Yalıda Boğaz manzaralı kahvaltı

by Basak Oksak

Güne muhteşem bir Boğaz manzarası ve ona eşlik eden dört dörtlük bir kahvaltıyla başlamak ister misiniz? O halde gelin, Yeniköy’e kadar uzanalım…

İstanbul’un en eski ve güzel yalılarından Sait Halim Paşa, tarihi atmosferi ve dillere destan düğünleri ile olduğu kadar ‘kuş sütü eksik’ kahvaltısıyla da  adından söz ettiriyor. 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan yalının büyüleyici atmosferinde sunulan açık büfe kahvaltıda neler yok ki!

Peynir, zeytin çeşitleri, sebze, bol yeşillik, dana jambonlar, reçel çeşitleri, petek bal, tereyağı… Sıcakları sayacak olursak, uzun listeden bir seçme yapalım: Kiş çeşitleri (mantar ve ıspanak), sucuk, omlet, börek ve pancake… Tatlı büfesi de bir hayli zengin: Kekler, San Sebastian, sütlaç ve daha birçok tatlı çeşidi… Ve ekmekler: Çeşit çeşit ekmek, simit ve kruvasanlar en taze halleriyle sizi bekliyor. Taze sıkılmış meyve suları kahvaltınıza eşlik ediyor.

Bu mükellef kahvaltıda kendinizi özel ve rahat hissetmeniz için tüm çalışanlar ellerinden geleni yapıyor. Servis gayet özenli, titiz ve hızlı.

Kahvaltıdan sonra dumanı üstünde sıcacık kahvenizi alıp Yalı’nın bir köşesine çekilerek bu muhteşem Boğaz manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Ya da tarihe tanıklık etmiş bu güzel yalıyı gezerek geçmişin sayfalarında nostaljik bir yolculuk yapabilirsiniz.

Sait Halim Paşa’da açık büfe kahvaltı sadece pazar günleri, saat 10.00 ile 13.00 arasında sunuluyor. Fiyat kişi başı 135 TL. Yalı genellikle düğünlere ve organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

 Sait Halim Paşa Yalısı hakkında

Adını, Mısır Valisi olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu ve aynı zamanda eski Osmanlı Sadrazamı Sait Halim Paşa’dan alan yalı, Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri. Dönem dönem restorasyon çalışmaları yapılarak bugünkü hali korunan yalının 1989 yılından itibaren bahçesi restoran, odalarının bir bölümü de müze olarak düzenlendi. Bir zamanlar Başbakanlık yazlığı olarak da kullanılan Sait Halim Paşa Yalısı, önemli ve resmi toplantılara da kapılarını açtı. Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden ‘Tosun Paşa’ da bu yalıda çekildi.

@kesifperisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange