Şef bize yumurta pişir!

by Basak Oksak

Yumurtayı nasıl seversiniz? Rafadan, omlet, menemen, poşe? Kahvaltıda yumurtasız yapamayanlardansanız çok şanslısınız çünkü onunla pek çok farklı lezzet yaratabilirsiniz. Şefin de yumurtaseverlere harika önerileri var!

Kızarmış yumurta

Malzemeler:

Hollandez sos için malzemeler:

2 yumurta sarısı

Yarım limonun suyu

Yarım çay kaşığı tuz ve karabiber

4-5 adet karadut

150-200 gram tereyağı

Kızarmış yumurta için:

1 adet yumurta

1 adet yumurta sarısı

1 adet yumurta akı

Galeta unu

Buğday unu

100 gr kahvaltılık sosis

Sıvı yağ

Sunum için:

Semizotu

Kiraz domates

Pastırma

Karadut

Kruton

Yapılışı:

Öncelikle hollandez sosu hazırlamakla işe başlıyoruz. Tereyağını küçük bir sos tavasında çok kaynatmadan eritmeye bırakıyoruz. Tereyağı köpürmeye başlayınca üzerinde biriken köpüğü dikkatli bir şekilde alıyor ve kalan yağla saf tereyağımızı elde etmiş oluyoruz. Tereyağını 5 dakika soğumaya bırakıyoruz. Ortalama 1 çay bardağı kadar saf tereyağına ihtiyacımız olacak. 2 yumurta sarısını benmari usulü ocağa alıyor ve limon suyu ile tuzu ekleyip çırpmaya başlıyoruz. Saf tereyağımızı azar azar ekleyip çırpma işlemine devam ediyoruz. Suyun çok kaynamamasına dikkat ediyoruz, yumurtalarımızın pişmesini istemeyiz. Karadutları bıçakla ufak ufak keserek en son içerisine ekliyoruz. Kıvamı çok yoğun olursa çok az suyla açabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi kızarmış yumurtayı hazırlamaya… Kahvaltılık sosisi rondoda püre haline gelene kadar çekiyoruz. İçerisine bir yumurtanın akını koyarak kaşık yardımıyla iyice karıştırıp dolapta 4-5 dakika dinlendiriyoruz. Yumurta haşlayacağımız kaba suyu koyup kaynamaya bırakıyoruz. Su kaynadıktan sonra yumurtayı içerisine atıp 5 dakika bekliyoruz. 5 dakika sonra çıkartıp soğuk suyun içerisine koyuyor ve kabuğunu yumurtaya zarar vermeden çıkarıyoruz. Bundan sonraki süreçte yumurtayı patlatmamak için biraz dikkatli olmak gerekiyor. Tezgâha bir streç  film açıp hazırladığımız sosis harcından yumurtayı kaplayacak miktarda alarak, yuvarlak şekilde streç film üzerinde elimizle yayıyoruz. Soyduğumuz yumurtayı sosisin ortasına koyuyor ve streç filmi üzerine kapayarak yumurtayı sosisle kaplıyoruz. Bu işlem bittikten sonra sırasıyla una, yumurtaya ve galeta ununa batırıyoruz. Bir tavaya yumurtanın yarısına gelecek şekilde sıvı yağ koyup ocağın altını açıyoruz. Yağ ısınınca yumurtayı çevire çevire zarar vermeden kızartıyor, kâğıt havlu üzerine alıyoruz.

Piştikten sonra semizotu, kiraz domates, pastırma, karadut ve kruton ile servis yapabilirsiniz.

Not: Elinizdeki malzemelere göre yan ürünlerini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Eggs benedict

Hollandez sos için malzemeler:

2 yumurta sarısı

Yarım limonun suyu

Yarım çay kaşığı tuz ve karabiber

150-200 gram tereyağı

Poşe yumurta için:

2 bütün yumurta

1 yemek kaşığı sirke

Sunum için:

Kiraz domates

Karadut

Ceviz

Semizotu salatası

Bir dilim ekşi mayalı ekmek

Yapılışı

İlk önce hollandez sosumuzu hazırlamak için tereyağımızı küçük bir sos tavasında çok kaynatmadan eritmeye bırakıyoruz. Tereyağı köpürmeye başlayınca üzerinde biriken köpüğü dikkatli bir şekilde alıyor ve kalan yağla saf tereyağımızı elde etmiş oluyoruz. Tereyağını 5 dakika soğumaya bırakıyoruz. Ortalama 1 çay bardağı kadar saf tereyağına ihtiyacımız olacak. 2 yumurta sarısını benmari usulü ocağa alıyor ve limon suyu ile tuzu ekleyip çırpmaya başlıyoruz. Saf tereyağımızı azar azar ekleyip çırpma işlemine devam ediyoruz. Suyun çok kaynamamasına dikkat ediyoruz, yumurtalarımızın pişmesini istemeyiz. Tereyağımız bittikten sonra kıvamı çok yoğunlaşırsa çok az su ekleyip kıvamını açabilirsiniz.

Poşe yumurtayı hazırlamak için öncelikle çok derin olmayan bir tencereye yarısını geçecek kadar sıcak su dolduruyoruz. Su kaynamaya başlayınca altını kısıp suyu kaynama derecesinin altında tutuyoruz. Suyun içersine sirke ekliyoruz. Bu arada yumurtaları iki ayrı kâseye kırıyoruz. Tenceredeki suyu bir kaşık yardımıyla girdap yaparak, kırdığımız yumurtaları teker teker o girdabın ortasına dökerek pişiriyoruz. Yumurtaların pişmesi yaklaşık 3-4 dakika sürecek. Beyaz kısımları toparlanmaya ve pişmeye başlayınca delikli bir kaşık yardımıyla alabilirsiniz. Piştikten sonra yanında  kiraz domates, karadut, ceviz, semizotu salatası ve bir dilim ekşi mayalı ekmekle servis yapıyoruz.

Not: Dilerseniz elinizdeki malzemelere göre yan ürünlerini değiştirebilirsiniz.

Tarifler Şef Batuhan Bayır

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange