Sağlıklı yağlar hangi besinlerde var?

by Basak Oksak

Bunları biliyor muydunuz?

Sağlıklı bir vücut için birtakım besinlerin alınması gerekiyor. O besinler arasında yağlar büyük bir önem taşıyor. Çok fazla bilinmese de bazı besinlerin içerisinde çok kıymetli yağlar var. İşte sağlıklı yağları edinebileceğimiz besinler…

Yağ, protein ve karbonhidratlar kalori cinsinden ölçüldüğünde enerji verir. Hangi vücut tipinde olursak olalım, vücudumuz günlük aktivitelerini sürdürmek için kaloriye ihtiyaç duyar. Ancak fazla tüketildiğinde, enerji fazlası yağları sentezlemek için kullanır ve önemli ölçüde enerjinin depolanmasına neden olur. Ayrıca tüm hücre zarlarında yağ bulunur ve hücre fonksiyonları açısından hayati önem taşır. Bununla birlikte, besin kaynaklı yağların tamamı aynı özelliklere sahip değildir ve bazı yağlar diğerlerinden daha sağlıklıdır. Bu nedenle, kalp damar sağlığı açısından sağlıksız yağlar yerine sağlıklı yağların tüketilmesi önem taşıyor.

Sağlıklı yağ kaynağı yumurta

Her ne kadar kolesterol ve yağ içeriği yüksek olsa da bütün yumurta gezegendeki en besleyici gıdalardan biri. Bütün yumurta mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı. Kilo kontrolü açısından en önemli besinlerden birisi. Protein ve beyin sağlığı açısından faydalı olan kolin de dahil olmak üzere ihtiyaç duyduğumuz besin maddelerinin neredeyse tamamını içeriyor.

Yağ ve lif zengini bitter çikolata

En az yüzde 70 kakao içeren kaliteli bitter çikolata, yağ ve lif bakımından zengin bir besin. Günlük demir, magnezyum, bakır ve manganez ihtiyacımızın yüzde 50’sinden fazlasını içeriyor. Ayrıca içeriğinde bulunan antioksidanlar tansiyonu düşürmeye ve kandaki LDL kolesterolün oksitlenmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Omega 3 sebze ve meyvede de var

Omega 6 ve omega 3 en popüler sağlıklı yağlar olarak biliniyor. ABD’de yürütülen çalışmalara ve güncel trendlere göre, omega 3 tüketiminin artırılması kalp damar sağlığı açısından olumlu sonuçlar yaratıyor ve kandaki yağ oranının düşürülmesine yardımcı oluyor. Sağlıklı yağların faydaları beyin, gözler, kalp, cilt ve diğer organlar üzerinde gözlemlenebilir. Bu nedenle, besinler ve besin takviyeleri aracılığıyla omega 3 açısından zengin bir beslenme programı uygulayarak sağlık açısından önemli bir etki yaratabilirsiniz. Omega 3 tüketimini artırmak için bol sebze ve meyvenin yanı sıra karides ve somon gibi deniz ürünlerini diyetinize ekleyebilirsiniz.

Oleik asit kaynağı avokado

Avokado aynı zamanda zeytinyağında da bulunan ve sağlık açısından pek çok faydası bulunan oleik asit adlı bir mono-doymamış yağ asidi içeriyor. Ayrıca muza kıyasla yüzde 40 daha fazla potasyum içermesi nedeniyle mükemmel bir potasyum kaynağı. Avokado, LDL kolesterol ve trigliserit seviyesinin düşürülmesine ve HDL (iyi) kolesterolün yükseltilmesine yardımcı olan iyi bir lif kaynağı.

Yağ ve protein kaynağı kabuklu yemişler

Kabuklu yemişler yüksek oranda sağlıklı yağ ve lif içerir. Mükemmel bir bitki bazlı protein, E vitamini ve magnezyum kaynağıdır. Diğerlerinin yanı sıra badem, ceviz ve makademya fındığı sağlıklı kabuklu yemişler arasında yer alıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange