Koronavirüs’te son durum

by Basak Oksak

Bugün dünyada yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle: 

Dünya genelinde yeni tip Koronavirüs (Covid-19) kaynaklı vaka sayısı 1 milyon 777 binin üzerine çıktı. Dünya genelinde 108 binden fazla insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya’da en fazla vaka ve ölümün kaydedildiği ABD’de de 529 binden fazla kişi enfekte olurken 20 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Çin’de bir gün daha hiç Koronavirüs kaynaklı ölüm yaşanmadı

Koronavirüs’ün sıfır noktası Vuhan’da karantina kısıtlamalarının geçen günlerde hafifletilmesinin ardından hayat normale dönmeye başladı. Öte yandan karantina kısıtlamalarının kalkmaya başlamasıyla Vuhan’da yakınlarını kaybedenler cenaze işlemleri için sıraya girmeye başladı.

Türkiye’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre, vaka sayısı 52 bin 267’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1101’e çıktı.

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, dün düzenlediği basın toplantısında Koronavirüs salgınıyla ilgili son durumu aktardı. Cihanpur, ülkede salgın nedeniyle ölenlerin sayısının 4 bin 357’ye ulaştığını, virüs teşhisi konulan kişi sayısının ise 70 bin 029’a çıktığını açıklandı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını sebebiyle ‘sokağa çıkma yasağının’ uzatıldığını açıkladı.

Suudi Arabistan’daki bir çok kentte sağlık kurumları, eczaneler ve temel gıda ihtiyaçları satılan dükkanlar dışında tüm ticari faaliyetlerin yasaklanmıştı. Halkın sadece zorunlu ihtiyaçlarını temin için evinden çıkabilecekleri belirtilmişti.Suudi Arabistan’da 4 bin 033 Koronavirüs vakası bulunurken, salgında 52 kişi hayatını kaybetti.

Japonya Sağlık Bakanlığı, ülkede Cumartesi günü 714 yeni Koronavirüs vakası ve 4 ölüm gerçekleştiğini duyurdu. Son rakamlar ülkedeki vaka artış hızında 5’inci gün olu.

Japonya’da toplam kayıtlı vaka sayısı 7 bin 460 olarak kaydedildi.

Yeni tip Koronavirüs’ün ortaya çıktığı Çin’de dün 99 yeni Koronavirüs vakası tespit edilirken hiç ölüm yaşanmadı. Ulusal Sağlık Komisyonu, 99 vakadan 97’sinin yurt dışı kaynaklı olduğunu belirtti.

Çin’de toplam vaka sayısı 82 bin 52’ye çıkarken hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 339 olarak kaydedildi.

Kanada’da parlamento, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerinin ardından kötü durumda olan işletme çalışanlarının maaşların yüzde 75’inin karşılanmasını öngören yasayı onayladı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da katıldığı oturumda maaş karşılama şeması oluşturularak 50 milyar dolardan fazla bütçe ayrıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange