Karaciğer Neden Besleyici Bir Süper Gıdadır?

by selenay

Pek çok yiyecek “süper yiyecek” unvanına layık değildir. Ancak karaciğer bunlardan biridir.

Bir zamanlar popüler ve değerli bir besin kaynağı olan karaciğer, gözden düştü. Bu talihsiz bir durum çünkü karaciğer protein açısından zengin, kalorisi olarak düşük ve gerekli vitamin ve minerallerle doludur.

Karaciğere ve neden onu sofralarınıza dahil etmeniz gerektiğine ayrıntılı bir şekilde bakalım!

Karaciğer Nedir?

Karaciğer, insanlarda ve hayvanlarda hayati bir organdır ve birçok önemli işlevi vardır:

 • Bağırsaklardan sindirilmiş yiyeceklerin işlenmesi
 • Glikoz, demir, vitaminler ve diğer temel besin maddelerinin depolanması
 • İlaçları ve toksinleri kandan filtrelemek ve temizlemek

Azalan popülaritesine bakılmaksızın, karaciğer muhtemelen gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir .

İnsanlar genellikle vitamin ve mineraller için meyve ve sebzelere bakarlar, ancak karaciğer, besin içeriği açısından hepsini geride bırakır.

Karaciğer ucuzdur ve marketlerden ve kasaplardan kolayca temin edilebilir. Çoğu hayvan karaciğeri yenebilirken, yaygın kaynaklar inek, tavuk, ördek, kuzudur.

Karaciğer Harika Bir Besin Kaynağıdır!

İşte (100 gram) sığır karaciğeri porsiyonunda bulunan besinler:

 • B12 Vitamini:  B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin ve DNA’nın oluşumuna yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı beyin fonksiyonunda da rol oynar.
 • A Vitamini: A vitamini görme, bağışıklık fonksiyonu ve üreme için önemlidir. Ayrıca kalp ve böbrekler gibi organların düzgün çalışmasına yardımcı olur.
 • Riboflavin (B2):  Riboflavin, hücresel gelişim için önemlidir. Ayrıca yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.
 • Folat (B9): Folat, hücre büyümesinde ve DNA oluşumunda rol oynayan temel bir besindir.
 • Demir: Demir, vücutta oksijen taşınmasına yardımcı olan bir başka temel besindir. Karaciğerdeki demir, vücut tarafından en kolay emilen türlerden biridir.
 • Bakır: Bakır, enerji üretimini ve beyin fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olan bir dizi enzimi aktive etmek için bir anahtar görevi görür.

Karaciğer Yüksek Kaliteli Protein Sağlar

Protein yaşam için hayati öneme sahiptir ve vücudun neredeyse her yerinde bulunur. Hücreleri yapmak ve onarmak ve yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için gereklidir.

Sığır karaciğerinin dörtte birinden fazlası proteinden oluşur. Ayrıca, tüm gerekli amino asitleri sağladığı için çok kaliteli bir proteindir.

Amino asitler, proteinleri oluşturan yapı taşlarıdır. Vücutta bazı amino asitler yapılabilir, ancak temel amino asitler olarak bilinenlerin gıdalardan gelmesi gerekir.

Yüksek protein alımının , açlığı ve iştahı azalttığı için kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, proteinin açlığı yağ veya karbonhidratlardan daha iyi tatmin ettiği bulunmuştur.

Karaciğer Diğer Etlerden Daha Az Kaloriye Sahiptir

100 gram dana biftek veya kuzu pirzola 200’ün üzerinde kalori içerir. Aynı miktarda dana karaciğeri sadece 175 kalori içerir ve bunların tümü, sığır filetosu biftek veya kuzu pirzolasından çok daha fazla vitamin ve mineral sağlar.

Kalori alımını azaltırken , çoğu zaman hayati beslenmeyi kaçırabilirsiniz. Bu nedenle besin değeri yüksek gıdaları seçmek önemlidir.

Karaciğer yağ oranı da düşüktür. Biftek ve kuzudaki kalorinin % 50-60’ına kıyasla kalorisinin sadece% 25’i yağdan gelir.

Dahası, besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük yiyecekler yemenin açlığı azalttığı gösterilmiştir.

Karaciğeri Sofralarınıza Nasıl Dahil Edersiniz?

Karaciğerin kendine has bir tadı vardır, bazılarının sevdiği ve diğerlerinin nefret ettiği.

İşte onu diyetinize nasıl dahil edeceğinize dair bazı öneriler:

 • Tavada Kızartma: Karaciğer, soğanla birlikte tavada kızartıldığında çok lezzetli olur.
 • Spagetti Bolonez: Karaciğer doğranabilir veya kıyılabilir ve ardından normal kıyma ile karıştırılabilir. Dana veya tavuk ciğeri en iyi sonucu verir.
 • Burgerler: Bolognese’de olduğu gibi, ciğeri doğrayın veya kıyın ve besleyici burgerler yapmak için kıyma ile karıştırın.
 • Bol baharat ekleyin: Bol baharat ve güçlü tatlar eklemek ciğer tadını gizlemeye yardımcı olabilir.
 • Karaciğeri pişirmeden önce süt veya limon suyuyla ıslatın: Bu, onun güçlü tadını azaltacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange