Etin doktorundan:The Doctor Steakhouse

by Basak Oksak

The Doctor Steakhouse bir dünya markası olma iddiası ile 2017 yılında açılmış bir et restoranı. Mekânın kurucusu Kadir İnanç Toplu, bu iddiasını yurtdışına taşımak için teklif gelen 55 ülkeye ziyaretler yapmış. The Doctor Steakhouse kısa zaman sonra yurtdışında da adından söz ettiren bir Türk markası olarak karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Kadir İnanç Toplu’nun Balıkesir, Sivas ve Diyarbakır’da olmak üzere üç adet et entegre tesisi bulunuyor ve 150 farklı işletmeye et temini yapılıyor. Kadir Bey ayrıca ‘Etin Anatomisi’ adında 1800 sayfalık bir kitabın da yazarı.

Restoranın menüsü yalnızca etlerden oluşuyor. İlk olarak köfte denedim ve çok beğendim. Köfteyi nasıl yaptıklarını da sizin için öğrendim. Köftenin harcı antrikot, kontrfile ve bonfile etler zırhla çekilerek hazırlanıyor. Hamburgerde de yine üç farklı et kullanılıyor. 200 gramlık hamburger köftesinin yanında karamelize soğan, çedar peyniri ve dana füme var. Çedar hariç her şey restoranda imal ediliyor. Dana füme için özel odalarda yaş meşe yakılarak pişirilen antrikot füme haline getiriliyor. Sucuk ve sosis yine kendi mutfaklarında imal ediliyor ve katkı maddesi, koruyucu madde kullanılmıyor.

Kadir İnanç Toplu, mekânını ‘Etiler’in kasabı’ olarak nitelendiriyor. Etleri ister restoranda yiyebilir ister evde pişirmek üzere satın alabilirsiniz.

Restoranda pek çok malzeme yöresinden temin ediliyor. Etlerin yanında servis edilen ıspanak Trabzon’dan, patates Niğde’den geliyor. Lezzetiyle fark yaratan patates, dokuz baharattan oluşan bir karışım serpilerek servis ediliyor. Sonuç olarak güzel bir lezzet deneyimi için The Doktor Steakhouse’a uğramanızı tavsiye ederim.

Adres: Etiler Mahallesi, Yıldızçiçeği Sokak No: 2/D

Beşiktaş / İstanbul

Tel: 0212 263 72 63

Boğaz’ın en yenisi: Can balık Restaurant

İstanbul’da balık denilince herkesin aklına önce Boğaz gelir elbette. Denizi seyrederek balık yemenin keyfi bir başkadır ne de olsa. Üstelik eğer Boğaz’daysanız balığın, deniz ürünlerinin en tazesini yediğinize daha bir emin olursunuz. Seçeneğiniz de boldur, adeta bir balık restoranları cennetidir İstanbul’un Boğaz hattı… Pahalısından daha makulüne, lüksünden salaşına her zevke ve her keseye uygun seçenekler mutlaka bulunur.

Boğaz’ın en yeni mekânlarından birini tanıtmak istiyorum şimdi size. Can Balık Restaurant, Sarıyer, Rumeli Feneri kavşağında yer alıyor. Boğaz’a tepeden bakan konumuyla restoranın manzarası kelimenin tam anlamıyla muhteşem. İç dekorasyonda kullanılan balık ağları mekâna salaş ve güzel bir hava vermiş.

Balığa dair ne ararsanız taze ve günlük olarak temin ediliyor. Mutfağın başında önemli balık restoranlarında çalışmış deneyimli şefler bulunuyor. Özellikle meze ustasının lezzetlerini çok başarılı buldum. Mezelerin tadına bakmadan balığa geçmeyin derim.

Ara sıcakları da anmadan geçmeyelim. Tereyağında karides, kalamar ve balık köftesini denedim ve çok beğendim. Mekânın spesiyali fener kavurma çok başarılı bir lezzet deneyimi oldu. Boğaz manzarasına karşı güzel bir meze ve balık keyfi için tercih edebileceğiniz hoş bir mekân burası.

Adres: Koç Üniversitesi Yolu No: 5, Rumeli Feneri Kavşağı, Sarıyer/İstanbul

Tel:  0212 342 28 26

Yazı: Hakan Aydeniz- Lezzet Pusulası

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange