşulları

Beyaz peynir

Genellikle salamura yani tuzlu su içinde satışa sunulur. Beyaz peynir ya aynı şekilde salamura içinde bekletilmeli ya da hiç hava almayacak kap içinde veya streç filme sarılıp buzdolabında saklanmalı.

Tereyağı

Koku çekme özelliği çok yüksek bir ürün olarak öne çıkan tereyağı, hava geçirmeyen kapta ayrı olarak korunmalı. Buzdolabı içinde de hava sirkülasyonunun daha durağan olduğu bir bölümde saklanmalı, doğrudan hava akımına maruz bırakılmamalı.

Kaşar peyniri

Hava ile teması minimuma indirilmesi gereken bir ürün. Paket açıldıktan sonra kalan kısım mutlaka streç film ile sarılmalı veya hava geçirmez kap kullanılmalı.

Yoğurt

Uzun süre bekletilmemeli, kısa sürede tüketilmeli ve mutlaka buzdolabında muhafaza edilmeli. Krem peynir Paket açılıp porsiyon olarak servis edilmeli ve kapağı devamlı kapalı olarak buzdolabında saklanmalı.

Örgü peyniri

Açıldıktan sonra streç filmle sarılmalı veya hava almayan kap içine konulmalı.

Süt /UHT süt

Pastörize edilen sütler buzdolabında 4-6 derecede, yazın 1 gün, kışın 2-3 gün saklanabilir. Bu sütler oda ısısında saklanmaz. Uzun ömürlü süt (UHT) ise kutunun açılmaması koşuluyla, buzdolabı dışında oda sıcaklığında son tüketim tarihine kadar tazeliğini korur. Ancak açıldıktan sonra buzdolabında, aynı pastörize süt gibi fazla zaman kaybetmeden tüketilmeli.

Orhan Kaplan
(Teksüt Kalite Müdürü)

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange