En iyi 10 sosis 2019

by Basak Oksak

Otto Von Bismarck, “Yasalar da sosis gibidir. Onları yapılırken görmemek daha iyidir” der. Sosis yapımı son 150 yıl içinde uzun bir yol kat etti. Bugün İngiltere’de 400, Almanya’da ise yaklaşık 1500 farklı sosis türü bulunuyor. Sosisin dokusu, sululuğu ve etinin kalitesine göre size dünya üzerindeki en iyi 10 sosisi sıralamaya çalıştık. Sosis partisinin eğlencesini ve esas önemlisi lezzetini başka ne verebilir ki?

1. Bratwurst

Almanlar sosisin nasıl yapılacağını çok iyi biliyor. Üstelik Bratwurst’un tartışmasız en iyi sosis olduğunun da farkındalar. Bratwurst oldukça etlidir ve inceciktir. Bu sosis domuz eti veya dana eti ile soğan ve yumurta ilave edilerek cömertçe süslenir.

2. Bockwurst

1889 yılında bir Alman restoran sahibi tarafından keşfedilen Bockwurst geleneksel olarak dana ve domuz etinden yapılır. Bazen hindi, tavuk ve hatta at eti de kullanılabilir. Özetle, bu et türlerinden herhangi birini yemek istemiyorsanız bockwurst satın alırken içerisindeki malzemeleri dikkatle inceleyin. Bu muhteşem frankfurter genellikle tuz, beyaz biber, kırmızıbiber, frenk soğanı ve maydanoz ile taçlandırılır.

3. Cumberland Sosisi

Yeryüzünde sosisin İngiltere’deki kadar önemsendiği sadece birkaç yer daha vardır. İngiliz halkının yüzde 90’ı evinde sosis bulundurur. İngilizlerin çoğu cumberland sosisini en iyi et olarak kabul eder. Bu etli, tıknaz, kabaca kesilmiş baharatlı sosis, beyaz ve karabiber eşliğinde sunulur. Kızarmış yumurtaya cips ve bezelye ekleyerek bu İngiliz kahvaltısının vazgeçilmezine biraz daha görkem katabilirsiniz.

4. Merguez

Şöyle bir baktığınızda, dünyanın en iyi sosisleri üzerine İngiltere ve Almanya’da bir tekelin oluştuğunu düşünmüş olabilirsiniz. Kuzey Afrika’nın sığır ve kuzu ile yapılan baharatlı sosisi merguez, bu tekeli bozuyor. Cezayir ve Tunus’ta halk geleneksel olarak kırmızı-sıcak biber salçasıyla bu sosisi yapar. Biraz kuskus ile merguez’in lezzetini garanti altına alabilirsiniz.

5. Chorizo

Dünyaya İber Yarımadası’ndan adeta bir hediye olan chorizo, kıyılmış domuz dolu, baharatlı bir İspanyol sosisidir. Domuz yağı, kırmızıbiber ve tuz… Son birkaç yıldır, bu sosis bir çeşit meze haline geldi. Aynı zamanda ızgarada pişirildiğinde de oldukça lezzetlidir. Bu sosisin servisi ise taze bahçe salatası ve sıcak gevrek ekmekle yapılabilir.

6. Krakowska

Biber, yenibahar, kişniş ve sarımsakla tatlandırılmış bu sosis oldukça kalındır. Sosisin ismini aldığı Kraków, Polonya’nın kalabalık bir şehridir.

7. Knockwurst

Başka bir orijinal Alman sosisini ısırdığınızda bir çıtırtı duyarsanız şaşırmayın! Domuz eti ve taze sarımsak ile lahana turşusunun eşlik ettiği lezzetli bir sosistir.

8. İtalyan Sosisi

Marketlerde satılan baharatlı sosislerden biri olan İtalyan sosisi domuz eti, biber ve rezene ile tatlandırılır. Bu sosisi spagetti sosu ve giardiniera ile birlikte servis edebilirsiniz.

9. Bira Sosisi

Birbiriyle en uyumlu çiftlerden biri bira ve sosistir. Öyleyse ikisini sosiste buluşturmak mükemmel bir fikir değil mi? Eğer bira sosisi yapmak konusunda kendinize güveniniz yoksa bu sosisi doğrudan satın da alabilirsiniz.

10. Kuzu Sosis

Ortadoğu’nun yanı sıra Galler’de de favori sosistir. Canlandırıcıdır ve oldukça hafiftir. Bu sayede günün her saatinde tüketilebilir ve oldukça iştah açıdır. Nane ve biberiye ile iyi gider.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange