Bir Kase Aşk: Supangle

by selenay

Romantizm, aşk, Sevgililer Günü denince akla gelen ilk tarifler tabi ki çikolatalı tarifler oluyor… Sevgililer Günü’nde kolayca hazırlayabileceğiniz supangle tarifine bayılacaksınız!

Supangle

Malzemeler:

1 lt doğal ve tam yağlı süt

30 gr buğday nişastası

160 gr toz şeker

150 gr bitter kuvertür çikolata

1/8 çay kaşığı doğal tuz

1 yumurta sarısı

25 gr kakao

Önceden kalmış kek (sade veya kakaolu)

Yapılışı:

Derin bir tencerede önce yumurta sarısını bir tel çırpıcı ile çırpın. Üzerine şekeri ilave edin ve çırpabilmek için biraz süt ekleyin. Bu aşamada yapmamız gereken güzel bir kıvamda toz malzeme ile sütü kaynaştırmak. Eğer sütün tamamının içine bir anda tüm toz maddeleri koyarsanız çırpmak ve homojen hale getirmek zor olur. O nedenle toz olan maddelerin üzerine azar azar süt ekleyerek çırpmak gerekir. En güzel karışım oranı 1 birim toz veya katı malzemeye 2 birim sıvı malzeme gibi düşünebilirsiniz.

Karışıma tuz, kakao ve buğday nişastasını da ekledikten sonra homojen bir karışım elde etmek için gerekirse biraz daha süt ekleyin. Toz malzemeler eridiğinde kalan sütü ilave edin ve orta ateşteki ocağa alın. 10 dakika sonra karışım biraz kalınlaşmaya başladığında içine çikolataları ekleyin ve yine karıştırmaya devam edin. Yaklaşık 2-4 dakika arasında çikolata tamamen erimiş ve karışım kalınlaşmış olacak. Karıştırıcıyı karışımdan çıkardığınızda su gibi akıp gitmek yerine birazı karıştırıcı üzerinde kalıyorsa pişmiş demektir.

Servis edilecek kâselerin tabanına önceden kekleri yerleştirin. Kullanacağınız kalıpların büyüklüğüne göre gereken kek miktarı değişebilir ya da elinizde olan keki kaplara göre dağıtabilirsiniz. Ocaktan aldığınız supangleyi soğumasına fırsat vermeden kâselere bölüştürün. Soğuduktan sonra, servis sırasında üzerine çikolatayı rendeleyebilirsiniz veya çikolata üzerinde bıçakla ince sıyrıklar oluşturup bunları süsleme için kullanabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange