Serinleten yaz içeceği limonata

by Basak Oksak

Taptaze, mis gibi limon kokusu, üzerinde birkaç nane yaprağı, buzlu ya da soğuk suyla yapılmış, ilk yudumda ferahlatan bir lezzet… Pek çoğumuz için vazgeçilmez bir yaz içeceğidir limonata. Son yıllarda şişeye girmiş, hazır halde satılıyor olsa da lezzet ve sağlık açısından en makbulü elbette evde yapılanı…

Limon,  yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü. Limonun anavatanı kesin olarak bilinmese de ılıman iklime sahip bütün memleketlerde yetiştirilebiliyor. Bu küçük ağaçların meyveleri ülkemizde çok seviliyor. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunuyor.

Limon meyvesi öncelikle suyu için kullanılıyor, salata dışında çeşitli yemeklere de giriyor. Bu sarı ve sulu meyve hem yemeklerin lezzetini artırıyor hem sindirimi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda vücut direncini artıran önemli bir C vitamini kaynağı. Limon suyunun yaklaşık yüzde 5’i asit olduğu için ekşi, mayhoş bir tat veriyor.

Limonlu içecek denilince ilk akla gelen elbette buz gibi bir limonata oluyor. Serinleten ve enerji veren bu lezzetli içecek, yaz günlerinin favorisi…

Limonatanın faydaları

İçerdiği C vitamini sayesinde limonatanın diğer gazlı ve asitli içeceklere göre besin değeri yüksek. Bu yüzden limonatanın taze sıkılmış limonun suyuyla hazırlanması gerekiyor. Vitamin kaybını önlemek için de hazırlanan limonatalar çok fazla bekletilmeden, kısa sürede tüketilmeli.

Limonata ne kadar şekersiz olursa o kadar iyi.

Vücut direncini yükselten limonata sağlıklı bir kış geçirmek için mutlaka tüketilmeli.

Güne limonata ile başlamak kahve ile aynı yararları sağlıyor. Beyni kahve gibi aktive eden limonata, üstelik kahveden daha az kalori içeriyor.

Vücudun ihtiyacı olan nemi sağlayan limonata erken yaşlanmaya karşı bir savunma kalkanı.

Limonata metabolizmayı geliştiriyor ve pH dengesini düzenlemeye yardımcı oluyor.

En şiddetli ağrılardan biri olan böbrek ağrısını dindirmek için limonata içilebilir.

Limonata idrar sitratını artırarak taş oluşmasını da engelliyor.

Sahrap Soysal’ın ev yapımı limonatası

“Kolay gibi görünür limonata yapmak. ‘Ne olacak ki, limon suyu, su ve şekeri karıştır, al sana limonata’ diyenler bile vardır aranızda. Oysa limonata yapmak o kadar da basit değil. Zaten o kadar basit olsaydı, limonatasıyla meşhur yerler olmazdı değil mi?

Şimdi size benim ev yapımı limonata tarifimi vereyim diyorum. Limonun kabuklarını beyaz zara kadar rendelerim. Onu şekerle bir güzel ovarım. Üzerine limon suyunu ekler bir gece buzdolabında bekletirim. Ertesi gün ailenin damak tadına uygun miktarda şeker, su ve taze nane yaprağı koyar birkaç saat daha buzdolabına koyarım. Önemli olan şekerin limon tadını bastırmamasıdır.”

Naneli limonata

Malzemeler:

10 adet limon

3 bardak toz şeker

Üzeri için nane yaprakları

Yapımı:

10 adet limonun suyunu sıkıp bekletin. Limon kabuklarını rendeleyin. İçine üç bardak toz şeker döktükten sonra karıştırın. Beklettiğiniz limon suyunu ekleyip tekrar karıştırın. Bu karışımı 10 bardak soğuk suyun üzerine ekleyin. Karışımı bir gün buzdolabında beklettikten sonra tülbent yardımıyla süzün. Bardaklara servis ettikten sonra üzerini nane yapraklarıyla süsleyerek tatlandırabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange