Türklerin yüzde 56,7’si gelenek ve göreneklerine bağlı değil

by efe

Areda Survey, Sosyometre araştırmasında Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine karşı tutumunu ele aldı. Araştırma bulgularına göre Türk halkının yüzde 56,7’si gelenek ve göreneklerine bağlı olmadığını düşünüyor. Gelenek ve göreneklerine çok bağlı olduğunu ifade edenler ise yüzde 43,3.

Gelenek ve Göreneklerimize Bağlı Değiliz

Toplum ve medeniyeti güçlü kılan önemli unsurlar arasında gelenek ve görenekler yer alıyor. Araştırmaya göre Türk halkının yüzde 43,4’ü kendisini gelenek ve göreneklerine çok bağlı görürken, yüzde 56,7’si bağlı olmadığını düşünüyor. Bağlı olmadığını belirtenlerin detayında ise yüzde 41,3’ü kendisini biraz bağlı, yüzde 15,4’ü ise bağlı değil olarak tanımlıyor.

Araştırmaya göre gelenek ve göreneklere bağlılık az olsa da yüzde 87,9’u gelenek ve göreneklerin bir toplum için önemli olduğunu düşünüyor. Yüzde 53,5’i gelenek ve göreneklerin çok faydalı olduğunu belirtiyor. Örf ve adetlerin korunması hususunda ise Türk halkının yüzde 91,3’ü oldukça hassas yaklaşıyor ve korunması gerektiğini vurguluyor.

Araştırma Metodolojisi

Bu araştırma 26 – 31 Ekim 2022 tarihleri arasında 2000 kişinin katılımıyla kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile ‘Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli’ kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange