Kahvaltıya, çay, kahve yanına özel lezzetler: Comfy Brunch & Bakery

by Basak Oksak

Gün boyu taze ekmek, üstelik en sağlıklılarından… Ekmek üstü lezzetler, kahvaltı çeşitleri, tatlı-tuzlu ürünler… Kaliteli kahve ve diğer içecekler… Glutensiz, laktozsuz, şekersiz beslenenleri mutlu eden seçenekler… Hepsi, Bağdat Caddesi’ndeki adı gibi rahat bu mekânda bir arada…

İstanbul’un alışverişten yeme içmeye kadar uzanan ve geniş bir yelpazeye hitap eden iki önemli ve prestijli caddesi vardır. Bunlardan biri, her şeye rağmen İstiklal Caddesi, bir diğeri de şehrin Anadolu Yakası tarafında kalan Bağdat Caddesi. Bilenleriniz bilir, Bağdat Caddesi, cadde olarak Kadıköy Kızıltoprak’tan başlayıp Maltepe Cevizli sınırlarında son bulur ve İstanbul’un en uzun caddesidir. Ama şehir ve bölge insanının ‘Cadde’ diye adlandırdıkları, alışveriş ve yeme içmenin kalbinin attığı, sosyal yaşamın olduğu Bağdat Caddesi ise Suadiye ile Çiftehavuzlar arasında kalır. Hatta sınırı daha da daraltmak gerekirse Şaşkınbakkal ve Caddebostan bölgesi, Bağdat Caddesi’nin tam kalbidir.

Bağdat Caddesi, tıpkı İstiklal Caddesi gibi bir dönem kendi haline bırakılsa da son yıllarda yeniden canlanmaya başladı. Açılan birbirinden farklı ve nitelikli yeme içme mekânları Cadde’ye olan ilginin artmasına neden olan başlıca etkenlerden. Bu yeme içme mekânlarından biri de özel tatlarıyla Caddebostan tarafındaki Comfy Brunch & Bakery.

Rahat ve konforlu mekân, temiz yiyecekler: Comfy Brunch & Bakery

Comfy, İngilizce rahat ve konforlu anlamına gelen ‘comfortable’ın kısaltılmış hali. Aylin Çıkrıkçıoğlu tarafından 2019 Aralık ayında rahat, konforlu, uzun süre oturulabilen ve bununla birlikte temiz yiyecekler mottosuyla kurulan mekân, açıldığı günden bugüne yoğun ilgi görüyor.

Aylin Çıkrıkçıoğlu, eski bir bankacı. Bankacılık sonrası İstanbul Beykoz tarafında açtığı pastane ile uzun yıllar önce yeme içme sektörüne adım atmış. 15 yıldır işlettiği pastanesinden sonra da soluğu Caddebostan’da almış. Comfy Brunch & Bakery’de kendisine ablası ve arkadaşı da eşlik ediyor. Aylin Hanım, Comfy’de hem işletmeci hem şef hem de marka yüzü sıfatlarıyla bulunuyor. Mekânın menüsünde gün boyu taze ekmek, ekmek üstü lezzetler, kahvaltı çeşitleri, tatlı-tuzlu ürünlerle kahve ve diğer içecekler yer alıyor.

Comfy Brunch & Bakery’de gün mis gibi ekmeklerle başlıyor

Comfy Brunch & Bakery, güne birbirinden leziz ekşi mayalı ekmekler ve ekmek üstü kahvaltılıklarla başlıyor. Ekmek menüsünde yüzde 100 tam buğday ekmeği, zeytinli-kekikli ekmek, kuru domatesli-biberiyeli ekmek, bol tahıllı ekmek, cevizli köy ekmeği, esmer köy ekmeği, yüzde 100 çavdar ekmeği, yüzde 100 karabuğday ekmeği, yüzde 100 karakılçık ekmeği, yüzde 100 siyez ekmeği, yüzde 100 kavılca ekmeği, francala ve tost ekmeği yer alıyor. Bu ekmeklerin bazıları belli günlerde çıkarken, hiçbir çeşitte endüstriyel un kullanılmıyor. Ayrıca kahvaltıda ekşi mayalı ekmeklerden yapılan ve sadece kahvaltıda değil günün her öğünü tüketebileceğiniz, İstanbul’un eski semtlerinden adını alan ekmek üstü lezzetler de var: Riva; avokado ezmesi, mozzarella, kekik yağında marine edilmiş cherry domates, zeytin dilimleri. Emirgan; iki poşe yumurta, haşhaşlı krem peynir, karamelize soğan, roka ve daha nice ekmek üstü çeşitler.

Kahvaltı sadece ekmek üstü lezzetlerle sınırlı değil. Aynı zamanda omlet çeşitleri ve tost çeşitleri, menemen, pancake, krep, granola ve yulaf ezmesi gibi farklı kahvaltı seçenekleri de menüde bulunuyor.

Ekler ve diğerleri

Comfy Brunch & Bakery’nin adının duyulmasının nedenlerinden biri de klasik ekler tarifi dışında yaptıkları büyük ekleri. Fark yarattıkları büyük eklerin içinde nefis bir pastacı kreması yer alırken, yumuşak ekler hamuru ve özel Belçika çikolatasından yaptıkları sosuyla kahvenin yanında muhteşem bir eşlikçi ortaya çıkıyor.

Mekânın fırınından ekler dışında kahve yanında tüketebileceğiniz San Sebastian cheesecake, mozaik pasta, elmalı tart, çikolatalı karamelli pasta, çilekli/şeftalili charlotte pasta, brownie cupcake, banana bread ve cookie gibi tatlılarla kiş ve dereotlu/karamelize soğanlı/galeta unlu peynirli/siyez unlu poğaça çeşitleri gibi tuzlu ürünler de çıkıyor.

Glutensiz, laktozsuz ve şekersiz lezzetler

Comfy Brunch & Bakery, glutensiz, laktozsuz ve şekersiz beslenenleri de unutmamış ve hurmalı kekten kinoalı keke, tahinli kurabiyeden chia hurma toplarına, Comfy enerji bardan hurmalı keçiboynuzu unlu kurabiyeye kadar lezzetli tatlara da imza atmış.

Kahvelerde de başarılı

Comfy, birbirinden leziz kahve yanı lezzetlere imza atarken iyi bir kahve servis etmeyi de ihmal etmemiş. Her ne kadar bir kahve mekânı iddiaları olmasa da kahve piyasasının önemli isimlerden tedarik ettikleri nitelikli Arabica çekirdeklerinden yapılan kahveleriyle damaklara güzel bir tat bırakıyorlar.

Hem damağa hem de göze hitap eden bir mekân

Mekânın diğer özelliklerinden biri de huzur veren mimarisi. Aylin Hanım’ın önerisiyle yapan mimari çalışma oldukça kendine has. Duvar süslemeleri, dekoratif eşyaları, koltukları, masaları ve servis takımlarıyla diğer benzer mekânlar içinde fark yaratıyor.

Comfy Brunch & Bakery kahvaltı seçenekleri, ekmekleri, kahve yanı lezzetleri, iç mimarisi, huzurlu ve rahat ortamı, açık/kapalı alanları ve de bulunduğu konum itibarıyla hem damağa hem de göz hitap eden bir mekân.

Yazı ve fotoğraflar Reha KADAK

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange