Ankara’nın kahve kokan mekânları

by Basak Oksak

Yeni nesil kahvecilik İstanbul’u sardığı kadar Ankara’da da kendini fazlasıyla hissettirir. Özellikle sonbahar-kış zamanları Ankara, kahve kokar.

Yaşadığım şehir Ankara, ülkemizin başkenti olduğu kadar bir İstanbul gibi olmasa da kahvenin de önemli şehirlerinden biridir. Ülkemizde yapılan önemli kahve festivallerinden biri olan Ankara Coffee Festival’in de düzenlendiği şehrimiz, iyi kahvecilerle iyi kahve içenleri bir araya getirir. Ankara’da gencinden yaşlısına, öğrencisinden memuruna herkesin müdavimi olduğu bir kahve noktası vardır. Ben de Kahve Dergisi için damağımdan ve ruhumdan geçen Ankara’nın bazı kahve mekânlarını kaleme aldım.

R.O.R. CAFE & ROASTERY 

Ankara’nın kahve yolculuğunda R.O.R. Cafe & Roastery markası ve kurucusu Alper Larçın’ın önemli katkıları var. Bahçelievler 7. Cadde’ye yakın, gürültüden uzak, ara sokakta küçük bir kahve dükkânıyken tanımıştım R.O.R.’u. Şimdilerde ise eski mekânın hemen karşısında açılan daha geniş, ferah ortamı ve de Ümitköy’deki şubesiyle nitelikli kahve adına emek veren, iyi hizmet ve iyi ekipman anlayışıyla daima fark edilen bir adres olmuştur. Kendi imalathanelerinde R.O.R. (Rate of Rise) eğrisine uygun kavurdukları çekirdekleri ve bu çekirdeklerden taze öğütüp nitelikli demleme yöntemleriyle servis ettikleri özel sunumlarıyla kahvesevenlerin önemli uğrak yerlerinden biridir. R.O.R.’da hasat dönemlerine bağlı olarak çekirdekler sürekli bir devinim göstermektedir. Sıcak günlerde aroma yoğunluğuyla farklılık gösteren iced drip coffee, soğuk günlerde de taze taze demlenen bir V60 her zaman tercihleriniz arasında olsun.

RISPETTO COFFEE CO

Rispetto Coffee Co, Bahçelievler kalabalığının hemen bir arka sokağı 59. Cadde’de, mahalle arasında butik bir kahveci. O kadar kendine özgü bir kahvecidir ki Bahçelievler’de değilmişsiniz hissini verir; ruhu olan bir yerdir. Markanın kurucusu sevgili arkadaşım Nihan’ın tüm özellikleri mekâna yansımıştır. Ayrıca kahve meselesinde pek az insanda rastladığım birikim ve tecrübeye sahip önemli bir isimdir.  Rispestto’da kahve ekipmanları kaliteli, kahve tedariki de her zaman özenlidir; iyi çekirdeklerle yapılmış nitelikli kahveler içersiniz. Üstelik kahvenin yanına tatmak isteyeceğiniz tüm tatlar da leziz ve sağlıklıdır.

Rispetto Coffee Co, hem damaklarınıza hem de ruhunuza iyi gelecektir.

PAPER COFFEE & CHOCOLATE

Paper Coffee & Chocolate, 2017 yılında Bestekâr’da açıldı. Bugün ise Ankara’da üç, İstanbul Suadiye’de de bir olmak üzere toplam dört şubesiyle hizmet veriyor. Yeni nesil kahvecilikle artizan çikolatacılığın bir çatıda buluştuğu bir marka Paper Coffee & Chocolate.

Kurucusu Uğur Bey, kahve sektöründe önemli deneyimlere sahip. Dünyanın önemli kahve ülkelerinden getirttikleri yeşil çekirdekleri kendileri kavuruyor. Bu nitelikli kahveleri kendi bünyelerinde kullandıkları gibi Türkiye’deki birçok önemli noktaya da gönderiyorlar. Paper, Türkiye’nin en geniş espresso bazlı alkolsüz kokteyl barını da bünyesinde bulunduruyor. Paper Coffee Academy markası altında da kahve, çikolata ve çeşitli kollarda profesyonel eğitimler veren markada, aynı zamanda caz geceleri ve DJ performanslar gibi aktiviteler de düzenleniyor.

COFFEE CRAFT TOWN

Coffee Craft Town, Ankara’da Ümitköy’de yer alan, şehir hayatına küçük bir mola vermek isteyen tadımcıları bir araya getiren özel bir nokta. Ferah bahçesi, capcanlı iç mekân seçenekleriyle tüm misafirlerinin keyifle vakit geçireceği ve gelen herkesin birbirinden özel lezzetler tadacağı bir kahve mekânı. Coffee Craft Town’da kullanılan ekipmanlardan iyi kahvelerine, kendi üretimleri olan lezzetli cheesecake’lerinden konseptlerini birebir yansıtan tasarım dillerine kadar bir bütünlük içinde. Soğuk havalarda bol çeşitli sıcak kahveleri içinizi ısıtır, sıcak havalardaysa özel soğuk içecekleriyle sizi sipariş verirken kararsızlığa düşürür.

HOUND COFFEE & EATERY

Açıldığı lokasyonda bulunduğu muhite farklılık getirmiş, öncü olmuş bir kafe. Mimari iç tasarımıyla da fark yaratıyor. Kahve yolculuğunda ilk açıldığından bu yana raflarında daima nitelikli kahve tedariki sağlayarak kahve müşterisini son derece memnun etmiştir. Ama kavurma yapmak için aldıkları harika kavurma makinesi ve kavurma eğitimleriyle de bu işe güçlü bir şekilde girmeye hazırlanıyorlar. Hound Coffee & Eatery, kahvaltı tabaklarıyla da Ankara’da yenilikçi olmuştur. Avokadolu-yumurtalı ekmek üstü lezzet alternatifleriyle, her güne özel dünya mutfaklarından örneklerle, sundukları pasta ve tatlılarıyla damak zevkimizi oldukça geliştirmişlerdir. Güzel bir kahve ve iyi bir atıştırmanın peşindeyseniz Hound Coffee & Eatery tam sizlere göre bir mekân.

CLINIC COFFEE & CO

Ankara adına mimarisi, stili, atmosferiyle gerçekten bambaşka, yepyeni ve tam bir  konsept mekândır. Çarpıcı beyazlığı, yalınlığı, sadeliği dikkat çekicidir. Ekipmanlarından müzik listesine, personel önlüklerinden servis sunumlarına kadar bana kalırsa zamanını yakalayan ve hatta ötesine taşıyan çok modern bir ruhu vardır. İkinci şubesiyle daha büyük bir alanda yine muazzam bir mekân atmosferi yakalamayı başarmışlar. Üstelik buraya mutfak ekibini de ekleyerek kendi gıda üretimlerini yapmaya başlamışlar.

COFFEE PROJECT

Mekânın kurucuları Mert Bey, Can Bey ve Aysun Hanım, kendi markalarını kurmadan önce ciddi bir araştırma içerisine girerek SCA eğitimlerini almış ve nihayetinde Coffee Project’i kurmuşlar.

Mert Bey’in ayrıca mimar ve mekân atmosferinde de imzası var. Coffee Project ferahlığıyla, beyaz ve ahşabın buluşmasıyla, minimal, yalın ve sade çizgilerin hâkim olduğu dekorasyonuyla Ankara’da kendinizi en huzurlu ve iyi hissedebileceğiniz yerlerden biri. Kahve yolculuklarına, kavurma tarafını da güçlü bir şekilde ekleyip devam ediyorlar. Hem kendi kahvelerini hem de Türkiye’deki pek çok mekânın kahve ihtiyacını karşılayacak kavurma ve dağıtım sürecinin sistemini ve de altyapısını oturtmuşlar.  Özellikle pandemi döneminde online siparişlerde ne kadar güzel çalıştıklarına hepimiz şahit olduk. Gıda kısmında ise en başından itibaren kendi mutfak üretimini yapan ve bu üretimler sonucu şahane imza lezzetler ortaya koyan bir noktaya gelmişler. Söylemeden geçemeyeceğim, Ankara’da en sevdiğim cookie’ler de Coffee Project tarafından yapılıyor.

KAKULE KAHVE

İlk açıldığı zamandan bu yana gittiğim yerlerden biri olan Kakule Kahve, Kızılay gibi kaotik bir bölgede sessizliği, ferahlığı ve huzuruyla çölün ortasındaki bir vaha gibi. Kakule Kahve’nin kurucuları Esra ve Atalay çifti, mekâna ayrı bir ruh katan özel insanlar ve başka bir mekânda pek rastlanmayan özel bir ambiyans yaratmışlar. Aynı zamanda MSA mezunu olan Esra, nefis üretimleriyle nitelikli kahvenin yanına enfes lezzetler hazırlarken, Atalay da samimi ev sahipliğiyle dikkat çekiyor.

Ayrıca Kakule Kahve markası dört yıllık kahve deneyimimin ardından, nitelikli kahve ile nitelikli tatları eşleştirmek; günlük, taze, artizan tatlar üretmek amacıyla 2020’de de Kakule Fırın’ı kurdu.

COFFEE CODE ROASTERS

Üç yıl önce Kıbrıs Sokak’ta minicik bir dükkân içerisinde, bir üniversite öğrencisinin kocaman hayalleri vardı. Bilal’le o zaman tanışmıştık. Orada hem kavuruyor hem de misafirlerine kahve yapıyordu. Onun işine olan tutkusu büyüktü ve bu tutkunun onu ileriye taşıyacağı çok hissediliyordu.  Şimdi diğer iki ortağı Ahmet ve Seyfi Bey’le beraber üç kişi olarak yollarına buram buram kahve kokusu yaydıkları Mesnevi Sokak’taki dükkânları ve İf Sokak’ta da kavurma mekânlarıyla Ankara’da çok sevilen, tercih edilen bir marka olarak devam ediyorlar.

Yazı ve fotoğraflar: Ülkü AKÇİÇEK / @coffeediary1

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange