Ekşi mayanın yeni ustası: Panista

by Basak Oksak

Mahalle fırıncılığının samimiyetini ve güvenini, yeni nesil anlayışla geliştirerek günümüze taşıyan Panista’da her damak zevkine uygun bir ekmek ve unlu mamul mutlaka var. Geleneksel ürünler, dünyadan lezzetler, özgün tatlar… Siz hangisini tercih edeceğinize karar verin yeter.

Özünü mahalle fırıncılığının sıcaklığından ve samimiyetinden alan Panista, bu güzel mirası daha modern, gelişmiş ve nitelikli bir versiyonla günümüze taşıyor. Fırıncılık geleneğine sahip çıkarken, ekmek ve unlu mamuller lezzetlerinin yeni nesil temsilcisi olarak da fark yaratıyor. Ustalıkla hazırlanan dumanı üstünde, sıcacık ekmek ve damakta iz bırakan unlu mamuller, sabah kapılarını açtığı andan itibaren, gün boyu hiç durmadan taze taze pişiriliyor.

Ekmek işini ciddiye alan ve önemseyen Panista, çeşitliliği ile her ihtiyacı karşılıyor. Bununla da kalmıyor, günümüzün nitelikli ve kaliteli beslenme anlayışında gitgide daha da önem kazanan ekşi maya konusundaki ustalığı ile de bu trendin Türkiye’deki en büyük oyuncularından biri olarak öne çıkıyor. Tamamına yakın ekşi maya kullanılarak hazırlanan ekmek seçenekleri arasında neler yok ki! Sade ve tahıllı sandviç, hamburger, Tritordeum, tam fırın, artizan tam buğday, Kastamonu, siyez, ekşi mayalı Fransız köy bageti, Alman Bavyera, kepekli, Panista, francala, yayla, çavdarlı, artizan karabuğday, Alman çavdar, artizan bol taneli tahıllı, ekşi mayalı SF tam fırın, ekşi mayalı SF sandviç…

Hem geleneksel ürünler hem dünyadan lezzetler hem de kendine özgü tatlarıyla zengin bir yelpaze sunuluyor. Damakta unutulmaz izler bırakan sadece ekmekler değil. Simit, poğaça, kruvasan gibi kahvaltı seçenekleri, cantucci, biscotti, yaprak galeta gibi paket atıştırmalıklar, çeşit çeşit börekler, kurabiyeler, muffinler ve kekler, leziz sandviçler ile de iştahları kabartıyor.

Börek mi, poğaça mı, açma mı?

Ezine peynirinden bal ve tereyağına uzanan, ekmek çeşitlerinin yanında iyi gidecek klasik bir kahvaltı tabağı da sunan Panista’da kahvaltıya lezzet katan birçok alternatif yer alıyor. Fırından sıcacık çıkan sade, tahıllı, kaşarlı, zeytinli veya peynirli poğaçalar, sade, tahıllı, peynir veya zeytin dolgulu simitler, sade veya zeytinli açmalar, ağızda dağılan tereyağlı veya çikolatalı kruvasanlar kahvaltı sofralarına zenginlik katıyor. Mercimekli bükme, bol peynirli veya kıymalı – patatesli börek seçenekleri de Panista’nın favori lezzetlerinden… Sandviçler de kayıtsız kalınacak gibi değil. Ezineli sade veya tahıllı simit sandviç, Ezineli ya da salam ve kaşarlı baget sandviç, Ezineli tahıllı baget sandviç ile güne pratik ama bir o kadar doyurucu başlamak isteyenlerin tercihi oluyor.

Çörekler, kanepeler, çıtkıtlar…

Bu şirin fırında her acıktığında elinin altında atıştırmalıklar ya da güne keyif katan lezzetler arayanlar için de bol seçenek var. Panista paketli ürünleri arasında cantucci, biscotti, yaprak galeta gibi birçok çeşit yer alıyor. Dumanı üstünde ve sıcacık tahinli veya sarımsaklı çörekler, her burgusunda ayrı bir tat yaşatan cevizli veya peynirli çıtkıtlar, yemeye doyum olmayan sosis sarmalları, malzemesi bol, fırından çıkmış, çıtır çıtır ekmek üstleri, her ısırıkta keyif yaşatan peynirli kanepeler, çeşit çeşit sandviçler de açlığı güzelce gideren favori lezzetlerden.

Peki tatlısız olur mu hiç? Tabii ki olmaz. Kekler, muffinler, kurabiyeler ve çikotoplar, vişneli – çikolatalı, elmalı, havuçlu – cevizli kekler, çikolatalı veya orman meyveli hazırlanan muffinler, hem sunumları hem de lezzetleriyle iştah kabartıyor. Acıbadem, kahveli – çikolatalı, elmalı, kepekli – vişneli, frambuazlı, çikolata parçacıklı, bademli, fıstıklı, kestaneli, un, kepekli – üzümlü çeşitleri olan kurabiyeler… Karar vermekte zorlanacağınız kesin.

Tüm lezzetlerini kendi ürettikleri unlarla hazırlıyorlar. Malzemelerin her biri yöresinden özenle seçiliyor, titizlikle hazırlanıyor.

Mahalle fırıncılığının samimiyeti ile modern lezzet anlayışını bir araya getiren Panista, çocukluğundaki sıcaklığı, kokuyu, tadı, mutluluğu özleyenleri eli boş göndermiyor…

Gonca Sokak No: 17 Levent, Beşiktaş/İstanbul

Göztepe Mah. Fahrettin Kerim Gökay Cad. No: 194 Kadıköy/İstanbul

0212 264 61 00 – 0534 783 46 66

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange