Pirzola, bonfile, antrikot

by Basak Oksak

Nasıl hazırlanır, nasıl pişirilir ?

Kuzu pirzola, bonfile ya da antrikot… Hangisini alırsanız alın eğer iyi bir kasabınız varsa çok şanslısınız demektir. Ama yine de etler hakkında biraz bilgi sahibi olmakta fayda var…

Kuzu pirzola

Pirzola, hayvanın sırt kısmında yer alan kaburgalardan elde ediliyor. Bonfile ve antrikottan farklı olarak kemikli bir et. Daha çok kuzu ve koyun pirzola olarak tüketiliyor.

Hazırlarken: Kuzu pirzola alırken öncelikle kuzunun cinsi önemli. Etin dinlenmiş olmasına da dikkat edilmeli. Yağ oranı dengeli, rengi pembe olmalı. Kuzu pirzola hazırlanırken ortamın serin ve keserken kullanılan bıçakların hijyenik olması gerekiyor. Pirzolayı hazırlayan usta, işinin ehli olmalı. Değerli bir et olduğu için azami özen gerektiriyor.

Pişirirken: Izgara ve kızartma yöntemi en tercih edilen pişirme çeşitleri. Kuzu pirzolanın farklı pişirme teknikleri var. İlk olarak et dövülmez. Kalem pirzola halinde ızgara olarak pişirilebilir. Ya da kafes halinde bütün olarak pişirilebilir. Önce ızgarada mühürlenir. Daha sonra çiğ sebzelerle belirli bir sıcaklıkta fırında pişirilir. Bunun gibi farklı pişirme teknikleri mevcut.

Bonfile

Bonfile büyükbaş hayvanın böbrek yatağından başlayarak belinin iki yanından uzanan, kastan oluşan bir et parçası. İç yağı ve sakatat bağlantıları olmayan, gevrek bir et.

Hazırlarken: Etin en pahalı kısmı olan bonfile kemiksiz bir et. Tereyağımsı hafif bir tada sahip. Bonfileyi seçerken dinlenmiş olmasına dikkat edin. Az da olsa yağlı olması kaliteli ve güzel bir et olduğunu gösterir. Bonfileyi hazırlarken öncelikle dış yüzey temizlenir ve sinirler alınır. İsteğe göre ince ya da kalın dilim halinde kesilebilir.

Pişirirken: İster fırında, ister ızgarada ya da soslu bir et olarak pişirebilirsiniz. Izgarada pişirirken püf noktası ızgaranın ateşinin yüksek olması. Çünkü ateş az olursa pişireceğiniz et kurur. İkinci önemli nokta ise eti çok pişirmemek. Çok pişirilen etin besin değeri azalır.

Antrikot: Antrikot ve bonfile en çok birbirine karıştırılan et kısımları. Çünkü bu iki et çeşidi büyükbaş hayvanın yakın bölgelerinden çıkıyor. Antrikot hayvanın göğüs omurları üzerinden boyuna doğru uzanan et. Bonfilenin üzerinde yer alan kısım ise genelde antrikot ile beraber anılan kontrfile.

Hazırlarken: Antrikotu seçerken dinlenmiş olmasına dikkat edilmeli. Biftek ve bonfileye göre daha yağlı ve içindeki yağ oranı daha iyi dağılmış olmalı. Eğer öyleyse, antrikotun kaliteli ve iyi cins bir hayvandan gelmiş olduğunu anlarız.

Pişirirken: Antrikot kemikli veya kemiksiz olarak satılıyor. Yumuşak ve sulu olduğu için ızgarası daha lezzetli oluyor. Fırın, ızgara veya tavada da pişirilebiliyor.

Mekân: Etçii Steakhouse, Bahçeşehir
Kasap: Aytekin Taze

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange