Çanakkale’den 3 usta, 3 mekân

by Basak Oksak

 

Salih Seçkin Sevinç

Tarih boyunca Mustafa Kemal Atatürk ve Hektor gibi iki büyük kahramana ev sahipliği yapmış Çanakkale’deyiz. Yalnız bu kez ziyaretimiz biraz farklı. Yazın tatil yörelerine akarken feribotlarını kullanarak yanından selam ederek geçtiğimiz Çanakkale merkezde bu kez biraz daha fazla vakit geçireceğiz. Vakitten kastım ise gün ışığından da yararlanacağımız bir tam gün. Çanakkale’de en iyi ve olabildiğince kadim lezzetlerin peşindeyiz. Buyurunuz size Çanakkale merkezde mutlaka uğramanız gereken üç tarihi gastro mekân.

Yahudi’nin Fırını (sabetay börekçisi)

Sadece Çanakkalelilerin bildiği en az 50 yıllık geçmişe sahip bir fırın burası. Tabelası dahi yok. Başınızı eğerek girdiğiniz kapısının üzerinde sadece Büyük Hamam Sokak 34 numaralı bir tabela var. Önünde her daim kuyruk; menüsünde ise poğaça, börek çeşitleri ve simit… Sıcak böreğinizi, simidinizi alıp iyi bir çayın eşlikçi olacağı en yakın mekana doğru ilerliyorsunuz. Yahudi’nin Yeri aynı zamanda Sabetay Börekçisi ismiyle de biliniyor. Nedeni babası David’den sonra Sabetay Bey’in bayrağı eline alması. Mutlaka uğrayın.

 

 

 

Kadir Usta

Çanakkale’de peynir helvası dendi mi herkesin şapka çıkardığı; ustaların ustası Kadir Usta var. Öyle ki 1979 yılından bu yana hizmet veriyor. Özellikle kızarmış peynir helvası ile diğer peynir helvacılardan ayrışıyor. Nedeni hem koyun hem de inek sütü karışımı kullanması. Kıvamı, şekeri, sünmesi tam anlamıyla ustalık işi. Ustamızı her zaman gülerken görmek zor. Lakin biz daha yakışıklı görüneceğini söyleyerek kendisini güldürmeyi başardık ve öyle fotoğrafladık. Kadir Yaşar Usta’nın peynir helvası dışında Eceabat susamı kullandığı tahin helvası da mutlaka denenmeli.

Yalova Restoran

Türkiye’de 1940’tan bugüne başarıyla gelmiş kaç mekân vardır? Yalova Restoran’ın üçüncü kuşak temsilcisi Ertuğrul Sürğit, 80 yıla yaklaşan deneyimleriyle Çanakkale Boğazı’nın tarihi atmosferinde, ceviche’den, salyangoza, karides tartardan kalamar dolmasına kadar geniş, eşine az rastlanacak kadar başarılı bir ‘deniz mahsulleri tecrübesi’ sunuyor. Bunun sırrını sorduğumuzda ise “Denizden çıkan en iyi ürünün önce bize gelmesi” diye özetliyor. Tabii bu yüksek kalite ürünün yanında yılların verdiği ustalık da kendini konuşturuyor. Zihinlerdeki klasik balıkçı algısını yıkan bir yer Yalova. Beklentinizi yüksek tutmanızı öneriyor, klasik bir balıkçıdan beklediklerinizi ivedilikle karşılayıp, özellikle ara sıcaklarıyla sizi cesur olmaya davet ediyor. Kalamarın, sübyenin, ıstakozun ve mevsim balığının en yüksek lezzet mertebesini vaat ediyor. Kalamarı ve böcekleri mutlaka denemeli. Türkiye’den ve hatta dünyadan pek çok müdavimi olan bir lezzet durağı burası. Çanakkale Boğazı ile adını bütünleştirmiş Yalova Restoran, son üç yıldır da Bozcaada’daki şirin şubesiyle 100 yıllık mekân olma yolunda başarıyla ilerliyor.

Salih Seçkin Sevinç
Harbi yiyorum

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange