Şeflerin favori etleri

by Basak Oksak

Dallas steak mi, antrikot mu, yoksa lokum mu? Şeflerimiz yine mutfağa girdi, kendi favori etlerini kendi özel yöntemleri ve reçeteleriyle hazırladı. Bakalım sizin favoriniz hangisi?

Mehmet Dağ

Etçi Mehmet Kurucusu ve Şefi

Şef Mehmet Dağ aslen Şanlıurfalı fakat hayatının büyük bölümünü Tekirdağ’da geçirmiş. Çocukluktan beri gelen et merakı sayesinde Türkiye’de pek çok kaliteli mekânda çalışma ve deneyim kazanma fırsatı bulmuş. Bu deneyimlerin getirdiği tutku ile kendi markasını yaratmak üzere yola çıkmış. Nihayet  2012’de İstanbul Bahçelievler’de ‘yeni nesil steakhouse’ restoranını açmış. Ardından Bakırköy’de ikinci, bir yıl sonra da Florya’da Etçi Mehmet’in üçüncü şubesi açmış. Ayrıca Avcılar, Çapa, Beşyol, Büyükçekmece ve Şirinevler (Etçi Mehmet Burger) şubeleri de var. Mehmet Dağ yarattığı markayla yurtdışına da açılmış. Etçi Mehmet’i İngiltere’de Manchester ve Birmingham’a, Suudi Arabistan’da Riyad’a ve Beyrut’a taşımış.

Dallas steak

Malzemeler

1 adet Dallas steak

1 adet patlıcan

1 adet domates

Yeşil biber

Zeytinyağı

Tuz

Hazırlanışı

28 gün dinlendirilmiş Dallas steak, kömür ızgaraya alınır. Bir tarafı 8 dakika, diğer tarafı ise 5 dakika kadar pişirilir. 1 adet patlıcan ızgarada közlenir. Aynı şekilde biber ve domates de ızgarada pişirilir. Dallas steak belirtilen sürede piştikten sonra ızgaradan alınır. Közlenmiş patlıcana zeytinyağı, sarımsak, pul biber ve tuz eklenir, Dallas steak’le birlikte servis tabağına yerleştirilir. Pul biber ve kekikli patates kızartmasıyla servis edilir.

Sertan Çelikbaş

Köşebaşı Ortağı ve Mutfak Şefi

Adana kebabını İstanbul’a ilk taşıyan, 1970’li yılların efsanesi Pala Ahmet’in torunu olan Sertan Çelikbaş, kuruluşundan bu yana Köşebaşı’nda görev alıyor. Sertan Şef, Köşebaşı’nın mutfak operasyonlarından sorumlu ortağı olarak tüm şubelerin mutfakla ilgili denetim, kontrol ve hazırlıklarını düzenliyor.

Köşebaşı lokum

Malzemeler

1 adet dana bonfile

Domates

Patlıcan

Sivribiber

Ispanak

Rendelenmiş kaşar peyniri

Sarımsak

Tatlı toz biber

Kekik

Tuz

Hazırlanışı

Patlıcan, domates ve sivribiber közlenip kabukları soyulur. Ezme kıvamında doğranıp tavada zeytinyağı ve rendelenmiş kaşar peyniri ile sotelenir. Bonfile ızgarada mühürlenip pişirilir. Ispanak bir tavaya alınarak sotelenir. Hazırlanan sömürme tabağa alınır, pişen bonfile dilimleri üzerine sıralanır. Ispanak sote ile birlikte servis edilir.

Talih Bayhan

Et Ovası Mutfak Şefi

Mesleğe 2008 yılında başlayan Talih Bayhan, 2011’de şef yardımcısı olarak Ege ve Akdeniz bölgelerindeki çeşitli otellerin mutfağında çalışmış. 2015 yılında Et Ovası açılınca mutfak şefi olarak görev yapmaya başlamış. “Amacımız et kültürünü yaşatmak” diyen Bayhan, 10 kişilik mutfak ekibinin başında.

Dana antrikot

Malzemeler

Dana antrikot

Zeytinyağı

Tuz

1 adet domates

1 adet yeşil biber

1 adet orta boy patlıcan

Hazırlanışı

Özenle seçilerek alınan dana antrikotun (mermer tabir edilen türden olmalı) ızgarada her iki tarafı da mühürlenerek pişirilir. (Biz etlerimizi hazırladığımız özel soslarla marine ediyor ve 2-3 gün arası dinlendiriyoruz.) Odun ateşinde közlenen patlıcan, biber ve domatesle birlikte servis edilir.

Fotoğraf: Başak Okşak

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange