En çok Ayvalık tostu yiyoruz

by Basak Oksak

Kullanıcılarının tost sevgisini bir trend raporu haline getiren Yemeksepeti, Türkiye’nin tost denince ilk verdiği cevabı buldu: Ayvalık tostu. En sevilen tostların devamında ise sırasıyla karışık, kaşarlı ve sucuklu tost var. Aylık ortalama 500 bin adet verilen siparişler de tosta olan tutkumuzu kanıtlıyor.

Ekmeğin tost yapılarak yenilmesi fikri eski Mısırlılara ait. Ama onlar şu an bizim yaptığımız gibi ekmeğe yeni bir lezzet katmak için değil, onu daha fazla saklayabilmek amacıyla tost yapıyorlardı. Ekmeği nemden arındırarak kurutup bozulmadan kalmasını sağlamak asıl amaçlarıydı. Eski Mısırlıların bu amacı günümüzde harika bir lezzete sahip olmamızı sağladı.

Kullanıcılarının tost siparişlerini inceleyen Yemeksepeti, eğlenceli bir araştırmaya imza attı. Geçen seneye oranla siparişlerini yüzde 30 artıran tost, kullanıcıların her saat özlediği lezzetlerden biri. Sipariş sayısındaki açık ara üstünlüğü ile en çok sevilen tost ise Ayvalık tostu. Lideri sırasıyla karışık, kaşarlı ve sucuklu tost takip ediyor.

Tost siparişlerine bakıldığında en çok siparişin klasik tostlara ait olduğu görülse de farklı malzemelerle yapılan tostların da geçen seneye göre atak yaptıkları görülüyor.

Hangi tostlar yükselişte?

  • Klasik tosttan uzaklaşmak isteyenlerin ilk adresi yumurtalı tost oldu ve sipariş sayısını yüzde 59 artırdı.
  • Pastırmalı tost geçen yıla göre sipariş sayısını yüzde 33 artırarak favorilerden biri oldu.
  • Üç peynirli tost da kullanıcılara kendini sevdiren bir lezzet olarak sipariş oranını yüzde 32 artırdı.
  • Sipariş sayısını neredeyse üç kat artıran avokadolu tost, geçen seneye göre ciddi oranda yükselişe geçti.

Tost ekmeğinizi nasıl alırdınız?

Ayvalık tostunun şampiyon olduğu araştırmada elbette meşhur Ayvalık tost ekmeği en çok tercih edilen ekmek oldu. Onu sırasıyla klasik beyaz ekmek, bazlama ekmeği ve kepek ekmeği izledi.

En çok ne zaman yeniyor?

Kullanıcılar en fazla tostu 12:00’de sipariş etti. İki ekmek arasındaki bu lezzeti en çok öğle saatinde ve pazar günleri yemeyi seviyoruz. Tost yeme şampiyonu yaş ise 23.

Hangi bölge birinci?

En çok tost seven bölgeler Ege ve Akdeniz olurken, toplam siparişler içinde tost yüzdesi en yüksek olan kentler sırasıyla Isparta, Uşak ve Kütahya oldu.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange