Hatay Mutfağının En İyi 10 Adresi

by Basak Oksak

Gastrofests jürisi seçti

Lezzet tutkunlarından oluşan Gastrofests jürisi köşe bucak geziyor, en iyi’leri sizler için seçiyor. Jürimiz bu defa da etleri, mezeleri, tatlılarıyla dillere destan Hatay mutfağının en iyi adreslerini belirledi.

Hatay Gurme

İstanbul

Taş fırında enfes kaburga

Barış Deveci’nin 1985 yılında, henüz 12 yaşındayken ve 9 masa ile başlayan Antakya yemekleri yolculuğu o günden bugüne hız kesmeden devam ediyor. Annesi Dahiye Sultan’ın yemekleri ve babası Mehmet Deveci’den servis adabıyla ilgili tüm öğrendikleriyle… 100’e yakın ürünü Hatay’daki kendi köylerinde üretiyorlar. Sahrap Soysal, en çok taş fırında kaburgasını beğeniyor.

Adres: Metal İş Mrk. Küçükbakkalköy Mahallesi, Kayışdağı Cad No: 33, Ataşehir / İstanbul

Telefon: 0216 572 00 31

Şiva Düruç

İstanbul

Dürümlerden dürüm beğen

Kuzu, ciğer, tavuk, et tantuni gibi 12 çeşit soslu Hatay dürümü var. Etler Çanakkale Biga’dan, zeytinyağı, özel ev yapımı turşular, tereyağı, buğday, yeşil zeytin, el yapımı salçalar ve baharatlar Hatay’dan geliyor. Mekâna özel bir lezzet olan kamhi çorbası, et suyu yerine kemikli et ve buğdaydan yapılıyor. Günlük protein ihtiyacını karşılayan, hiçbir katkı maddesi içermeyen lezzetli bir çorba.

Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Raşit Rıza Sokağı No: 7 Şişli / İstanbul

Telefon: 444 6 714

Antıochıa

İstanbul

Etler Antakya’dan geliyor

Şef Jale Balcı’nın kurucusu olduğu restoranın mezeleri, dürümleri, kâğıt kebabı, tepsi kebabı, katıklı ekmeği ve künefesi çok lezzetli. Malzemeler Antakya’dan geliyor. Antakya’nın en lezzetli mezelerinden humus, babagannuş, muhammara, yoğurtlu patlıcan, zahterli zeytin ve cevizli roka salatası mevcut. Soslu Antiochia dürümü özel şekilde soslanıp marine edilerek hazırlanıyor.

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, General Yazgan Sokak No: 3, Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0532 177 16 16

Hatay Medeniyetler Sofrası

İstanbul

Yöreye ait tüm lezzetler

Antakya’ya ait neredeyse aklınıza gelebilecek tüm lezzetleri bulabileceğiniz bir mekân. Fırında tuzda bütün kuzu, kebseli kuzu incik, belen tava, zahter kebabı, Yayladağı kebabı, Harbiye piliç, fırında tuzda tavuk denenmesi gereken lezzetler. Ayrıca aşur, humus çeşitleri, biberli ekmek ve sembusek gibi yöresel lezzetler de var. Beyoğlu dışında Aksaray ve Etiler’de de şubeleri bulunuyor.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Cad. No: 39, Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0212 293 31 31

Hak Evrensel Hatay Sofrası

İstanbul

Dostluk ve lezzet köprüsü

Hatay’ın sokaklarının kokusunu, dostluğunu ve lezzetlerini kilometrelerce ötede, İstanbul’daki lezzet tutkunlarıyla buluşturmak üzere yola çıkmışlar. Menüde et ve tavuk yemekleri, kebap çeşitleri dışında Hatay usulü çiğ köfte, mumbar dolması, yoğurt aşı, saç örüğü, ekşi aşı, etli ve fıstıklı humus gibi ara sıcaklar da var.

Adres: Şenlikköy Mahallesi, İstanbul Caddesi, No: 12, Florya, Bakırköy / İstanbul

Tel: 0212 663 07 00

Antakya İl Sınırı

İzmir

Harbiye dürümden Antakya kebabına

Antakya İl Sınırı şehrin zengin mutfağının eşsiz tatlarından hazırlanan zengin menüsüyle İzmirlileri Hatay mutfağıyla buluşturuyor. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için farklı seçenekler sunuluyor.   Mumbar dolması, sembusek, Harbiye dürüm, Antakya kebabı, Antakya usulü tavuk şiş, Harbiye usulü tavuk ızgara, taş kadayıf, peynirli künefe menüde öne çıkan yöresel lezzetler.

Adres: Mansuroğlu Mah. 1593/1. Sokak

No: 12, Bayraklı / İzmir

Telefon: 0232 461 99 11

Knafe

Ankara

Ankara’da bir Antakyalı

Antakya mutfağıyla henüz tanışmayan Ankaralılar için yeni bir keşif yolculuğu Knafe. Yörenin en özel ürünleri yine Antakyalı ustalar tarafından hazırlanıyor.  Şam oruğu, biberli ekmek gibi ara sıcaklar, Antakya usulü kıyma şiş, şarha, belen tava, Antakya usulü dana kuşbaşı gibi et yemeklerinin dışında vegan ve vejetaryenler için de seçenekler bulunuyor.

Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. Alacaatlı Cad. 2873. Sokak 13/16,

Çankaya / Ankara

Telefon: 0312 241 11 41

Tarihi Bizim Künefeci

İstanbul

Künefe denilince

Hatay denilince ilk akla gelen lezzetlerden birisi de kuşkusuz künefe. Mehmet Yaşin’in de künefe adreslerinden olan mekân, 1949’dan bu yana Antakya’da hizmet veriyor. İstanbul’da ise ilk şubesini Maslak’ta açtı. Peynirli künefesi dillere destan. Ayrıca cevizli ve hurmalı kömbesi, Osmanlı kadayıfı ve tahinli çıtır kabak tatlısı da çok beğeniliyor.

Adres: 42 Maslak Ahi Evran Cad. No: 6 Maslak / İstanbul 

Tel: 0212 803 70 90

Hattena Hatay Sofrası

Ankara

Kahvaltıdan akşam yemeğine

Zeytinyağı, tuzlu yoğurt, nar ekşisi, baharatlar ve diğer pek çok malzeme kendi üretimleri. Zırhla çekilen kıymalar meşe kömüründe pişirilerek sunuluyor. Zırh kebabı, kazbaşı, çam fıstıklı et öcce, Arap tava gibi et yemeklerinin yanı sıra ara sıcak ve mezeleri de oldukça lezzetli. Hattena’nın yöresel ürünlerle hazırlanan Hatay kahvaltısı da oldukça iddialı.

Adres: Nasuh Akar Mahallesi, Süleyman Hacıabdullahoğlu Cad. 41/A,

Çankaya / Ankara Telefon: 0312 220 20 43

Haskral Hatay Sofrası

İstanbul

Zengin kültürün yansıması

Mezelerden biberce, muhammara, müebbel Ali Nazik, ara sıcaklardan güveçte pastırmalı humus, et yemeklerinden ise  ekşili Hatay kebabı, Harbiye usulü terbiyeli piliç, fırında terletme kuzu tandır, tuzda kuzu kol, karışık Kral kebabı öne çıkan lezzetler. Tatlı olarak künefenin dışında Hatay’a özgü ceviz, kabak, turunç, domates, incir tatlıları da bulunuyor.

Adres: İskender Paşa Mahallesi, Sofular Caddesi & Ragıp Bey Sokak 25-27/A,

Fatih / İstanbul

Telefon: 0212 534 97 08

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange