Sofrada Güller Açtı: Güllü Makaron

by selenay

Fransız mutfağından sonra ünü dünya çapına yayılan makaron, dil kökeni olarak İtalyanca’dan gelmiştir. İtalyanca “maccarone” küçük hamur işi anlamına gelir.

Makaron, bilinen tarihinde ilk defa Avrupa’da ve Orta Çağ’da görüldü. Makaron her ne kadar Fransız tatlısı olarak bilinse de Larousse Gastronomique’e (Gastronomi Ansiklopedisi) göre ilk olarak, 1791’de Venedik manastırlarında üretilmeye başlandı. Fransız kraliçesi Catherine de Medici’nin 1533 yılında II. Henry ile evlenip Fransa’ya gelmesiyle makaronun Fransa’daki tarihi başladı.

Bugün bilindiği şekliyle, bir krema tabakası, reçel veya ganaj dolgusu ile doldurulmuş iki bademli beze diskinden oluşan makaron, dünyada kendisine haklı bir şöhret edinmiş şık ve lezzetli bir tatlı.  

Şef Bihter Nisa Kenan’nın Güllü Makaron tarifini mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler

225 gr pudra şekeri

225 gr toz badem

200 gr yumurta akı

300 gr toz şeker

Kırmızı gıda boyası

İç dolgusu için:

100 gr krema

200 gr beyaz çikolata

Arzu edilen miktara göre gül suyu

Hazırlanışı

1.Yumurta akı ve toz şeker benmari usulü, şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Toz şekerin eridiği gözlemlendiğinde stant mikserine yumurta beyazı alınır. Bu aşamada istenilen pembeliği elde edecek kadar kırmızı gıda boyası eklenir.

2.Mikserle yüksek devirde yumurta beyazı sert kıvam alacak şekilde çırpılır. Yumurta beyazının kıvamı sert fakat kesik kesik olmamalı.

3.Farklı bir kapta badem tozu ve pudra şekeri elekten geçirilerek elenir. Elde edilen toz karışım yumurta beyazına spatulayla fold edilir (yumurta sönmeyecek şekilde alttan üste spatulayla karıştırılır).

4.Sıkma torbasına ince uçlu yuvarlak duy takılır. Yapılan harç sıkma torbasına alınıp tek bir merkezden istenilen boyda, yağlı kağıt serili tepsilere sıkılır. Ardından 130 derecede önceden ısıtılmış fırında 17 dakika pişirilir.

5.Makaronlar soğumaya bırakılırken iç dolgu için krema sos tenceresinde ısıtılır. Kenarlardan hava kabarcıkları oluşmaya başlayana kadar ısıtılır, ardından ocaktan alınıp içerisine beyaz çikolata ve gül suyu eklenir. Homojen bir karışım elde ettikten sonra dolgu soğumaya alınır. 6.Soğuyup sertleşen dolgu daha sonra kullanılmadan önce stant mikserinde hafif kabarana kadar çırpılır. Sıkma torbasına alınıp makaron kabuklarının arasına sıkılır ve servise hazır hale gelir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange