Blogger’ların gözünden: Tike İstinye

by Ladin Hidiroglu

Tike ismini duymuşsunuzdur. Esasen Adanalı olan yeme içme tutkunu bir ailenin, Adana kültürünü Hatay/Antakya ile birleştirmesinin sonucu ortaya çıkan bir restoran Tike. Şu anda merkez şubesi İstinye’de, İstinye Park’ın hemen arkasında. Markanın sahibi Mehmet Ali Burduroğlu da sürekli restoranının başında.

Hatay ve Adana dediğimizde aklınıza hemen kebapçı tanımı gelmesin. Menü, neredeyse tamamı kendilerine özgü hazırlanan mezeler, pideler ve çok lezzetli kebaplar ile donatılmış. Tatlılarda bile farklı dokunuşlar ile bambaşka lezzetler yakalanıyor. Yani menüde gördüğünüz herhangi bir şeyi, başka bir restoranın menüsünde bulabilseniz de lezzet olarak çok farklı bir yerde konumlanıyor.

Ocakbaşında, kömür üzerinde hazırlanan tereyağlı patlıcan salatası bir başyapıt. Pembe Hanım’ın yaprak sarması, pastırmalı humus, yöresinde ‘oruk’ diye bilinen içli köfte inanılmaz.

“Anneanneminizin tarifi” dedikleri ‘hayırlı’ salatası. Antakya halhali zeytini. Bu zeytin, Anadolu’ya ait gerçek ve öz bir zeytin türü. 1760 yılında kurulmuş bir çiftliğin sadece Tike için hazırladığı özel bir ürün ve kaşık kaşık yeme garantili. Zeytinyağlı, kekikli zahter salatası, Tike usulü atom ise yine Tike’nin imzalı mezelerinden. Tike menüsü 22 çeşit kendine özgü kebap ile de fark yaratıyor. Kebaplar 26-40 TL arasında sunuluyor. Her bir porsiyonda ise 200 gr et kullanılıyor. Tike’nin farklı ürünlerinden ‘belli kebap’ı denemenizi öneririm.

Tatlılarda ise yine yöreye sadık kalınmış. Pek fazla göremeyeceğiniz eskilerin halka tatlısı, Tike’nin menüsünden hiç çıkmayan tatlılardan. Onun dışında kabak tatlısı, ayva tatlısı ve künefenin yanında de ekşi erikli, dondurmalı irmik tatlısı çok özel.

Tike’de ne yerseniz yiyin, tadı damağınızda kalıyor, orası kesin.

Adres: Pınar Mahallesi Çamlıbel Caddesi İğde Sokak No: 34 Sarıyer / İstanbul | 0212 328 18 11

Yazı: Cem Karakuş (www.cemkarakus.com)

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange