Küflü Peynir Yiyebilir misiniz?

by selenay

Peynir lezzetli, popüler bir süt ürünüdür. Yine de, peynirinizde bulanık noktalar fark ettiyseniz, yemenin hala güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Küf her tür gıdada büyüyebilir ve peynir de bir istisna değildir.

Yiyeceklerde küf göründüğünde, genellikle onu atmanız gerektiği anlamına gelir. Ancak, peynirde durum her zaman böyle olmayabilir.

Bu makale küflü peynirin güvenli olup olmadığını ve iyiyi kötüden nasıl ayırt edebileceğinizi açıklıyor!

Pinterest’te paylaşın

Küf Nedir?

Küfler, spor üreten bir mantar türüdür. Hava, böcekler ve su yoluyla taşınırlar ve buzdolabınız da dahil olmak üzere çevrenin her yerinde bulunabilirler. Küf, çoğu gıdada bozulma belirtisidir . Bulanık ve yeşil, beyaz, siyah, mavi veya gri olma eğilimindedir. Büyümeye başladığında, genellikle gıdanın yüzeyinde görünür, ancak kökleri derinlere nüfuz edebilir. Yiyeceklerin görünümünü ve kokusunu değiştirerek ekşi veya “koku” oluşturur.

Hangi peynirler küfle yapılır?

Peynirlerin tadı, dokusu ve görünümündeki farklılıklar sütün tipine, mevcut bakterilere, yıllandırma süresine ve işleme yöntemlerine bağlıdır. Aslında, belirli peynir türleri, üretimleri sırasında küf gerektirir.

Peynir yetiştirmek için kullanılan en yaygın küf türleri Penicillium (P.) roqueforti , P. glaucum ve P. candidum’dur . Bu küfler, sütteki proteinleri ve şekerleri yiyerek kimyasal değişikliklere neden olarak benzersiz tatlar ve dokular geliştirmeye yardımcı olur.

Küfle yetiştirilen peynirler şunlardır:

  • Mavi peynirler: Roquefort, Gorgonzola, Stilton ve diğer mavi çeşitler
  • Yumuşak olgunlaştırılmış peynirler: Brie, Camembert, Humboldt Fog ve St. André

Formun Altı

Küflü peynir yemek güvenli midir?

Peynirdeki küf her zaman bozulmanın bir göstergesi değildir. Bazı çeşitlerin üretiminde kullanılan kalıplar, eski peynir ve ekmeğinizin üzerine çıkan küferden farklıdır.

Sporların Parmesan, Colby, Swiss ve Cheddar gibi sert peynirlerin yüzeyinin çok ötesine yayılması nadirdir. Bu, ürünün geri kalanının muhtemelen yemek için güvenli olduğu anlamına gelir. Kurtarmak için kalıbın etrafını ve altını en az 2,5 cm kesin. Ancak bu teknik, yumuşak peynirler veya rendelenmiş, ufalanmış veya dilimlenmiş çeşitler için geçerli değildir.

Krem peynir, süzme peynir ve ricotta da dahil olmak üzere bu türlerde herhangi bir küf belirtisi varsa , sporlar tüm ürünü kolayca kirletebileceğinden, derhal atılması gerektiği anlamına gelir.

Peynir nasıl saklanır?

Uygun saklama tekniklerini uygulamak, peynirin bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Peynir seçerken, üzerinde herhangi bir çatlak veya küflenme olmadığından emin olun. Dokusu, sertleşmiş veya sararmış noktalar olmadan pürüzsüz olmalıdır.

Peynirinizi 1–4°C sıcaklıkta soğutmalısınız. Peynirinizi streç filme sıkıca sarmak küf sporlarını önlemeye de yardımcı olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange