5 ülke 5 kahveli kahvaltı

by Basak Oksak

Türkiye’de halen kahvaltı içeceği olarak liderlik koltuğunda çay oturuyor olsa da sabahları kahveyle güne başlayanların sayısı hiç de az değil. Pek çok Avrupa ülkesinde ise kahve, kahvaltıların vazgeçilmezi, onsuz güne başlanmıyor. İşte dünyanın 5 ülkesinden kahvaltı ve kahve alışkanlıkları…

İtalya

Ne kahvesiz ne cornetto’suz

İtalyan kahvaltısının temelini kahve oluşturuyor. Cappuccino başta olmak üzere, espresso ve süt en çok tercih edilen içecekler. İçeceğin yanında ise marketlerde ve pastanelerde kolaylıkla bulunabilen bademli biscotti’ler sık tercih ediliyor. Daha çok dışarıda edilen kahvaltılarda ise seçim cornetto’dan yana oluyor. Cornetto, kruvasandan daha tatlı bir aroma taşıyor.

Avusturya

Tereyağı ve reçel olmazsa olmaz

Avustralyalılar, özellikle iş günlerinde, kahvaltıyı küçük porsiyonlarla yemeyi tercih ediyor. ‘Schwarzbrot’ bu kahvaltıların vazgeçilmezi olan çavdar ve buğday unu ile yapılan esmer bir ekmek. Buna ek olarak ‘Kornspitz’ ya da ‘Semmel’ gibi ekmekler de Avusturya’da popülerliğini sürdürüyor. ‘Mehlspeise’ ise diğer vazgeçilmezleri. Söz konusu kahvaltılıkların ortak noktası ise genellikle tereyağı ve reçel eşliğinde yenmeleri…  En popüler içecek ise kahve. Kahveyi günün her saati ama en çok da sabahları tüketiyorlar.

Fransa

Kruvasan ama kahveye bandırarak

Fransız kahvaltıları diğer Avrupa kahvaltılarına oranla oldukça sade. Fransızlar için kahvaltının belki de en önemli öğesi ise ekmek. Söz konusu ekmek baget ya da çörek olabiliyor. Ancak ekmek konusunda Fransızların gözdesi esasında kruvasan. Fransızların ekmeklerine sıklıkla tereyağı ve reçel eşlik ediyor. Kimisi ise ekmeklerini özellikle de kruvasanlarını kahveye bandırıp yemeyi tercih ediyor. Geleneksel Fransız kahvaltısının içeceği kahve. Zaman zaman birkaç dilim meyve de bu kahvaltıda yer alabiliyor.

İspanya

Kahve ve bisküvi yeter

Kahvaltısını genellikle öğle saatlerinde yiyen İspanyolların kahvaltısı hafif. Krep yok, çok fazla et olduğu da söylenemez. Evde kahvaltı genellikle kahve ve bisküviyle tamamlanıyor. Dışarıda ise kahveye çörek, tost, omlet ve sandviç eşlik ediyor. İspanyolların tortilla adı verilen patatesli omletleri özel bir üne sahip. Churros ise İspanya’nın en meşhur tatlılarından biri. Bu hamur işi tatlıyı çikolataya batırarak yiyorsunuz.

İsveç

kahvenin yanında isveç usulü krep

İsveçliler genellikle hafif bir kahvaltı tercih ediyor. Ekmek, kahve, yoğurt dolu bir kâse veya herhangi bir süt ürünü İsveç’in kahvaltı masalarını süslüyor. Pek çok meyvenin yanında çilekli yulaf da sık tercih ediliyor. Pannkakor ise yine bir İsveç kahvaltısı klasiği. İnce, yassı bir kek hamurundan yapılmış bir çeşit krep. Genellikle içi meyvelerle ve tatlılarla dolduruluyor. Tam anlamıyla kahve bağımlısı olan İsveçliler kahvaltıda da kahve içmeyi tercih ediyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange