Gloria Jean’s Coffees Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinçerler: “Türkiye, kahve pazarı için hâlâ önü çok açık ve yatırıma değer bir ülke”

by Basak Oksak

90’lı yılların sonlarına doğru Türkiye pazarına giren ilk global kahve zinciri olan Gloria Jean’s Coffees, ülkemizde kahve ve kafe mantığını değiştiren markalardan biri oldu. 2012 senesinden itibaren DNC Grup’un öncülüğünde faaliyetlerine devam eden marka, Türkiye pazarında ikinci baharını yaşayarak bu tarihten günümüze kadar ülke çapında açılan şubeleriyle ve yeni kahve trendleriyle adından daha da söz ettirmeye devam ediyor. Bu sayımızda Gloria Jean’s Coffees’in çalışmalarını ve başarılarını, genç ve vizyonel Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinçerler’den dinliyoruz…

Gloria Jean’s Coffees, tüm dünyada önemli kahve zincirleri olan bir marka. Markanın kuruluş ve gelişme aşamalarından, Türkiye pazarına girişinden bahseder misiniz?

Gloria Jean’s Coffees, 1999 yılında Türkiye’ye ilk giren global kahve zinciridir. 2011 senesine kadar hizmet verdikten sonra Türkiye pazarından çekildi. 2012 senesinde DNC Grup’un girişimiyle tekrar Türkiye pazarına katılmasını sağladık.

“Hizmet kalitemizi ve standartlarımızı yükselttik”

Türkiye’de bilhassa son 5-10 yılda kahve tüketimi ciddi ölçüde arttı. Sizce Türkiye nasıl bir pazar?

Biz operasyona başladığımız zamanlardan bu yana geçen 8 sene düşünüldüğünde Türkiye’de kişi başı kahve tüketimi 650-700 gramlardayken şu an bu rakam 1500 gramlara gelmiş durumda. (Dünyada ortalama 7000 gram seviyelerinde.) Türkiye, kahve pazarı için hâlâ önü çok açık ve yatırıma değer bir ülke.

DNC Grup’un Gloria Jean’s Coffees markasını almasından sonra Türkiye pazarındaki gidişatı nasıl şekil aldı, ne gibi çalışmalar yürütüldü?

Gloria Jean’s Coffees, DNC Grup ile ikinci baharını yaşıyor; ancak bunu sağlamak elbette ki kolay olmadı. Bizimle birlikte marka tüm Türkiye’de daha ulaşılabilir hale geldi. Öğrenciler ve çalışmak için rahat ve nezih bir ortam arayanların tercih edebileceği konforda şube tasarımları geliştirdik. Hizmet kalitemizi ve standartlarımızı yükselttik.

“Şu an GlorIa Jean’s Coffees olarak 31 şehirde 85 şubeye ulaştık”

Türkiye’de gelişim sürecinde şubeleşme stratejiniz nedir? Gloria Jean’s Coffees’in kaç şubesi var ve franchise veriyor musunuz?

Bizim şubeleşme stratejimiz tüm Türkiye’de, her bölgede, her kültürde insanın ayağına bu servisi ve markayı götürmek oldu. Bu hedefle ilerliyoruz. Şu an Gloria Jean’s Coffees olarak 31 şehirde 85 şubeye ulaştık. Franchise da veriyoruz.

Gloria Jean’s Coffees’te ne tür kahveler bulunuyor? Kahve yanına ne gibi yiyecek çeşitleriniz yer alıyor?

Bizim kahramanımız kahve. O yüzden kahveyle tüketilebilecek tüm yiyecekleri sunuyoruz. Bunlar içerisinde cheesecake, pasta, sandviç, tost, börek ve poğaça çeşitleri, kek ve cookie çeşitleri, macaron ve donut gibi kahve yanı lezzetlerimiz var.

Gloria Jean’s Coffees’in hedef kitlesi kimler, neden? Ürün gamını genişletmek ve farklı kitlelere de ulaşmak istiyor musunuz?

Bizim hedef kitlemiz çok geniş; toplumun yüzde 100’üne hitap ediyoruz. Kahve tüketicilerinin özellikle aradığı markayız.

“CovId-19 salgını sonrası ev içi tüketime odaklandık”

COVID-19 salgını Türk kahve tüketicisini nasıl etkiledi? Gloria Jean’s Coffees’in satış stratejisinde buna yönelik radikal değişiklikler/yenilikler yapmayı düşünüyor musunuz?

COVID-19 salgını sonrası ev içi tüketime odaklandık. Çekirdek kahvelerimizin yanı sıra kendi harmanımızla Türk kahvesi satışımızı gerçekleştirdik. Asıl en önemlisi ev ve işyerlerinde çok sıklıkta tüketilen kapsül kahvemizin satışına başladık. Bu ürün beni çok heyecanlandırıyor; çünkü uzun süredir üzerinde çalışıyorduk ve bu döneme denk geldi. Şimdilik geri dönüşlerimiz çok iyi, herkese denemelerini tavsiye ederim.

Bazı kahve markaları yeni nesil kahve anlayışına dair ‘rezerv’ adı altında özel şubeler açtı. Siz bu yeni nesil kahveciliği nasıl görüyor ve menü ya da şube bazında bu alana yönelik çalışmalarda bulunmayı düşünüyor musunuz?

Yeni nesil kahve trendini takip ediyorum ve kahve konusundaki çeşitlilik beni çok heyecanlandırıyor. Fakat bu alanda yeni girişimler yapmayı düşünmüyorum. Mevcut Gloria Jean’s Coffees şubelerimizde yeni trend içeceklerimizi sunmaya devam ediyoruz.

“Konsantre halde cold brew satışına başlayarak yine Türkiye’de ilk ve tek olan bir şeye imza attık”

Son dönemde hızla büyüyen bir kategori de ‘soğuk kahve’. Bu alana yönelik projeleriniz var mı?

Soğuk kahvede yeni trend cold brew’u geçtiğimiz yaz menümüze ekledik ve şubelerimizin yanı sıra online satış kanallarında satışı devam ediyor. Ayrıca, Türkiye’de ilk ve tek olarak, kesinlikle tavsiye ettiğim, ‘Salted Cream Cold Brew’u geliştirdik ve iki çeşit olarak misafirlerimize sunuyoruz. Cold brew tekniğini evlere servis ederek herkesin evinde bulundurabileceği konsantre halde cold brew satışına başlayarak yine Türkiye’de ilk ve tek olan bir şeye imza attık.

Son olarak önümüzdeki süreçte gerek satış ve gerekse toplumsal sorumluluk açısından Gloria Jean’s Coffees’i nasıl konumlandırmak istersiniz?

Sosyal tüketicilik bizim toplumumuzun bir gerçeği ama maalesef yaşadığımız COVID-19 pandemisi sonrası ev içi tüketim ciddi bir şekilde arttı. Artık herkesin evinde bir kahve makinesi görebiliyoruz, hatta çeşitli kahveler için bazen 2-3 makine dahi görebiliyor olduk. Bu demek oluyor ki artık toplumumuz gerçek bir kahve tüketicisi olmaya başlıyor ve bu durum kahve sektörü için farklı kanallar açılması anlamına geliyor. Biz bu konuda yatırımlar ve yenilikler yapan bir markayız. Ayrıca son gelinen noktada salgından dolayı şubelerimizde oturmak yasaklandı, sadece al-git olarak çalışmamıza rağmen işlerimiz durmuş değil. Bu bize gösteriyor ki tüketici, artık gerçek kahve tüketicisi. Ben bu konuda bir evrilme olduğunu düşünüyorum ve bunu sağlayan da bizim gibi zincirlerdir.

Röportaj: Reha KADAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange