İstanbul Yeni “Coffee & Bakery” Mekanları

by selenay

Yaşadığımız çağa denk gelen Covid 19 salgını, tüm yaşamsal faaliyetlerimizi etkilerken birçok ticari sektörü olduğu gibi yeme-içme sektörünü de etkiledi. Yeme-içme alanındaki kahve dükkanları ve kafeler de bu dönemi ağır koşullar atlattı ve her şeye rağmen ayakta kalmaya devam ediyor. Kimi yeni işletmeler, sektöre pandemi döneminde adım attı. İstanbul’da tam da bu dönemde yeni kahve dükkanları/kafeler, adlarını duyurmaya başlamakla kalmadı, bu kısa zamanda yaptıkları özel tatlarla hatrı sayılır bir müşteri kitlesi de oluşturdular. Bu sayımızda, pandemi döneminde açılan ve ses getiren mekanları sizlerle paylaşıyoruz.

Marlenka

ESCARPA COFFEE – BAKIRKÖY

İstanbul’un en eski semtlerinden Bakırköy, yeni nesil kahveciliğe geç adım atsa da ardı ardına açılan işletmelerle bu alandaki açığını hızlıca kapatmaya çalışıyor. Bu noktada ilçenin alışveriş merkezleri ve yeme-içme mekanlarıyla meşhur merkezi bölgesi Fişekhane Caddesi’nin bir üst sokağı Yakut Sokak, yeni nesil kahveciliğin adeta buluşma sokaklarından biri oldu. Sokağın bu niteliğe kavuşmasında pandemi döneminde kapılarını açan Escarpa Coffee’nin de etkisi oldukça büyük.

İspanyolca, “sert kaya” anlamına gelen, işletme sahiplerinin soyadına gönderme yaptıkları bir isim olan Escarpa Coffee, pandemi döneminin başlangıç zamanlarında, 2020 Mayıs’ta, İrem Yalçınkaya ve Kerem Yalçınkaya kardeşler tarafından kapılarını açtı. Mekân, açıldığı günden bu yana hatrı sayılır bir müşteri kitlesine hitap ediyor

Escarpa Coffee, yeni nesil kahvelerin hâkim olduğu bir işletme. Kahve çekirdeklerini İstanbul’un önemli kahve kavurucularından, kendi müşteri profillerine göre kavurtturup temin ediyorlar. Kahve menüsü içinde espresso, Americano, latte, yeni nesil kahve demleme çeşitleri ve soğuk demleme kahveler yer alıyor.

Mekânda kahve yanı lezzetler de mevcut. Birçok lezzetin kendi mutfaklarında yapıldığı Escarpa’da, sabah güne kahvaltı ile başlayacak olanlara bagel, kruvasan ve sandviç çeşitleri yer alırken, San Sebastian cheesecake ve ıslak kek, mekânın kahve yanında tercih edilen en sevilen tatlıları. Escarpa’nın yakın bölgeye paket servisi de bulunuyor.

Escarpa Coffee, çok yakın zamanda kahve kavurma alanında da faaliyet göstermeyi planlıyor.

Kahveleri ve kahve yanı ürünleriyle Escarpa Coffee, Bakırköy’de zaman geçirecek olan kahveseverler oldukça nitelikli bir seçenek.

Adres: Zeytinlik Mahallesi, Yakut Sokak, No:7, D:4/B, Bakırköy

Kruvasan & Kahvaltı

FLÂN BAKERY & COFFEE – GÖZTEPE

2021’in yaz aylarında açılan Flân, “bakery & coffee” konseptiyle mutfağından çıkan başta kruvasan ve türevleri olmak üzere diğer tüm tatlı-tuzlı çeşitleriyle açıldığı günden itibaren bulunduğu bölge Göztepe’yi domine etmiş bir durumda.

Flân, sanayi sektören gelen Volkan Çetin ve Fırat Çetin kardeşler ile Kerim Kurfeyz’in bir araya gelerek oluşturdukları bir işletme. Yeme-içme sektörüne ilk kez giren genç girişimciler, fırın ürünlerinden kahveye kadar menüde yer alan her çeşitte, imalattan sunumuna kadar bizzat işin başında yer alarak başarıyı yakalamışlar. Ayrıca, mekânın ferah mimarisinde Kerim Kurfeyz’in eşinin de imzası var.

Adını Walter Benjamin’in Pasajlar adlı eserindeki “flaneur” yani kabaca “kent gezgini” anlamına gelen şehir insanı kavramından alan Flân, menüsüyle batılı kent gurmelerine fazlasıyla hitap ediyor.

Mekânın ana lezzeti kruvasan. Artık hemen hemen her mekânın menüsünde yer alan bir lezzet olan kruvasan, Flân’da, kullanılan malzemeden hazırlanışına, pişirilmesinden sunumuna kadar başka bir seviyeye taşınmış; diğer muadili olan işletmelerden açık ara önde durumda. Kruvasan için ayrı bir imalathanesi bulunan Flân, önemli şeflerin ellerinde ve kruvasan yapımı için piyasanın en kaliteli tereyağı kullanılarak hazırlanıyor. Kruvasan menüsü içinde tuzlu kruvasan olarak sade, mozzarella danish, pastırmalı roll, zeytinli, sosisli, hindi fümeli, çırpılmış yumurtalı; tatlı kruvasan olarak da lotuslu, bademli, ahududu, muz-fındıklı, çilekli ve pain au chocolat gibi çeşitler yer alırken özellikle red velvet kruvasanı mutlaka denemelisiniz. 

Flân, kruvasan dışında da çok özel lezzetleri menüsünde barındırıyor. Tatlı çeşitleri arasında Flân cheesecake, Flân ekler, meyveli tart, çikolatalı tar, cinnamon roll ve Paris brest bulunurken fit beslenenler için de menüde granola bowl, granola bar, hurmalı top, şekersiz biscotti, muzlu muffin ve parmesanlı kraker yer alıyor.

Mekânın tüm bu özel lezzetlerine, marka için özel olarak kavrulan kahve çekirdeklerinden yapılan ve iyi bir barista ekibinden servis edilen kahveler eşlik ediyor. Flân, sadece kahvesiyle bile kahveseverlerin müdavimi olacakları bir işletme.

Göztepe 60. Yıl Parkı’na bakan konumuyla da Bağdat Caddesi kalabalığından uzak olan Flân, “bakery & coffee” konseptindeki mekanlar arasında tercih edebileceğiniz bir adres.

Adres: Caddebostan Mahallesi, Prof. Dr. Hulusi Behçet Caddesi, Arzu Apt. No:28/B Göztepe, Kadıköy

Ekşi Maya Üzeri Mühürlenmiş Hellim & Kuru Domates & Pesto

SABLE – FLORYA

Florya dendiğinde aklımıza eski zamanların sahil bölgesi gelirken, gastronomi açısından genel olarak son 25-30 yılda ardı ardına açılmış olan et lokantaları da geliyor. Ama pandemi döneminin ilk başlangıç zamanlarında açılan Sable, yaptığı ürünler ve kahveleriyle, bölgenin ihtiyacı olan bir açığı fazlasıyla kapatmış durumda. Hatta sadece bölgenin değil, tüm tatlı ve pasta çeşitleriyle de İstanbul’un nitelikli mekân listelerinde fazlasıyla yer alabilecek bir işletme.

Sable, Şubat 2020 yılında, kurumsal çalışma hayatından gelen Gizem Keçeci Saltan ve Alp Saltan çifti tarafından açıldı.  Saltan çifti, Sable’nin işletmesinden imalatına kadar bilfiil fazlasıyla işin içinde. Mekânın, tatlı-pasta çeşitlerinin hepsinde Gizem Keçeci Saltan’ın imzası var. Gizem Hanım, kurumsal çalışma hayatından sonra MSA Pasta ve Ekmekçilik bölümünden mezun olmuş. Saint Benoit Fransız Lisesi mezunu da olan Gizem Keçeci Saltan, mekânın ismini de bir Fransız kurabiye tarzı ve gastronomi terimi olan “sable” koyarak, gelmiş olduğu Frankofon kültüre de saygı duruşunda bulunmuş dersek yanılmış olmayız. Çünkü Sable’de yer alan çeşitler, pasta ve pastacılığı dünyaya yayan Fransızları hiç ama hiç aratmayacak nitelikte ve lezzette.

İşletmenin diğer yüzü Alp Saltan da kahve ve diğer işlerden sorumlu. Sable’de, içimiyle kahveseverleri asla üzmeyecek, iyi kavurmacılardan alınmış çekirdeklerden yapılan kahveler bulunuyor ama mekânın asıl başrolü hiç tartışmasız ki tatlı ve pasta ürünleri. Mekânda, kahve ve kahve yanı lezzetler birbiriyle fazlasıyla uyumlu ve damaklara iz bırakacak kadar güzel.

“Bakery” formatının ağır bastığı Sable’de, Gizem Keçeci Saltan’ın sadece aldığı eğitimden değil aynı zamanda damaksal ve görsel vizyonundan da ortaya çıkan, damağa olduğu kadar göze de hitap eden birbirinden leziz ürünler yer alıyor. Katkı maddesi olmadan, günlük ve taze olarak yapılan pasta ve tatlı çeşitlerini, ekşi mayalı ekmekler izliyor. Menüde aynı zamanda kahvaltı ve kruvasan çeşitleri de bulunuyor. Özellikle, Gizem Keçeci Saltan’ın lezzeti ve sunumuyla yeniden yorumladığı tiramisu ve milföy pastasını mutlaka denemelisiniz.

Sable; lezzetleri, ferah mimarisi ve açık alanıyla Florya’nın bu alandaki büyük bir boşluğunu fazlasıyla dolduruyor. İstanbul’un gastronomi düşkünlerine de göz kırpıyor.

Adres: Şenlikköy Mahallesi, Harman Sokağı No:43 D:2B Florya

Kahve & Kruvasan

MAPLE COFFEE SHOP & ROASTERY – BÜYÜKADA

İstanbul’un Adalar ilçesi irili-ufaklı dokuz adayı kapsasa da aslında sıklıkla ziyaret edilen dört adadan oluşur. Bu dört ada içinde Büyükada, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinin başında yer alır. Büyükada aynı zamanda İstanbul’un önemli bir yeme-içme noktası olsa da yeni nesil kahveciliğe dair henüz belirgin bir adım atmamıştı, ta ki 2021’in yaz aylarında açılan Maple Coffee Shop & Roastery’e kadar.

Maple Coffee Shop & Roastery, İstanbul için yeni bir marka olsa da 2016 yılında Esin Büke ve Ezgi Büke kardeşler tarafından Tekirdağ’ın ilk ve tek yeni nesil kahvecisi olarak kuruldu. Kuruluşundan belli bir süre sonra ekibe katılan Halil Süpçeler ve Ezgi Ekici ile birlikte kahve kavurma atölyesini de faaliyete geçiren Maple, sağlam adımlarla Tekirdağ’da önemli bir boşluğu doldururken 2021 Haziran ayında da Ramazan Ay’ın işletmeciliğinde Büyükada’da İstanbullu kahveseverlerle buluştu.

Maple Coffee Shop & Roastery Büyükada, adada eskiden faytonların kalktığı bölgede yer alıyor. Konumu itibariyle ada kalabalığından nispeten uzakta yer alan mekân, yiyecek-içecek menüsü ve Avrupa’daki sahil kafelerini andıran mimari yapısıyla Büyükada’da keyifli ve alternatif bir gün geçirmek isteyenlere özel bir seçenek.

Maple’ın menüsünde yer alan tüm kahveler, kendi atölyelerinde kavrulan single origin kahve çekirdeklerinden yapılıyor. Kahve menüsü içinde espresso bazlı kahvelerden yeni nesil demleme kahvelere kadar sıcak-soğuk tüm çeşitleri yer alıyor. Mekânda kahve yanına eşlik edecek lezzetli atıştırmalıklar da bulunuyor: Limonlu frambuazlı cheesecake, bitter çikolatalı oasta, San Sebastian cheesecake, glutensiz kuki, granola ve üç farklı çeşit kruvasan.

Büyükada’daki Maple’da, aynı zamanda kendi tasarımları olan ve kadın bir girişimci tarafından yapılan el yapımı çantalar da satılıyor.

Büyükada, sonbahar aylarında hem daha sakin hem daha da güzelken Maple’da nefis bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Fenerbahçeli Lefter Sokak, No:30/A Büyükada

Harvest Kahvaltı

HARVEST – CADDEBOSTAN

Kadıköy’ün önemli semtlerinden Caddebostan, yeme-içme mekanlarıyla bilinen bir yer. Caddebostan’ın özellikle Ömerpaşa Sokak’ı, yeme-içme sektörüne yatırım yapanların gözde bölgesi olmuş durumda. Sokakta son bir yılda ardı ardına açılan mekanlar arasında kahve ve kahve yanı lezzetleriyle adından söz ettiren bir marka var: Harvest.

Mürteza Koç’un başında bulunduğu Harvest, daha evvel çeşitli vakıf üniversiteleri ve özel hastanelerde faaliyet göstermesine rağmen Ömerpaşa’daki şubesiyle herkesin ulaşabileceği ilk pilot mağazası. 2020 Aralık ayında pandemi döneminde açılan Harvest, böyle bir dönemde açılmasına rağmen açıldığı ilk günden itibaren yoğun ilgi görüyor. Bu ilginin kuşksuz en büyük nedeniyse kaliteli kahve ve kahve ürünlerini menüsünde bulunduruyor olması ve iyi hizmet anlayışı.

Harvest, ilk önce kahvesiyle ünlü bir yer. Harvest’da yer alan kahve çekirdekleri, yeni nesil kahve sektörünün en önemli kahve kavurucularından Mert Soley tarafından Harvest’a özel olarak farklı bir profilde kavruluyor. Kahveseverlerin damaklarına fazlasıyla hitap edilecek sıcaktan soğuğa espresso, Americano, cortado, flat white, latte, iced latte, cold brew ve yeni nesil kahve demleme çeşitleri gibi özel kahveler bulunyor.

Mekânın menüsünde yer alan kahve yanı lezzetler de Harvest’ın mutfağından, şeflerinin elinden çıkıyor. Tatlı ürünlerde banana bread, Lotus cheesecake, tiramisu, bademli tart, caramel triffle ve tuzlu ürünlerde de kruvasan çeşitleri, sebzeli kiş ve tuzlu kek dikkat çekiyor. Menüde aynı zamanda glutensiz, vegan ve fit beslenenler için de çeşitler yer alıyor.

Harvest, kahve yanı “bakery” ürünler dışında kahvaltı ve diğer öğünlerde tüketilebilecek bir menüye de sahip: Sıcak-soğuk kahvaltı tabağı, tostlar, omlet çeşitleri, bowl, salatalar, ekşi mayalı ekmek üstü ve ekmek arası lezzetler.

İçecek menüsünde kahve dışında alternatif olarak farklı sıcak-soğuk çay çeşitleri ve taze sıkılmış meyve suları da mevcut.

Self-servis hizmeti veren Harvest, gün boyu rahat bir oturma ve çalışma planı yapanlar için geniş açık ve kapalı alanlarıyla vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Adres: Bağdat Caddesi, Ömer Paşa Sokak, Deniz Apt. No: 26 Dükkan: 1, Kadıköy

BBQ Hotdog

DUNKEL CAFE & BRASSERİE – ULUS

Ulus, bulunduğu bölge itibariyle yeme-içme açısından yakın semti Etiler’in gölgesinde kalsa da son zamanlarda açılan birkaç mekân ile ses getirmeye başladı. Bu mekanlardan birisi de yine pandemi döneminde kapılarını açtı: Dunkel Cafe & Brasserie.

Dunkel Cafe & Brasserie, 2021 Haziran ayında iş insanları Başar Keskin ve Koray Tütüncü tarafından açıldı. Mekân “cafe & brasserie” adına sahip olmasına rağmen bölge itibariyle iyi bir kahve menüsüne sahip.

Dunkel Cafe & Brasserie’nin kahveleri Türkiye’nin önde kahve kavurucularından Kimma Coffee’nin kurucusu ve SCA Türkiye Ulusal Koordinatörü Aslı Yaman tarafından kavruluyor. Dunkel, kahve temini konusunda olduğu kadar kahve barı kısmını da sektörün eski ve önemli bir ismine bırakmış: Serkan Acıbucu. Serkan Acıbucu’nun başında yer aldığı barista ekibinin ellerinden yeni nesil kahveciliğin önemli kahve çeşitlerinin yanı sıra espresso bazlı kahveler de çıkıyor. Dunkel, Ulus bölgesinde yaşayanlar ve Ulus bölgesinde vakit geçirmek isteyen kahveseverlerin, önemli bir durağı olma yolunda.

Mekânın kahve yanı lezzetleri de kendi mutfaklarından, genç bir ekip tarafından çıkarılıyor. Tatlı menüsünde San Sebastian cheesecake, New York cheesecake, beyaz çikolatalı brownie, chocolate chip cookie ve Dunkel’ın imza lezzet, Dunkel ball yer alıyor. Menüde aynı zamanda kruvasan çeşitleri de bulunuyor.

Dunkel Cafe & Brasserie, kahve ve kahve yanı lezzetler dışında geniş bir “cafe & brasserie” menüsüne sahip. Kendi yaptıkları ekmeklerden hamburger ve hot dogs çeşitleri, sabahları farklı kahvaltı tabakları, sağlıklı beslenenlere bowl ve salatalar ve de atıştırmalıkları, günün her saatinde kahve öncesi doyurucu seçenekler.

Adres: Nisbetiye Mahallesi, Müderris Salih Rüştü Sokak, 2E, Ulus

Ispanaklı Hindi Füme

MOLT COFFEE – SUADİYE

Son birkaç yılda Bağdat Caddesi bölgesinde yeme-içme mekanları dendiğinde akla Suadiye semti geliyor. Özellikle pandemi dönemi içinde Suadiye bölgesinde birçok yeme-içme mekanı ve özellikle de kahve dükkanları açıldı. Bu dükkanlardan biri de Molt Coffee.

Molt Coffee, iki genç girişimci Cem Tan ve Ömer Tanrıöver tarafından Temmuz 2020’de kapılarını açtı. Bulunduğu sokaktaki tek kahve dükkânı olan Molt, iyi kahveleriyle adından söz ettiriyor.

Molt’un kahveleri yeni nesil kahveciliğin ülkemizdeki ilk markalarından biri olan Coffee Sapiens tarafından kavruluyor. Kahve çekirdekleri arasında Molt’a özel blend kahveler ile Brezilya ve El Salvador ülkelerine ait single origin çeşitler de yer alıyor. Menüde tüm espresso bazlı kahveler, v60 ile chemex demlemeler ve cold brew bulunuyor.

Molt, kahveleriyle olduğu kadar küçük mutfağından çıkan büyük lezzetleriyle de bölge adından söz ettiriyor. Sabah kahvaltısında kahvaltı salatası, Molt’un hızlı kahvaltısı, croque madame, dana jambonlu scrambled egg, tatlı ve tuzlu kruvasan çeşitleri mevcut. Ayrıca bowl ve salata çeşitleriyle sağlıklı beslenenlere özel seçenekler bulunuyor.

Kahve yanını es geçmeyen Molt, birbirinden leziz tatlılara imza atıyor. Bu tatlılardan özellikle madlen kek, lavein cookie ve Hindistan cevizli & ananaslı choux dikkat çekiyor.

Mekânın içecek menüsünde Molt lime, tropic frozen, butterfly tea, wake up tea ve milk shake gibi çeşitler de yer alıyor.

Geniş bir alana sahip olan Molt, Suadiye’nin gözde mekanları arasında yerini almış durumda.

Adres: Alan Sokak, No:10 D:12A Suadiye

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange