Karadeniz kahvaltısı için en iyi 10 mekân 2019

by Basak Oksak

Çay tarlası

Erken kaybettiğimiz sevilen sanatçı Kazım Koyuncu’nun ağabeyi Oğuz Koyuncu’nun işlettiği Çay Tarlası yıllardır Karadeniz mutfağını başarı ile temsil ediyor. Menüsünde kahvaltı tabağı, has Trabzon tereyağı ve kolot peyniri ile yapılan muhlama ve menemen, yine bir Karadeniz lezzeti olan minci ve Laz böreği gibi yöresel lezzetler var. Hafta sonu yer bulmakta zorlanabilirsiniz.
Adres: Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Caddesi No: 34 Kadıköy / İstanbul Tel: 0 541 500 34 08

Muhlama

Mekâna adını veren muhlama menüde birkaç farklı versiyonuyla yer alıyor. Dondurmayla servis edilen tatlı versiyonu bir lezzet patlaması. Serpme kahvaltıda kolot peyniri, likapa reçeli, Trabzon tereyağı, kaygana, turşu kavurması gibi yöresel lezzetler var. Özellikle muhlaması ve turşu kavurması çok lezzetli. Gerçek Karadeniz kahvaltısı için doğru adreslerden.
Adres: Cumhuriyet Caddesi No: 131 Kavacık, Beykoz / İstanbul Tel: 0 216 425 25 22 (Küçükbakkalköy’de de şubeleri var.),

Ne l i  P i d e Gurme

Ordu’nun meşhur pidelerini tadabileceğiniz en doğru adreslerden Neli Pide Gurme’de ancak Ordu köylerinde bulabileceğiniz Karadeniz kahvaltısı da var. Ordu’dan özel olarak gelen ürünler, yine yaylalara has özel tereyağlı kuzine ekmeği, üç peynirin karışımından yapılan ve sıcacık servis edilen peynir eritmesi, menemen ve turşu kavurması oldukça başarılı.

Adres: Bağdat Caddesi Göztepe Mahallesi Bağdat Caddesi No: 199/B Kadıköy – İstanbul (Beylikdüzü’nde de şubeleri var.) Tel: 0 216 356 52 52 Na l i a

Nalia Karadeniz Mutfağı;

Karadeniz yöresel ürünlerinden oluşan kahvaltısı ile hem gözlere hem mideye hitap ediyor. Haftanın her günü serpme kahvaltısı var. Kahvaltıda kaymak, Karadeniz yayla balı, Hemşin mıhlama, kavurmalı yumurta, yöresel çeçil peyniri, yöresel tereyağı, likapa (yaban mersini) reçeli var.
Adres: Yalçın Koreş Cad. No:2/3 Güneşli/İstanbul (Bostancı’da da şubeleri var) Tel: 0212 630 06 90

Trabzon Kültür Derneği

Kuymak, turşu kavurma, Trabzon kavurma, kaygana, mısır ekmeği, lahana çorbası… Trabzon’a gitmeye gerek kalmadan, yörenin sevilen lezzetleri Trabzon Kültür Derneği’nin kahvaltısında bir araya geliyor.
Adres: Abdullah Ağa Mahallesi Fıstıklı Mescit Sokak No: 5 Beylerbeyi/İstanbul Tel: 90 216 422 45 55


Vi l l a Hemşin

Koşuyolu’nda bulunan mekân Karadeniz mutfağının en iyi temsilcilerinden. Villa Hemşin’de Karadeniz pide çeşitleri de bulunuyor. Kahvaltısında Karadeniz yöresine ait peynirler, Trabzon peyniri, tereyağı, mısır unlu kuymak ve Karadeniz’den gelen doğal yumurtalarla yapılan omletler yer alıyor.
Adres: Muhittin Üstündağ Caddesi No: 81 Koşuyolu/İstanbul Tel: 0216 325 00 49

Nur Abla

Balından kaymağına, peynir çeşitlerinden yumurtasına, kavurmasından muhlamasına kadar aradığınız pek çok Karadeniz lezzetini burada bulmanız mümkün. Laz böreği özellikle çok beğeniliyor.

Adres: Merkez Mahallesi Nefer Sokak No: 15 Çekmeköy/İstanbul (Tepeüstü ve İkitelli’de de şubeleri var.) Tel: 0 216 642 53 10-11-12

Cemi l Usta

Kahvaltısında kaygana, kuymak, turşu kavurması, yöresel reçeller ve peynirler bulunuyor. Ayrıca mekânın içinde Karadeniz’den gelen ürünlerin satıldığı bir bölüm de var.
Adres: Altayçeşme Mahallesi, Zühal Sokak No: 22, 34843 Maltepe/ İstanbul Tel: 0216 371 61 61

Ni hat Usta

Nihat Usta’da kahvaltı Karadeniz’den gelen tereyağı, peynir, mısır unu gibi ürünlerle hazırlanıyor. Boğaz manzarası eşliğinde Karadeniz’in lezzetlerini tadacağınız mekânda hafta sonu kahvaltı keyfi yaşamak istiyorsanız rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
Adres: Çengelköy Mahallesi Çengelköy Caddesi No: 48 Üsküdar / İstanbul Tel: 0 216 321 06 61

Hayvore

“Ben buradayım” anlamına gelen Havyore, İstanbul Culinary Institute mezunu şef Hızır Keskin tarafından 2009 yılında açılmış. Taze tereyağı, mısır unu ve özel peynirle yapılan muhlama başta olmak üzere Karadeniz mutfağının en seçkin lezzetlerini burada bulmak mümkün.
Adres: İstiklal Caddesi Turnacıbaşı Sokak No: 4 Beyoğlu/İstanbul Tel: 0 541 500 34 08

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange