Bayramda Baklavanın Fiyatına Değil Kokusuna Bakın

by selenay

Kurban Bayramı’nda en çok tüketilecek tatlıların başında yine baklava gelecek. Bu özel günde baklavayı seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. 157 yıldır her bayramı tatlandıran Hafız Mustafa 1864’ün Yönetim Kurulu Başkanı Eren Ongurlar, kaliteli baklavanın tüyolarını sıraladı. Ongurlar “Halis baklava mis gibi tereyağı kokar, altın sarısı renge sahip olur.” dedi. 

Kurban Bayramı’nda en çok sipariş edilen tatlı olan baklavanın gerçek, eksiksiz ve taze malzemelerle üretilmesinin tüketici açısından çok önemli olduğunu belirten Eren Ongurlar, iyi baklavayı tercih etmenin sırlarını paylaştı. İyi bir ustanın iyi bir baklava yapmak için yeterli olmayacağını anlatan Ongurlar “Baklava üretimi bu bir zincir gibi düşünülmeli. Her halkası ayrı ayrı çok büyük öneme sahiptir. Kullandığınız şekerin, yağın ve fıstığın kesinlikle en iyi olanını seçmeniz gerekiyor. Çünkü zincirden tek bir halka çıkarılırsa iyi baklava elde edilemez. Altın rengi yakalamak için bir kere fırınınızın çok iyi olması gerekiyor. Kullandığınız yağ çok kaliteli değilse, baklava kabarmaz mesela. Hatta sakladığınız koşullar dahi baklavanın kalitesini etkiler” dedi. 

BU NOKTALARA DİKKAT EDİN

Baklava satın alırken tüketicinin ilk kriterinin baklavanın fiyatı yerine kokusu ve dokusu olması gerektiğini anlatan Ongurlar “Biz pancardan imal edilmiş şeker kullanırız. Özenle seçilmiş boz fıstıklarını her ürün için belirlediğimiz standartlara göre tartıp, kullanırız. Halis tereyağı ile üretilen ve geleneksel reçeteye uygun baklava ağızda dağılır, midede ipek hissi vererek sindirilir. Bayramda baklava alışverişi yapacak tüketiciler baklavayı mutlaka çıplak gözle görüp, gerçekten altın sarısı rengi olup olmadığına bakmalı. Tatmadan önce kendine has şekilde kokuyor mu, ağızda dağılıyor mu, mideyi yakıyor mu bunlara dikkat etmeli” dedi. 

PAHALI BAKLAVA YOKTUR, UCUZ BAKLAVA VARDIR

Standartlarına uygun yapılmış baklavayı anlatırken Eren Ongurlar şunları söyledi; “Pahalı baklava diye bir kavram yoktur, varsa ucuz baklava vardır. Baklavayı standartlarına göre yaparsanız fiyatı bellidir. Ancak malzemeden çalar ve hile katarsanız ucuz baklava elde edersiniz. Bu konuyu fıstıklı dürüm üzerinden örneklendireyim; fıstıklı dürümde şerbet hamurun üzerinde durur, fıstığın üzerine şerbet atarsanız şerbet durmaz. Fıstıklı dürüm normalde tek kat hamurdan yapılır ve tek kat hamura da istediğiniz kadar şerbet dökün, duracak şerbet miktarı çok azdır. Ancak hamuru biraz uzun tutup, dört beş kere doladığınız zaman, hamur kalınlaşıyor ve daha fazla şerbet tutar hale geliyor. Böylece de terazide daha ağır çekiyor. Ki zaten bu da dolama oluyor. Dürümle dolamanın farkını da ayırt edebilmeliyiz artık. Böyle olunca da tüketici aslında şekerli su yemiş oluyor. Diğer bir önemli nüans ise şöyle; bizler klasik baklavalarımızın alt kısmına irmik kaymağı koyarız. İrmik kaymağı dediğimiz ise süt ile irmiğin kaynamasından ortaya çıkar. Kaymağı çok koyarsan yine o da terazide ağırlık yapar. Bu sebeple bayram alışverişinizi yaparken dikkatli olmanızı öneriyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange