Kitap önerileri

by Basak Oksak

Anadolu Sosları

Yazar: Gökçen Adar

Kitap ne hakkında? Sos dendiğinde akla Anadolu yemekleri pek gelmese de kitabın sayfalarını çevirdikçe birbirinden değişik soslar ve bu sosların birer parçası olduğu lezzetli tarifler bulacaksınız. “Anadolu’da sos var mı” sorusunun cevabına da böylece ulaşmış olacaksınız. Tüm tarifler, dolayısıyla da soslar sistematik bir yapıyla sınıflandırılmış olarak sizleri bekliyor. Gökçen Adar uzun yıllara dayanan arşiv çalışmasıyla Anadolu’nun dört bir yanından yemekler, mezeler, salatalar, tatlılar derlemiş. Bilgi notları, anekdotlar ve hatıralar da eklemiş.

Neden okunmalı? Lezzetlendirmek için yemeklere, salatalara, çorbalara, tatlılara eklenen sosların Anadolu mutfağındaki yeri ve zenginliği sizi şaşırtabilir.

Fiyatı: 45 TL

Damağımdaki Tat

Yazar: Siren Tahtakıran

kitap ne hakkında? Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın önsözünde bakın ne diyor Ahmet Örs: “Damağımdaki Tat, Selanik’te yaşayan bir Osmanlı ailesinin iki kuşak ev hanımlarının 20. yüzyıl başlarından itibaren en özel yemeklerinin tariflerini topladıkları küçük defterin günyüzüne çıkarılmış hali. Siren Tahtakıran damağında izlerini taşıdığı büyükannelerinin yemekleri üzerinden bizi İmparatorluk Selanik’ine götürüyor. Ailesi aracılığıyla o kentin sanat, kültür ve toplumsal yaşamıyla tanıştırıyor. Öyle ki, sonunda bir dönemi büyüteç altına alan bu kitabın küçük bir tarif defterinden doğduğuna inanmak kolay olmuyor.”

Neden okunmalı? Selanik’teki etnik mozaiğin bir dönem ortak mutfağına ayna tutan bu yemek kitabı, iyi bir lezzet envanteri de oluşturuyor.

Fiyatı: 45 TL

Sır: Bir Ev Mutfağından Lezzet ve Sunum Önerileri

Yazar: Bedriye Renda Medina

Kitap ne hakkında? Her gün mutfakta pişenler, o an akla gelen çözümler, ani misafirler için elde ne varsa onlarla yaratılan lezzetler, aile büyüklerinden aktarılmış formüller, arkadaşlardan alınıp değiştirilen, zenginleştirilen tarifsiz tarifler… Moda peşinde koşmayan, alabildiğine samimi, yüz güldüren damak şenlikleri… İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Bedriye Renda Medina imzalı Sır, işte bu kaynaklardan derlenen sade ve değerli tarifleri bir araya getiriyor.

Neden okunmalı? özenle hazırlanmış bu kitapta küçük ikramlardan salatalara, çorbalardan ana yemek ve tatlılara 140 tarifin yanı sıra pek çok sunum önerisine de yer veriliyor.

Fiyatı: 80 TL

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange