Yumurta anne sütü kadar değerli

by Mithat Sahin
Diyetisyen & Yaşam Koçu - Gizem Şeber

Diyetisyen & Yaşam Koçu – Gizem Şeber

Kahvaltıların, yemeklerin, çorbaların, böreklerin yani neredeyse yediğimiz her yemeğin içerisinde yer alan yumurta, anne sütü kadar değerli bir besin kaynağı.

En kaliteli protein
Yüzde 100 protein yapısında olduğundan, özellikle kas yapmak isteyen sporcular için veya kas kaybı olan hastalıklarda yumurta beyazı tüketimi büyük önem taşıyor. Ayrıca yumurtada bulunan bu proteinler kaliteli yapıda, yani vücudumuzda hızlıca ve kayba uğramadan kullanılıyorlar.

Yumurta sarısı demir kaynağı
Yumurtanın sarısı demir minerali içeriyor. Fakat vücudun bu demiri kullanabilmesi için C vitaminine ihtiyacı var. O nedenle yumurtanın taze sebzeler ile veya taze sıkılmış meyve suları ile tüketilmesi son derece yararlı.

Saçlar ve beyin için vazgeçilmez biyotin
Yumurta sarısında aynı zamanda biyotin vitamini yer alıyor. Saç ve tırnak sağlığı ve beyin gelişiminde önemli olan bu vitaminin en iyi kaynağı yumurta. Beyazı iyi pişmemiş yumurtalarda, avidin isimli madde, biyotinin vücutta kullanılmasını engelliyor. Bu nedenle yumurtanın beyazının iyice pişmiş olmasına dikkat edilmeli.

Haşlanmış yumurtada gri halka
Çok haşlanmış yumurtalarda oluşan gri halka artık bu yumurtadan sadece protein alabileceğimizin, vitamin ve minerallerin büyük kısmını kullanamayacağımızın göstergesi. Bu yumurtalarda özellikle demir minerali kullanılamaz hale gelmiş oluyor.

Üstelik 70 kalori
Bir yumurta ortalama 70 kalori. Düşük kalorisine rağmen içerdiği kaliteli protein sayesinde uzun süre tok tutuyor.

Avokado ile yumurtadan maksimum fayda
Avokado kendisi ile aynı anda tüketilen besinlerin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlıyor. Yumurta gibi kıymetli bir besinden maksimum fayda sağlamak için avokado ile birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Yumurta, düşük kalorisine rağmen içerdiği kaliteli protein sayesinde uzun süre tok tutuyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange