Nefis kitaplar

by Basak Oksak

Evlerimizin Bülbülleri Seyyar Satıcılarımız

Yazar: Deniz Gürsoy

Kitap ne hakkında? Yazar Deniz Gürsoy şöyle anlatıyor kitabını: Sokak satıcılarının çoğu dengini yüklenip İstanbul’a taşı toprağı altın diye gelmiş kişilerdir. Sabırla kahrını çekerler İstanbul sokaklarının, taa ki bu kente tutunabilene kadar. Benim çocuklarım mahalle seyyar satıcılarının zamanına yetişemedi. Yani, onları en son bizim nesil gördü. Yaşadıklarımızı, gördüklerimizi gelecek nesillere kayıt olarak bırakmak görevi de bize düşüyor. Bu kitapta hem nostalji için geçmişteki sokak satıcılarını hem de geleceğe hoş bir seda bırakmak için günümüzün sokak satıcılarını bulacaksınız.

Neden okunmalı? Kitapta seyyar satıcıların avaz avaz sattıkları yoğurdun, macunun, elma şekerinin, poğaçanın mutfağınızda kolaylıkla yapabileceğiniz tariflerini de bulacaksınız.

Fiyatı: 40 TL

Çorba Deyince

Yazar: Sevgi Işık Ulupınar

kitap ne hakkında? Sofra geleneğiminiz vazgeçilmezi çorbalar kışın sıcak, yazın soğuk olarak en güzel başlangıç seçeneğidir. ‘Çorba Deyince’ kitabının içeriği bir hayli zengin: Çorba ile ilgili bilgiler, atasözleri, deyişler, yöresel maniler, tekerlemeler, fıkralar… Kışlık hazırlık olarak tarhana ve sütlü bulgur yapımı ile çorbalarının tarifleri, 107 çeşit sıcak, 20 çeşit soğuk çorbanın reçetesi yer alıyor. Ayrıca balık ve sakatat çorbaları, çocuk çorbaları, bayat ekmek çorbaları, diyet çorbaları da var. Osmanlı mutfağından ve dünya mutfaklarından çorbalar da unutulmamış.

Neden okunmalı? Çorbalarla ilgili şimdiye kadar yazılmamış her şeyi bulabileceğiniz kitaptaki Tüm tarifler yazar tarafından pişirilmiş ve beğeni toplamış.

Fiyatı: 45 TL

Malatya Lokanta Kültürü ve Hacı baba Et Lokantası

Yazar: Muzaffer Yılmaz

kitap ne hakkında? Lokantalar özellikle son yüzyılda, Anadolu kentlerindeki değişim ve dönüşümün alametlerinden biri olmalarının yanında, kent kültürünü meydana getiren en önemli unsurların da başında geliyor. Kitap, kendine has pek çok yemeği ve zengin mutfak kültürüyle, Anadolu’nun önemli gastronomi merkezlerinden biri olan Malatya’nın en eski lokantalarının başında gelen Hacı Baba Et Lokantası’nın tarihini anlatıyor. Aynı zamanda bir şehrin tarihine de ışık tutuyor.

Neden okunmalı? Bazen bir lokantayı tanımak, bir şehri tanımak demektir. Hele de o lokanta şehrin en eski, en köklü mekânlarından biriyse ve insanlar birkaç nesildir aynı yerde yemek yemeyi tercih ediyorsa.

Fiyatı: 22 TL

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange