SAĞLIIKLI DİYET İÇİN 10 ÖNERİ

by efe

Bilinçsiz yapılan her diyet, sağlıklı bir kiloya kavuşma hayallerinide suya düşürüyor. Diyet boyunca yapılan her yanlışın pek çok sağlık sorununa yol açabileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, kilo vermeye çalışırken en sık yapılan hataları sıraladı . . .

1- BİR BAŞKA KİŞİNİN UYGULADIĞI DİYETİN AYNISINI YAPMAYA ÇALIŞMAK
Diyet, kişiye özeldir. Klinik duruma, yaşam tarzına, fiziksel aktivite ile tercihlere göre değişiklik gösterir ve bunların bir diyetisyen tarafından değerlendirilmesi gerekir. Kontrol altında geçirilen sağlıklı bir kilo verme sürecinin sonunda, uygunluğu tespit edilen bir beslenme tarzına erişilir ve bu, hayat boyu devam eder.

2- KARBONHİDRAT İÇEREN TÜM YIYECEKLERİ TAMAMEN HAYATINDAN ÇIKARMAK (MEYVEYİ BİLE…)
Kişinin özel bir durumu yoksa, günlük enerji ihtiyacının ortalama yüzde 40-50’si karbonhidratlardan sağlanmalıdır ki; metabolizmadaki döngüler sağlıklı bir şekilde devam etsin. Tabii karbonhidratın çeşidi burada çok önemli. Diyetten çıkarılması gerekenler; sofra şekeri eklenmiş gıdalar, glikoz/mısır şurubu, nişastayla tatlandırılmış ve beyaz rafine unla yapılmış gıdalardır. Tam tahıllı ekmek, meyve, kurubaklagiller, süt ve süt ürünleri ile kabuklu/lifli tahıllar vücudumuza gerekli kompleks karbonhidratları içerir. Yine de şunu hatırlatalım; bireye özel kısıtlamalara, mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolü altında karar verilmelidir.

3- AKŞAM YEMEĞİ YEMEMEYİ TERCİH ETMEK
Sanılanın aksine, akşam yemeği yememenin sağlıklı kilo vermeye bir katkısı yok. Burada önemli olan nokta, akşam yemeğini hiç yememek değil, geç saate bırakmamak.

4- SADECE SIVI İLE BESLENMEK
Uzun süre sebze ve meyve suları ile beslenmek tek tip beslenme olarak değerlendirilir. Bu şekilde beslenerek birçok vitamin ve mineral alıyor olabiliriz fakat protein ve yağdan yoksun olarak yeterli ve dengeli beslenme sağlanmıyor.

5- YAĞ YAKICI OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK SADECE TARÇINLI VEYA LİMONLU SUYA BEL BAĞLAMAK
Suya eklenen tarçın veya limonun yağ yakıcı etkisi bulunmaz. Vücuttaki fazla yağın yakılması, kişiye özel dengeli bir diyet ve düzenli sporla bütünleştirilirse gerçekleşir.

6- YATMADAN ÖNCE PUL BIBERLİ YOĞURT YEMEK
İçerdiği probiyotikler sayesinde yoğurt bağırsak sağlığına yardımcı olur. Pul biberdeki kapsaisinin kilo vermeye destek olduğu, antikanser ve tok tutucu özelliği bazı çalışmalarda görülmüş. Dolayısıyla pul biberli yoğurdun sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta zerdeçal, karabiber ve sevilen diğer baharatlar da eklenebilir. Fakat geç saatte yenmesinin bir özelliği yok. Mümkün olduğunca akşam 19.00- 20.00’den sonra beslenmenin sonlandırılması tavsiye edilir.

7- BESİNLERİN TAMAMEN YAĞSIZ, LIGHT OLANLARINI TERCİH ETMEK
Eğer doktor ya da diyetisyen tarafından özellikle kısıtlanmadıysa, hayvansal ürünlerin yağsız olanlarını tercih etmenize gerek yok. Çünkü vücudumuzun bir miktar doymuş yağa da ihtiyacı var.

8- YEMEKLERİ YAĞSIZ PİŞİRMEK
Zeytinyağı, güçlü antioksidan özelliğinden dolayı özellikle yemek ve salatalarda kullanmak için kaliteli bir yağdır. Yapılan çalışmalarda, yağsız bir diyetin değil, aksine basit şekersiz bir diyetin zayıflamada etkisi olduğu görülmüş.

9- HIZLI KİLO VERMEK AMACIYLA DİYET HARİCİ ÇÖZÜMLER ARAMAK
Kilo verdirici ilaçlar ve cerrahi işlemler ile metabolizma hızlandıran, kilo vermeye destek olan bitkiler/çaylar ancak diyet ve spor eşliğinde gerçek anlamda etkili olurlar. Bunların hiçbirinin tek başına mucize olarak görülmemesi gerekir.

10- DİYET SÜRECİNE SPORU DAHİL ETMEMEK VE GEÇİCİ BİR DÖNEM OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK
Sporsuz yapılan diyetler ya sonuç vermez ya da kişiyi çok düşük kalori almaya zorlar. Bu da bağışıklık açısından tercih edilmeyen bir durum. Unutulmamalı ki; diyet yapmak asla geçici bir süreç değil, sürdürülebilir sağlık yolunda benimsenmesi gereken bir yaşam tarzı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange