Matcha’nın Sağlığınız İçin Faydalı 7 Özelliği

by selenay

Matcha, marketlerden, kafelere kadar her yerde karşımıza çıkan bir ürün. Matcha shot, latte, çay ve hatta tatlılarla kullanılan, son zamanlarda popülaritesi artmış bir ürün.

Yeşil çay gibi, matcha da Camellia sinensis bitkisinden gelir. Ancak, farklı şekilde yetiştirilir ve benzersiz bir besin profiline sahiptir. Çiftçiler, doğrudan güneş ışığından kaçınmak için hasattan 20-30 gün önce bitkileri kaplayarak matcha yetiştirirler. Bu klorofil üretimini, amino asit içeriğini arttırır ve bitkiye daha koyu yeşil bir renk verir.

Çay yaprakları hasat edildikten sonra sapları ve damarları çıkarılır ve yapraklar öğütülerek matcha adı verilen ince bir toz haline getirilir. Matcha, yeşil çayda tipik olarak bulunandan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan ile sonuçlanan tüm çay yaprağındaki besinleri içerir.

Matcha ve bileşenleri üzerine yapılan araştırmalar, karaciğeri korumaya, kalp sağlığını geliştirmeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli faydalar ortaya çıkardı.

İşte hepsi bilime dayanan, matcha çayının 7 sağlık faydası.

1. Yüksek antioksidanlar

Matcha, doğal antioksidan görevi gören bir bitki bileşikleri sınıfı olan kateşinler açısından zengindir.

Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilen ve kronik hastalığa neden olabilen bileşikler olan zararlı serbest radikalleri stabilize etmeye yardımcı olur.

Çay yapmak için sıcak suya matcha tozu eklediğinizde, yeşil çay yapraklarını suda bekletmekten daha fazla kateşin ve antioksidan içerme eğiliminde olacaktır.

Aslında, bir tahmine göre, matchadaki belirli kateşinlerin sayısı diğer yeşil çay türlerinden 137 kat daha fazladır.

Diyetinize matcha eklemek, antioksidan alımınızı artırır, bu da hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilir ve hatta birkaç kronik hastalık riskinizi azaltabilir.

2. Karaciğeri korumaya yardımcı

Karaciğer sağlık için hayati öneme sahiptir ve toksinlerin atılmasında, ilaçların metabolize edilmesinde ve besin maddelerinin işlenmesinde merkezi bir rol oynar.

Bazı araştırmalar, matcha’nın karaciğerinizin sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Bir çalışma diyabetik sıçanlara 16 hafta boyunca matcha verdi ve hem böbreklere hem de karaciğere zarar gelmesini önlemeye yardımcı olduğunu buldu.

3. Beyin fonksiyonunu artırır

Bazı araştırmalar, matcha’daki bileşenlerin birçoğunun beyin işlevini geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

23 kişide yapılan bir araştırma, insanların beyin performansını ölçmek için tasarlanmış bir dizi görevde nasıl performans gösterdiğine baktı. Bazı katılımcılar ya matcha çayı ya da 4 gram matcha içeren bir bar tüketirken, kontrol grubu bir plasebo çayı ya da bar tüketmiştir.

Araştırmacılar, matcha’nın plaseboya kıyasla dikkat, tepki süresi ve hafızada iyileşmelere neden olduğunu buldular.

Başka bir küçük çalışma, 2 ay boyunca günde 2 gram yeşil çay tozu tüketmenin yaşlılarda beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Ek olarak, matcha, yeşil çaydan daha konsantre bir miktarda kafein içerir ve yarım çay kaşığı (yaklaşık 1 gram) matcha tozu 35 mg kafein içerir.

Birden fazla çalışma, daha hızlı tepki süreleri, artan dikkat ve gelişmiş

Formun Altı

4. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Bir çalışmada, yeşil çay ekstresi sıçanlarda tümör boyutunu küçültmüş ve meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatmıştır.

Matcha, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bir kateşin türü olan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) açısından özellikle yüksektir.

Bir test tüpü çalışması, matchadaki EGCG’nin prostat kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu buldu.

Bunların, matcha’da bulunan belirli bileşikleri inceleyen test tüpü ve hayvan çalışmaları olduğunu unutmayın. Bu sonuçların insanlara nasıl çevrilebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Kalp sağlığını geliştirebilir

Kalp hastalığı, dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve 35 yaş üstü kişilerde tüm ölümlerin tahmini üçte birini oluşturmaktadır.

Bazı araştırmalar, matcha ile benzer bir besin profiline sahip yeşil çay içmenin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yeşil çayın toplam ve “kötü” kolesterol seviyelerini ve ayrıca trigliseritleri azalttığı gösterilmiştir.

Gözlemsel çalışmalar ayrıca yeşil çay içmenin kalp hastalığı ve felç riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Çok yönlü bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzı ile birleştirildiğinde, matcha içmek kalbinizin sağlıklı kalmasına ve hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

6. Kilo vermenize yardımcı olur

Herhangi bir kilo kaybı takviyesine bir göz atın ve malzemelerde listelenen “yeşil çay özü” görme ihtimaliniz yüksek.

Yeşil çay, kilo kaybını artırma yeteneği ile bilinir. Aslında, çalışmalar, enerji harcamasını artırmak ve yağ yakımını artırmak için metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Küçük bir çalışma, orta dereceli egzersiz sırasında yeşil çay özü almanın yağ yakımını %17 artırdığını gösterdi.

14 kişide yapılan başka bir araştırma, yeşil çay özü içeren bir takviye almanın, plaseboya kıyasla 24 saatlik enerji harcamasını önemli ölçüde artırdığını buldu.

7. Matcha çayı hazırlamak çok kolaydır

Matcha’nın birçok sağlık yararından yararlanmak basittir ve bu çayın tadı lezzetlidir.

1-2 çay kaşığı (2-4 gram) matcha tozunu fincanınıza alıp, 60 ml sıcak su ekleyerek ve bambu çırpma teli ile karıştırarak geleneksel matcha çayı yapabilirsiniz.

Matcha tozunun suya oranını da tercih ettiğiniz kıvama göre ayarlayabilirsiniz.

Kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, en sevdiğiniz tariflerin besin içeriğini artırmak için matcha latte, puding veya proteinli smoothieler hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, ılımlılık anahtardır. Matcha sağlık yararları ile dolu olsa da, daha fazlası mutlaka daha iyi değildir.

Günde 1-2 bardağa bağlı kalmak ve herhangi bir yan etki riskine girmeden matcha’nın birçok sağlık yararından yararlanmak için sertifikalı organik çeşitler aramak en iyisidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange