30 bin restoran açılmamak üzere kapandı

by Basak Oksak

Tüm dünyayı vuran koronavirüs salgınının ekonomik etkileri de şiddetli olacağa benziyor. ABD’de restoran endüstrisinin yalnızca Mart’ın ilk 22 gününde 25 milyar dolar satış kaybı yaşadığı ve 3 milyon kişinin ise işini kaybettiği öğrenildi.

ABD Ulusal Restoran Birliği’ne göre ülke genelinde 30 bin restoran açılmamak üzere kapandı. Önümüzdeki ay ise 110.000’den fazla restoranın kapanması bekleniyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle insanlar zorunlu olmadıkça evden çıkmıyor. Bu ortamda ise restoran sektörünün geleceği belirsiz.

Karantina sektörü şimdiden çok ciddi şekilde vurmuş durumda.

ABD Ulusal Restoran Birliği’nin anket yaptığı 4.000 restoran sahibi ve işletmecisinin %11’i, önümüzdeki 30 gün içinde açılmamak üzere kapatmayı düşündüklerini söyledi. %3’i ise kalıcı olarak kapandıklarını bildirdi.

Bu oranlar ABD genelindeki 1 milyonun üzerinde restorana uyarlandığında, 30 bin restoranın halihazırda kapandığı, 110.000 restoranın ise 1 ay içinde kapanmasının beklendiği anlaşılıyor.

Aynı ankete göre 1 – 22 Mart tarihleri arasında restoran endüstrisi 25 milyar dolar satış kaybı yaşadı, sektörden 3 milyon kişi ise işsiz kaldı.

Özellikle müşterilerin oturarak hizmet aldığı konsepte sahip restoran ve zincirler; müşterilerine elden paket hazırlayarak veya paket servisle hizmet sağlama dönüşümü için hazırlıklı değildi. Kepenk indiren bu tarz restoranların çalışanları ise işsiz kaldı.

Restoran endüstrisi analiz uzmanı, yatırımcısı ve danışmanı Roger Lipton, 2021 yılında restoran endüstrisinin bambaşka kurallarla faaliyet göstereceğini öngörüyor.

ABD’de yaşanan bu şokun bir benzerinin bizim ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde de yaşanması muhtemel. Kira ve borç konusunda devletlerin atacağı adımlar henüz bilinmediğinden, hangi restoranların tekrar açılacağını, hangilerinin bir daha açılmayacağını şu anda öngörmek mümkün değil.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange