“PROBAT, 1868’den beri kahve kavuruyor”

by selenay

Röportaj: Reha KADAK

“İyi kahveye giden en önemli süreçlerinden biri, kahve çekirdeğinin iyi bir kahve kavurma makinesinde kavrulmasıdır.”
Kahve, içime hazır hale gelmesi için farklı süreçlerden geçiyor. Bu süreçlerin en önemli ayaklarından biri de kahvenin kavrulması. Kahve kavurma işleminde kavurma makinesinin rolü çok büyük. Dünyada kahve kavurma makinesi dendiğinde, birçok kahve markasının da tercih ettiği Probat markası akla geliyor. Probat, ülkemizdeki kavurucular tarafından da tercih ediliyor. Bu büyük markanın Türkiye’deki tek temsilcisi de Rafine Espresso Bar’ın kurucusu Kaan Değer.

Kaan Bey, dünyada kahve kavurma makinesi dendiğinde akla ilk gelen markalardan biri Probat. Probat’ın öyküsünü nasıl başladı?

Probat, 1868 yılından bu yana, kahve üretim süreçlerinde firmalara ve ihtiyaçlarına özel çözümler sunan yaklaşımı ile sektörde lider konumda bir marka. ABD, Brezilya, İtalya, İskoçya, Hindistan, Kanada ve Almanya’nın da dahil olduğu yapıda 900’un üzerinde çalışanı ile kahve/gıda makine ve sistemleri endüstrisinde dünya lideri konumundaki Probat, Rafine Espresso Bar olarak bizim de dahil olduğumuz 40’ın üzerindeki ülke temsilcilikleri ile kahve tutkusunu ve teknolojisinin bu alandaki bilgi birikim paylaşımını devam ettiriyor. Firma vizyonu, ileriye dönük olarak “Kahve kavurma, işleme süreçleri ile ilgili bilgi edinmek isteyen herkes önce Probat’a sormalı” algısının genele yayılması olarak özetlenebilir. Probat sektörde, kahveye dair geleceğe yönelik uzun vadeli çözümler sunabilecek nitelikteki tek firma olarak öne çıkıyor. Müşteri odaklı yaklaşımı bu noktada fark yaratıyor diyebiliriz.

Global ölçekte Nestlé ve Starbucks gibi sektörde lider firmalar Probat çözümleri ile büyük üretimlerini yürütürken; Türkiye’de ise Kurukahveci Mehmet Efendi ve Kahve Dünyası gibi iki yüksek hacimli üretim yapan büyük firma çözüm noktasında Probat markası ile işbirliği içerisinde.

“PROBAT’IN TÜRKİYE’DEKİ TEK TEMSİLCİSİYİZ”

Siz, Rafine Espresso Bar markasıyla İstanbul’un ilk yeni nesil kahve markalarından birinin kurucususunuz. Probat ile tanışmanız ve temsilciliğini almanız nasıl oldu?

Rafine Espresso Bar markasının oluşumunun birinci yılından itibaren, üretim noktasında dışarıya olan bağımlılığımızı azaltmamız gerektiği konusunda nettik. Probat markası ile ilk iletişimimiz müşteri – çözüm ortağı şeklinde başlamıştı. Kahve kavurmayı Rafine Espresso Bar bünyesinde devam ettirmeye karar verdiğimiz noktada, Probat kavurma makineleri bizim için odaklanılacak ilk üç seçenekten biriydi. Kuzenim Cem, o dönem kahve kavurma ve Avrupa’daki kahve kültürünü deneyimlemek adına Almanya’daydı ve Probat’ın sunduğu eğitim programlarından birine dahil olma şansını buldu. Firmayı görmesi, çalışma prensipleri ve makinenin kavurma performansı kararımızın netleşmesi noktasında süreci oldukça hızlandırdı diyebilirim. Cem döndüğünde, kavurmahane planlamamızı başlatırken, makinemizin de siparişini verdik. Makinenin Türkiye’ye getirilmesi, gümrükleme işlemleri, montaj, doğalgaz ve baca bağlantıları, her ne kadar Probat tarafından yeterli bilgi sağlansa da Türkiye standartlarında oldukça karmaşık ve zorlayıcı süreçler olarak karşımıza çıktı. Makineyi Türkiye’ye getirdikten sonra çalışır hale sokabilmemiz bizim için ciddi bir sınav oldu. Bu noktada, Probat’ın Türkiye’de bir temsilci ile ilerlemesi ve bu zorlu süreçlerin kullanıcılar için daha kolay hale getirilmesi noktasında bir çözüm ortaklığı sunabileceğimiz düşüncesi bizde oluştu. Almanya’ya bir ziyaretimizde Probat firmasına bu çözüm önerimizi sunduğumuzda, bu seviyede bir temsilciliği alabileceğimizi tahmin etmiyorduk. Düşüncemiz ve firma olarak sunabileceklerimiz onların da istek ve talepleri ile örtüşünce Probat ailesine dahil olma fırsatını yakalamış olduk. Geldiğimiz noktada dört yılı aşkın süredir Probat markasının Türkiye’deki tek temsilcisi olarak; iletişim, bilgi paylaşımı, satış, operasyonel süreçlerin yönetilmesi, satış sonrası süreçler ve teknik destek gibi noktalarda hizmet vermekteyiz. Güçlü iletişim odaklı bir yaklaşımla, Probat tarafındaki süreçleri kolaylaştırırken, Türkiye’deki taleplerin hızlı ve doğru yönlendirilmesi anlamında yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Probat’ı diğer kahve kavurma makinelerinden ayıran özellikler nelerdir? Bir kahve kavurucusu neden Probat’ı seçmeli? Kahve kavurma sürecinde Probat, kullanıcıya ne gibi katkılar sağlıyor?

Probat, inovatif yaklaşımı ile kullanıcılar için üretimi sürekli kolaylaştırıcı ve sürdürülebilir, uzun vadeli çözümler sunmayı hedefleyen bir firma. Bu yaklaşım makinelerin çalışma prensiplerine de yansıyor. Bir işletme için en önemli şey, oluşturduğu reçete ve ürün kalitesinin devamlılığının sağlanabilmesi ve bu noktada kontrollü bir şekilde süreçlerin tamamına hâkim olabilmektir. İşte Probat bu noktada farkını ortaya koyuyor. Hedeflenen ürüne, hedeflenen sürede ve hedeflenen şekilde sürekli olarak aynı kalitede ulaşılabilmesini sağlayarak, kullanıcı için bu kritik noktayı oldukça kolay bir hale dönüştürüyor.

Probat’ın kahve kavurma makineleri ağırlıklı olarak konveksiyonel bir kavurmayı (hava sirkülasyonu ile ısı iletimi) esas alan ve kondüksiyonel kavurmayı (temasa dayalı ısı iletimi) asgaride tutan çalışma prensibi ile homojen ve her seferinde aynı sonuca ulaşılmasını sağlayan sürdürülebilir ve tekrarlanabilir bir üretim anlayışı sunuyor. Üreticinin en büyük sıkıntı yaşadığı kontrolsüz üretim, bazı reçetelerde özellikle büyük risk yaratan çekirdek üzeri lekeler olarak adlandırabileceğimiz ‘scorching’ ve ‘tipping’ problemlerini minimuma indirerek ürün kalitesinin en üst seviyede olmasına yardımcı oluyor.

Tüm bunları, 150 yılı aşkın bilgi birikim ile yoğun bir şekilde çalışan Ar-Ge departmanının sürekli geliştirdiği yeni süreçlerin de desteği ile sunarak, piyasadaki lider konumunun hakkını veriyor diyebilirim.

Tüm bunları sağlarken de sosyal sorumluluk projeleri, çevre bilinci ve bu noktadaki çözümleriyle de diğer firmalardan ayrılıyor. Buna kısa birkaç örnek vermek gerekirse; 2007’den bu yana La Marzocco ve Mahlkönig markaları ile birlikte Tanzanya’da yer alan Songwa bölgesindeki gelişim ve kalkınma için yürütülen projeden bahsedebiliriz. Bölgedeki kalkınmayı hedefleyerek, üretim noktalarına gerçekleştirilen ziyaretler ile birlikte halkın refah seviyesini yukarı taşımayı hedefliyorlar. Bunun haricinde bölgenin önemli ihtiyaçlarından temiz su için de çözümler sunuyorlar. Probat firmasında üretilen ve satılan her makinede ‘Hands For Songwa’ logosunu bulmak mümkün. Bu da satın alınan her bir makinenin belli bir miktarının Songwa bölgesindeki kalkınma projesine destek için ayrıldığını gösteriyor.

Bunun haricinde; henüz bu ay ilan edilen ve paylaşılan bir haber, Probat’ın şirket kültürünü ve yapısını net bir şekilde ortaya koyuyor. Probat, Axia En İyi Yönetilen Firmalar 2021 Ödülü’nün sahibi olarak, bu alanda lider olduğunu tasdik eden bir takdire layık görüldü. Bu ödül Deloitte, WirtschaftsWoche ve Credit Suisse birlikteliği ile Alman Endüstriler Federasyonu tarafından onanan, çok az sayıda firmaya layık görülen özel bir ödül. Burada baz alınan kriterler arasında, firma stratejileri, üretkenlik ve yenilikçi yaklaşımlar ile inovasyonlar, firma kültürü ve bağlılığı, yönetimsel beceriler ve finansal sorumluluklar gibi şirketin duruşunu ve sektördeki yerini belli eden birçok unsur yer alıyor. Biz de Rafine Espresso Bar olarak, bu yapıda ve bu nitelikteki bir firmayı temsil etmekten son derece keyif alıyor ve gurur duyuyoruz.

“PROBAT; LABORATUVAR EKİPMANLARI, Dükkân VE Endüstriyel TİP OLARAK ÜRETİM YAPIYOR”

Probat’ta kaç çeşit makine mevcut? Bu makineler içinde en çok tercih edilen modeller hangisi?

Probat; laboratuvar ekipmanları, dükkân tipi kavurma makineleri ve endüstriyel çözümler olarak üç ana noktada üretim yapıyor.

Laboratuvar ekipmanları içerisinde üretimi destekleyici renk ölçer ve genelde tarlada üretim kontrolleri için kullanılan numune kavurma makineleri yer almakta.

Dükkân tipi makineler ise genelde göz önünde olan ve birçok işletmede de gördüğümüz 1.2 kg kapasiteli Probatino ile başlayıp, Probatone serisinin 5, 12 ve 25 kg kapasiteli kavurma makinelerini içeriyor. Probat inovatif yapısı ile yeni nesil makinelerini de 2021 yılı itibarı ile satışa çıkardı.

Endüstriyel boyutlu makineler ise 60 kg ile başlayarak 120 kg ve üzerinde ilerliyor. Endüstriyel çözümlerde tonajlı üretim kapasitelerini da kapsayan oranda komple üretim tesis modellemeleri söz konusu. Bu noktada müşteri ihtiyaçlarına ve sunmak istedikleri ürün niteliğine yönelik proje bazlı çalışmalar yapılıyor.

Peki, kahve kavurma makinesi dışında kahveye dair başka makineleri de var mı?

Probat, müşterinin ihtiyacı olan final ürüne kadar tüm detayları sunabilecek bir üretim ağına sahip. Yeşil çekirdek için silo sistemlerinden makine tartım ve dolum sistemlerine, taş ayıklayıcıdan baca filtreleme sistemlerine kadar birçok noktada ilave ekipmanlar sunabilmekte.

Kahve öğütme de üretim aşamalarından biri olarak kabul edildiğinden, bu noktada dükkân tipi makineler için öğütme sistemleri talep edildiğinde, Mahlkönig markası ile beraber çözümler sunuyor. Endüstriyel boyutlu tesisler içinse özel silindir değirmen sistemleri, taşıma arabalarını da içeren konteyner sistemleri ile komple üretim bandı oluşturulabiliyor.

“DÜNYA ÇAPINDAKİ BİRÇOK MAKİNENİN PROTOTİPİ PROBAT’tAN ESİNLENME”

Ülkemizde markaya ilgi nasıl?

Kahve sektörü içerisinde yer alan ve bu alanda araştırma yapan herkesin Probat markasının adına ulaşması çok kolay. Probat, sektör lideri olarak zaten piyasaya yön veriyor. Dünya çapında kullanılan birçok makinenin prototipini Probat’tan esinlenilerek, Probat’ın bir araya getirdiği prensipler oluşturuyor diyebiliriz. Burada temel fark malzeme, bilgi birikim, işçilik ve yazılım altyapısı. Probat bunların hepsini bir arada, bir paket olarak sunmakta. Avrupa’daki muadil markalar ile olmasa da Türkiye’de Euro kur düzeyinden kaynaklı bir çekimserlik söz konusu oluyor. Buna ilave olarak bizim de içinden geçtiğimiz nakliye, gümrükleme süreçleri ve cihazların kurulumu insanlarda bu konuyu nasıl yönetebiliriz düşüncesini oluşturuyor. Dükkân tipi makineler yaklaşık 10-14 haftalık üretim süreçlerinin ardından fabrikadan çıkabiliyor ve bu süre de hızlı karar verip bir an önce harekete geçmek isteyen kullanıcılar için bir dezavantaj gibi duruyor. Uzun vadeli bir planlamayla hareket eden, işletme ve ürün kalitesini doğru şekilde yansıtmayı hedefleyen ve bu noktada uygun yatırımı yapabilecek işletmeler genelde Probat markasını mutlaka dikkate alıyor. Kendimiz de bu süreçlerden geçtiğimiz için rahatlıkla söyleyebiliyorum, Probat üretim noktasında kafanızdaki soru işaretlerini yok edecek nitelikte cihazları ile karar aşamasını oldukça kolaylaştırıyor.

Ancak bahsetmiş olduğum kur farkından oluşabilecek dalgalanmaları ve alım sürecini kolaylaştırmak, bizim de yapmış olduğumuz gibi, leasing gibi çözümlerle oldukça kolay bir hale geliyor.

Probat’ın tek Türkiye temsilcisi olarak ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Probat Türkiye temsilcisi olarak, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, aklında üretim süreçleri ile ilgili herhangi bir fikir oluşan, bu noktada nasıl bir yol izleyeceği konusunda emin olamayan herkese yardımcı olmak için bu görevi üstlenmiş bulunuyoruz. Nerede, nasıl bir üretim amaçladığınız noktasında bir araya gelerek bu anlamda bilgi birikim paylaşmaktan çekinmiyoruz. Elimizden geldiğince doğru yönlendirmeleri yaparak, kaliteli ve nitelikli kahve süreçlerinin sektöre dahil olduğunu görmek bizi her zaman mutlu eder. Rafine Espresso Bar olarak dört yılı aşkın tecrübemiz ile makinenin alım sürecinden başlayarak, doğru lokasyonun belirlenmesi, makine kurulumuna uygun bir yerin tercih edilmesi, doğalgaz, elektrik ve baca sistemleri ile ilgili regülasyonlara uygun hareket edilerek hazırlık sürecinin tamamlanması, makine nakliye, gümrük işlemlerinin yürütülmesi ve montaj ile birlikte cihazın kullanıma uygun hale getirilmesi noktalarında her türlü bilgi paylaşımına ve desteğe açık bir şekilde hareket ediyoruz. İşletme olarak en büyük avantajımız da satış sonrası süreçte bu aşamalar noktasında kullanıcıyı geçmiş tecrübelerimiz ile desteklemek diyebilirim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange