Gluten Hassasiyeti Olanlara Gelsin: Yaban Mersinli Kurabiye

by selenay

Gluten hassasiyetiniz var ya da glutensiz beslenmeyi alışkanlık haline getirdiniz ama tatlıdan da asla vazgeçemiyorsunuz! Merak etmeyin, tatlısız kalmayacaksınız! İşte size, bir anda gelen tatlı krizlerinde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz nefis bir kurabiye tarifi…

Glutensiz beslenme nedir? 

Son yıllarda en sık duyduğumuz gıda terimlerinden biri gluten. Peki gluten nedir? Bir tür protein grubu olan gluten; arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunuyor. Bu tahılların kullanıldığı işlenmiş gıdalarda da bulunan gluten, insan vücudu tarafından sindirilmesi zor bir besin. Aslına bakarsak glutenle ilgili kafalarımız bir hayli karışık. Bu nedenle de glutensiz beslenmeye başlamadan önce gluten tam olarak nedir, anlamakta fayda var.

Gluten aslında tamamen doğal bir madde ancak buğdayın son yıllardaki değişen genetik yapısından dolayı günümüzde insan vücudunun gluteni sindirmesi zorlaşıyor ve glutene karşı hassasiyet artışı oluşuyor. Tüm bunların beraberinde glutenin bağışıklık sistemini yorarak hastalıklara karşı daha dirençsiz olmamıza sebep olabileceğini de uzmanlar söylüyor. 

Özellikle unlu mamulleri çok tüketen kişilerde gluten alerjisi daha sık görülebiliyor. Gluteni beslenme şeklinden çıkararak bağışıklık sisteminin daha az yorulacağını düşünen kişiler daha fazla enerjik ve sağlıklı hissettiklerini, üstelik daha kolay kilo kaybettiklerini söylüyorlar. Fakat gluteni kestikleri için mi yoksa karbonhidrat yemedikleri için mi kilo veriyorlar, orası tartışılır. Siz yine de glutensiz beslenmeye başlamadan önce bir uzmana danışın. 

Glutensiz, vegan yaban mersinli kurabiye 

Malzemeler

1 su bardağı yulaf

1 su bardağı badem unu

2 adet orta boy muz

1/2 su bardağı 

Yaban mersini

Yapılışı

Bir kâsede muzları çatal yardımıyla ezerek iyice püre haline getirin. Daha sonra diğer malzemeleri de ekleyerek iyice harmanlayın. Ceviz büyüklüğünde parçalar kopardıktan sonra elinizle yuvarlak şekil verip yağlı kâğıt serdiğiniz tepsiye kurabiyeleri aralıklı olacak şekilde dizin. Önceden 180 derecede ısıttığınız fırında yaklaşık 10 dakika kadar pişirdikten sonra tepsiyi fırından çıkarıp kurabiyelerin üzerine bardakla veya kavanozla bastırarak yassı hale getirin. Tekrar fırına verip 5 dakika daha pişirin. Fırından alıp soğumaya bırakın.

Yazı ve Tarifler: Arzu Öztürk

Executive Chef, The Stay Hotels Yiyecek İçecek Direktörü

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange