Kış aylarının sıcak kahveleri

by Basak Oksak

Diğer mevsimlerde olduğu gibi kış aylarında da en sevilen sıcak içeceklerden biri elbette kahve. İster en sevdiğimiz kafeye uğrayıp hazır alalım ister evde kendimiz hazırlayalım, farklı demleme çeşitleriyle kahve, bu kış da içimizi ısıtmaya devam edecek…

LATTE

Bir shot espresso ile buharda ısıtılmış sütün karışımından yapılan latte, sütlü kahve sevenlere keyifli bir seçenek.

AMERICANO

Espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri olan Americano, İtalyanların ‘Amerikan kahvesi’ olarak adlandırdıkları bir kahve çeşidi. 2/3 oranında sıcak suyun üzerine bir shot espresso eklenmesiyle hazırlanıyor. Espresso’ya göre daha seyrek ve içimi daha kolay olması, sert kahve sevmeyenlerin tercih sebebi.

FİLTRE KAHVE

Kısaca öğütülmüş kahve çekirdeklerinin kâğıt ya da metal filtreler aracılığıyla sıcak suda demlenmesi sonucu elde ediliyor. Filtre kahve makinesi ve manuel demleme metotlarıyla hazırlanıyor.

FLAT WHITE

Avustralya kökenli bir kahve türü olan flat white, espresso bazlı bir sütlü kahve çeşidi. Latte’den farklı olarak iki shot espresso ile hazırlanan flat white, kahve ile sütü aynı anda seven ama kahve aromasını daha yoğun içmek isteyenler için keyifli bir içime sahip.

AEROPRESS

2005 yılından Alan Adler tarafından dizayn edilen aeropress, pour over demleme yöntemlerinden farklı olarak espresso’ya yakın bir içim yakalama düşüncesiyle ortaya çıktı. Bir espresso makinesinde 9-10 bar basınç uygulanırken, aeropress’te ise 2-3 bar kadar basınç uygulanabiliyor. Bu da düşük asiditeli, daha yoğun bir kahve içmenizi sağlıyor.

V60

1900’lü yılların başında laboratuvar cihazları üreten bir şirket tarafından bulunan V60, 60 derecelik tasarıma sahip bir koni. Yeni nesil kahve akımının önemli bir ‘pour over’ demleme metotlarından olan V60, yine tasarımına ve demleme türüne uygun olarak hazırlanan kâğıt filtresine belli derecelerde öğütülmüş kahvenin konularak, 93 derecede ısıtılmış sıcak suyun belli zaman aralıklarında dökülerek, 2,5-3 dakika aralığında hazırlandığı bir kahve türü.

TÜRK KAHVESİ

Kültürümüzün en önemli parçası Türk kahvesi, sıcak kahveler listemizin olmazsa olmazlarından. Dünya çapında da ilgi gören Türk kahvesi, taze çekilen ince öğütülmüş kahve çekirdeği ve uygun teknikle demlendiğinde damaklara önemli bir aroma bırakıyor.

FRENCH PRESS

French press, patenti İtalyanlara ait olan ama Fransızlarla anılan bir kahve demleme aparatı. Cam bir kabın içinde iri öğütülmüş kahve çekirdekleri ve sıcak suyun bekletilerek, kabın ağız kısmında yer alan süzgecin aşağı doğru itilip kahve posasının sıkıştırılması sonucunda süzülen kahvenin servis edilmesiyle hazırlanıyor.

CHEMEX

1941 yılında Alman bilim insanı Peter Schlumbohm tarafından icat edilen chemex, V60’tan daha farklı olarak kalın filtre kahve kâğıdı, daha iri öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılarak ve demleme süresi de uzun tutularak hazırlanıyor. Chemex, bugün birçok yeni nesil kahve mekânın menüsünde yer alan kahve demleme türlerinden biri.

Yazı ve fotoğraflar Reha KADAK

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange