Yeni başlangıçlara hazır mısınız?

by Basak Oksak

2020 dünya için zor bir yıl oldu. Yeni umutlar, beklentiler ve isteklerle gözümüz 2021’de… 2020’nin getirdiği tüm olumsuzlukları alıp götürmesini, yeni yılın tüm kaygılardan uzak harika bir yıl olmasını diliyoruz. Şimdiden çoğumuz 2021’in yeni bir başlangıç olmasını istiyor, yeni kararlar alıyor ve yeni yıl için planlar yapıyoruz. Hepimizin ortak amacı sağlıklı, huzurlu, başarılı ve mutlu bir yıl geçirmek…

Yeni yılın gelişi, hayatımızdaki ‘yenile’ düğmesine basmak gibidir. Geride bıraktığımız yılla birlikte yapmak isteyip yapamadıklarımız, ertelediklerimiz ya da yanlış yaptıklarımızı da geride bırakarak yeni bir sayfa açmak için yeni yıl harika bir başlangıç noktasıdır. Belki bir boşanma sürecinden geçiyor, bir bağımlılığın üstesinden geliyor, ciddi bir yaralanma veya hastalıktan iyileşiyor veya başka bir yaşam krizinden sonra hayatınızı yeniden inşa etmek istiyor olabilirsiniz. Nedeninden bağımsız olarak hayatınızda yeni bir başlangıç yapmak için yeni yılı bir başlangıç noktası olarak alıp harekete geçebilirsiniz.

Yeni yılda değişmesini ya da olmasını istediğiniz şeyler için sadece karar almanız yeterli olmaz. Bu kararları hayata geçirmek için planlar yapmanız da gerekir. Bir yaşam planı oluşturmak başarıya giden yolculuğun biletidir. İyi bir plan, ne istediğinize ve onu nasıl elde edeceğinize odaklanmanıza yardımcı olur ve size yaşamınız için bir yol haritası verir. Elbette herkesin kendine özel kararları ve planları olacaktır ama bu planları yaparken dikkate alınması gereken aşağıdaki ilkeler hepimiz için geçerlidir.

 1. Sağlıklı beslenin

Tüm kararlarınızı ve planlarınızı uygulayabilmek için ilk şart sağlıklı olmanızdır. Özellikle de pandemi gibi büyük bir risk altındayken sağlıklı beslenmek hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak bir beslenme planı yaparak işe başlayın. Yeme alışkanlıklarınızı daha iyi hale getirmek için özel bir çaba harcayın ve ağzının tadını bilenlerin dergisi olarak Beef & Fish okuyarak beslenme ve damak tadı için hep güncel kalın.

 1. Fiziksel olarak aktif olun

Vücudunuza özen göstermek hem fiziksel hem de ruhsal sağlık için çok önemlidir. Fiziksel olarak daha formda olan insanlar genellikle daha mutludur ve daha düşük stres oranlarına sahiptir.

 1. Yaşamınızda stresi azaltın

Telaşlı modern yaşam tarzı kaçınılmaz bir stres kaynağıdır. Stresle baş etmek için kullanabileceğiniz pek çok yol vardır. Gevşeme teknikleri, problem çözme becerileri, zamanı etkin kullanma, egzersiz, spor, diyet yapma bunların başında gelir.

 1. Kendinizi sevin

Kendinizi sevmek için öncelikle tüm vücudunuzu ve fiziksel özelliklerinizi olduğu gibi kabul edip, herhangi bir özelliğinizden şikâyetçi olmayın. Olumsuz yönlerinizi dert ederek kendinizle çatışmayın, olumlu yönlerinize odaklanın. Hatalarınızı kabullenin ve kendinizi affedin. Sizi sürekli eleştiren, önünüze set çeken iç sesinizi kontrol edin ve gerektiğinde onu susturun. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Tüm varlığınızla kendinize değer verin.

 1. Kendinizi tanıyın

Kendinizi tanımak, tüm psikolojik ve fiziksel özelliklerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi, amaç ve değerlerinizi, yetenek ve becerilerinizi bilmeniz, duygu, düşünce ve davranışlarınızın farkında olmanızdır. Kendinizi tanıyorsanız yaşadıklarınızın farkında olur, bunları doğru bir şekilde değerlendirir, yaşayabilecekleriniz karşısında neler hissedebileceğinizi ve nasıl davranacağınızı öngörür ve buna göre hareket edersiniz.

 1. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin 

Yaşamla uyum içinde ve mutlu olmak için kendinizle barışık olmanız gerekir. Kendi gereksinimlerinizle çevreniz arasında uyumlu ilişkiler kurmanız ancak kendinizi olduğunuz gibi kabul etmenizle mümkündür. Kendinizi olmak istediğiniz gibi değil, olduğunuz gibi kabul etmeniz benliğinize ilişkin içten ve gerçekçi bir görüşe sahip olmanızı gerektirir. Hiç kimse mükemmel olamaz. Kendinizi kınamadan, suçlamadan, kusurlarınızı ve sınırlarınızı bilerek mükemmel olmayışınızdan, zayıflıklarınızdan ve hatalarınızdan utanmayın. Kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak eksikliklerinizden rahatsız olmayın. Kendinizde olmayanı varmış, olanı da yokmuş gibi göstermeye çalışmadan kendi yetenekleriniz ve olanaklarınız çerçevesinde kendinizi değerlendirin.

 1. Olumsuz düşüncelerden ve duygulardan kurtulun

Olumsuz düşüncelerden ve duygulardan kurtulmanın yolu onların farkında olmak ve onları kabullenmektir. Farkındalık, nefret, üzüntü, kaygı, korku gibi olumsuz duygulardan kaçmak yerine, onlara yaklaşabilmeyi ve onları kabullenmeyi içerir. Onları kontrol etmeye çalışmak hızla esen rüzgârı engellemeye çalışmak gibidir ve ne kadar çabalasak da rüzgârı durdurmamız mümkün değildir. Rahatsızlık yaratan düşünceler, duygular ya da koşullarla başa çıkabilmenin en etkili yolu olan kabullenme, yaşanan deneyimden kaçmak yerine, deneyime doğru dönmek, duygularla yüzleşmek ve uzlaşabilmektir.

 1. Kendinizi ve sevdiklerinizi affedin 

Her insanın hayatta bir amacı ve bu amaca ulaştığında da bunun kendisine getireceği mutluluğun beklentisi vardır. Ancak bazen her şey beklediğiniz gibi gitmez ve bir yerlerde bir hata yaptığınızı düşünürsünüz. Suçluluk duygusu, bilinçdışının derinliklerinden çıkıp sizi içten içe kemiren bir kurt gibidir; özgüveninizi yerle bir eder, özsevginizi ve özsaygınızı eritip bitirir, kendinizi değersiz ve yetersiz hissettirir. Kendinizi affederek geçmişteki benliğiniz, bilinciniz ve farkındalığınız, yani geçmişteki siz olarak yaptıklarınızı bugünkü siz ile değerlendirmekten vazgeçer ve ruhunuza şifa verirsiniz. Sevdiğiniz kişileri affedememek sizi kızgınlığın ve öfkenin içine hapseder. Affetmek sizi kızgınlığın ve öfkenin kıskacından çıkarıp özgürlüğe kavuşturur, olumsuz duygu yükünden kurtarıp iç huzura ulaştırır.

 1. İlişkilerinize özen gösterin

Hayatımızdaki insanlarla kurduğumuz ilişkiler zihinsel ve duygusal sağlığımız için önemlidir. İyi ilişkiler, mutluluk, sağlık ve esenliğin tadını çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Başkaları için değerli olduğumuzu bilmek mutlu bir yaşam için en önemli ihtiyaçlardan biridir. Partnerinize sevginizi açıkça gösterin, ona değer verdiğinizi hissettirin.

 1. Cinsel sağlığınızı ihmal etmeyin 

Cinsellik hayatın önemli bir yönüdür. Cinsel sağlık hassas dengelerden oluşur, beden sağlığı gibi bozulabilir ve düzelmesi için tedavi gerekebilir. Cinsel sorunların da fiziksel sorunlar gibi çözüme ihtiyacı vardır. Cinsel işlev bozuklukları yaşadığınızda, kendinizi cinsel yaşamda özgüvenli ve mutlu hissetmediğinizde bu durumdan kendi başınıza veya partnerinizle birlikte kurtulma çabalarınız da sonuç vermediğinde profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

 1. Gerçekçi hedefler belirleyin ve küçük adımlarla ilerleyin 

Büyük bir hedefe ulaşmak zor ve cesaret kırıcı olabilir. Hedefinizi gerçekleştirilmesi daha kolay olan küçük adımlara bölün. Büyük ve hızlı değişiklikler yapmamaya çalışın. Hem uzun vadeli hem de kısa vadeli hedefler belirleyin. Kısa vadeli hedeflerin sonuçlarını gördüğünüzde; bu, size sebat etmeniz ve uzun vadeli değişiklikler yapmanız için gereken cesareti verecektir.

 1. Yeniliklere açık olun 

Yeni yerler görmek, yeni lezzetler denemek, yeni insanlarla tanışmak, yeni hobiler edinmek, yeni bir dil öğrenmek gibi aktiviteler ile hayatınızı yeniliklere açık tutun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange