Tatlıların vazgeçilmezi: Vanilya

by selenay

Özellikle pasta ve tatlılarda sıklıkla kullanılan vanilya, mutfakların vazgeçilmezlerinden. Zamanla kullanım alanı artarak kahve, çay, alkollü ve alkolsüz içeceklerde de kullanılmaya başlandı. 

Doğada 150 türü olan vanilyanın ana vatanı Meksika olmakla beraber, Ekvatorun Pasifik kıyıları, Madagaskar, Cava, Antiller ve daha birçok yerde yetiştirilmekte. Vanilyanın yetiştirilmesi, polenizasyonu (polenleme işlemi) ve ekimi hiçbir makine, kimyasal gübre veya tarım ilacı kullanmadan tamamen elle yapılır. En fazla işçilik gerektiren zirai üründür. Dolayısıyla safrandan sonra en pahalı baharattır.

Vanilya asıl olarak bir bağ bitkisidir. Bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. Meyveleri 15–20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renklidir. Yeşilken toplanıp, sonra suda haşlandıktan sonra kurutulan meyveleri kullanılır. Sevdiğimiz o muhteşem vanilya kokusu, vanilin maddesi sayesinde oluşur. Bu madde de ancak vanilya bitkisinin kurutulması sonucunda meydana gelmektedir.

Vanilya 3 farklı şekilde kullanılabilir. Çubuk vanilyayı bütün olarak, öğütülmüş olarak veya vanilya özü olarak kullanabilirsiniz.

Vanilya çubuğu

Vanilya bütün olarak yemeklere ve tatlılara eklenebilmektedir. Bununla birlikte vanilyanın değişik kullanım yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlardan birisi sütlü tatlılarda sütü kaynatırken belirli bir süre vanilya çubuğu ile kaynatılmasıdır. Kuvvetli bir aroma vermek istenildiğinde, vanilya çubuğunu ortadan uzunlamasına ikiye ayırarak kullanılır. Bunun dışında şeker, bal veya reçel gibi ürünlerin içinde bekletilerek 1-2 hafta gibi sürelerde aromasını tamamen ürüne verilebilmektedir.

Öğütülmüş Vanilya

Vanilya hazır öğütülmüş şekilde alarak veya direkt öğütülerek kullanılabilir. Bu şekilde öğütülmüş vanilya genelde şekerle karıştırılabilir veya tatlılarda kullanılabilir.

Vanilya Özü 

Vanilya çubuklarının belirli bir süre için alkol veya gliserollü bir karışımda bekletilmesi ile elde edilir. Bu şekilde kullanım pratik olduğu için endüstriyel veya ticari kullanımlarda tercih edilmektedir. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange