Bol peynirli çok lezzetli

by Basak Oksak

Peynirsiz kahvaltı düşünülemez. Favoriniz ister Ezine beyaz peyniri olsun, ister çeşit çeşit yöresel peynirden herhangi biri… Onlarla yaratabileceğiniz farklı tariflerle kahvaltı sofranızı çeşitlendirebilir, enfes lezzetler yaratabilirsiniz…

Kızarmış saganaki peyniri

Malzemeler:

Domates sosu

Saganaki peyniri

Semolina unu

Zeytinyağı

Taze kekik

Biberiye

Fesleğen

Reyhan

Roka

Kırmızı soğan turşusu

Yapılışı:

Saganaki peynirini yumurtaya bulayın. Semolina unu ile paneleyin. Kızgın tavada, zeytinyağında altını ve üstünü kızartın. Servis tabağına alın. Üzerine haşlanmış domates sosunu ilave edin. Taze kekik, biberiye, roka, fesleğen ve kırmızı soğan turşusu ile süsleyerek servis yapın.

Biber salçalı Erzincan tulum peyniri

Malzemeler:

Köy biberi salçası

Erzincan tulum peyniri

Bal

Ceviz içi

Frenk soğanı

Maydanoz

Tereyağı

Yapılışı:

Biber salçasını tereyağında kavurun. Üzerine Erzincan tulum peynirini ilave edin. Balla karamelize ettiğiniz cevizleri de ekleyin ve tekrar kavurun. Servis tabağına alın. Frenk soğan ve maydanozla süsleyerek servis edin.

Peynir rüyası

Malzemeler:

Ezine beyaz peyniri

Bergama tulum peyniri

Çökelek

Dil peyniri

Eski kaşar

Çedar peynir

Yumurta

Taze kekik

Maydanoz

Çörekotu

Tereyağı

Yapılışı:

Ezine beyaz peyniri, dil peyniri, eski kaşar, çökelek ve Bergama tulum peynirini bir tavada tereyağında eritin. Bir adet yumurta sarısını erimiş peynirlere ilave edin. Tavada bir tur daha çevirdikten sonra servis tabağına alın. Sirkeli suda pişmiş poşe yumurtayı ilave edin. Üzerine iki dilim çedar peynirini yerleştirin. Taze kekik, maydanoz, çökelekle süsleyerek servis edin.

Avokadolu Mihaliç peyniri

Malzemeler:

Avokado

Mihaliç peyniri

Fesleğen

Reyhan

Maydanoz

Frenk soğanı

Mavi haşhaş

Çörekotu

Yapılışı:

Bir adet avokadoyu ikiye bölerek tabağa alın. Mihaliç peynirini ilave edin. Peyniri pürmüzle eritin. Reyhan, maydanoz, fesleğen, Frenk soğanı, çörekotu ve mavi haşhaşla süsleyerek servis edin.

Tarifler: Şahin Şakar

Gardens of Garbo Executive Chef

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange