Çocuklar için önemli bir besin Tereyağı

by Basak Oksak

Tereyağı, vücut için gerekli olan ve çocukların zekâ gelişiminde önemli bir rol oynayan omega 3 gibi doymamış yağ asitlerini bünyesinde bulunduruyor, Ayrıca zengin bir A vitamini kaynağı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Raşit Uysal, tereyağı tüketiminin çocukların sağlığı açısından çok önemli olduğunu söylüyor.

Tereyağı, içine girdiği her yemeğin lezzetinde fark yaratarak Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almanın yanı sıra gıda uzmanları tarafından da özellikle çocuklar için sağlıklı bir besin kaynağı olarak görülüyor. Tereyağının çocuk gelişimi ve sağlığı açısından pek çok faydası bulunuyor.

Tereyağının içeriğindeki fosfolipitler beyin ve sinir hücrelerinin hayati önem taşıyan kısımları.

Vücut için gerekli olan ve çocukların zekâ gelişiminde önemli bir rol oynayan omega 3 gibi doymamış yağ asitleri de tereyağının bünyesinde bulunuyor. Yağ asitlerinden özellikle linol ve araşidon asitleri, insanın gelişmesi için çok değerli. Bu sebepten bunlara ‘temel yağ asitleri’ deniliyor. Temel yağ asitleri, insan vücudu tarafından meydana getirilemediği gibi, tereyağının haricinde, diğer yağlarda da uygun miktar ve oranda bulunmuyor. Bunların yokluğu ise çocuklarda gelişmeyi büyük ölçüde engelliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de özellikle ilk iki yaş dönemindeki çocukların, yağda çözülen A, D, E, K vitaminlerinin emilimini kolaylaştıran temel yağ asitleri açısından zengin besinlerle, özellikle de süt yağı açısından zengin tereyağı ile beslenmesinin önemli olduğunu gösteriyor.

 İyi bir A vitamini kaynağı

Tereyağı sadece sütten gelen saf, doğal ve yüksek yağ oranı ile zengin bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra beslenme ve sağlık açısından son derece önemli vitaminleri içermesi nedeniyle de büyüme çağındaki çocukların beslenmesinde önem taşıyor. Çocukların sağlıklı gelişimi açısından önemli olan A vitamini başta olmak üzere D, E ve K vitaminlerini de içeren değerli bir besin. Özellikle A vitamini, metabolizmanın sağlıklı olarak çalışmasında son derece önemli. A vitamini eksikliğinde çocuklarda diş ve diş eti hastalıkları başta olmak üzere gece körlüğü, saç dökülmesi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Lezzetiyle çocuklar tarafından sevilen bir besin olan tereyağının içinde bulunan vitaminler çocuklarda sıkça görülen diş ve diş eti hastalıkları, yetersiz kemik ve diş gelişimi, kaslarda zayıflık, gece körlüğü gibi hastalıkların önüne geçilmesine de yardımcı oluyor.

Kolesterol içerdiği için tereyağından uzak durulması gibi söylentiler ise tam bir şehir efsanesi. Kolesterol bahane edilerek yapılan olumsuz propagandalar günlük beslenmede vazgeçilmez bir yeri olan tereyağının alınmasına engel olmamalı. Tereyağının en önemli özelliği vücut sıcaklığında bir sıvı olması. Bu nedenle de insan damarlarında sıvı olarak dolaşıyor. Bu da damar sertliği olasılığını ortadan kaldırıyor.

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal – Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange