Metro Türkiye ile İtalyan Yemekleri Türkiye’nin Yerel Lezzetleriyle Buluştu

by efe

İtalyan Mutfağı Haftası Kapsamında, İstanbul İtalya Başkonsolosluğu ve Metro Türkiye bünyesi altındaki Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro iş birliği ile düzenlenen özel akşam yemeği, İtalyan yemekleri ile yerel lezzetlerin buluşmasına sahne oldu. İtalyan şefler Claudio Chinali, Giancarlo Gottardo, Matteo Bertuletti, Luca de Astis ve Fabio Brambilla’nın hazırladığı İtalyan lezzetlerinin her biri Balıkesir’in kıvırcık kuzusu, pastırma, sumak, Anadolu mandalinası ve Ege sızma zeytinyağı ile daha da eşsiz bir tada büründü.

Metro Türkiye ve Gastronometro, İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında 15 Kasım akşamı düzenlenen özel akşam yemeğinde İtalyan lezzetleri ile yerel lezzetleri buluşturdu. Türkiye’de yaşayan İtalyan şefler; Claudio Chinali, Giancarlo Gottardo, Matteo Bertuletti, Luca de Astis ve Fabio Brambilla’nın ülkemizin yerel ürünleriyle yorumladıkları İtalyan yemekleri,  seçkin konukların beğenisine sunuldu. Hazırlanan İtalyan lezzetlerinin her biri Balıkesir’in kıvırcık kuzusu, pastırma, sumak, Anadolu mandalinası ve Ege sızma zeytinyağı ile daha da eşsiz bir tada büründü.

Türk ve İtalyan Lezzetlerini Birleştiren Özel Menü

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası İş Birliği Bakanlığı tarafından bu yıl 7. kez düzenlenen İtalyan Mutfağı Haftası kapsamında Metro Türkiye, Gastronometro’da çok özel bir akşam yemeğine ev sahipliği yaptı. Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Clemente’nin katılımıyla gerçekleşen akşam yemeği, Türkiye’nin yerel ürünleriyle zenginleşen lezzetleriyle dikkat çekti. İstanbul’da yaşayan beş ünlü şefin Türkiye’ye özgü dokunuşlarıyla başlangıçtan ana yemeğe ve tatlıya tüm menü, Türk ve İtalyan lezzetlerini buluşturdu.

İtalyan şefler; Claudio Chinali, Giancarlo Gottardo, Matteo Bertuletti, Luca de Astis ve Fabio Brambilla’nın birlikte hazırladığı menünün ana yemekleri Çıtır Pastırmalı Kabak ve Biberiyeli Risotto ile Gorgonzola Fondü ve Kudüs Enginar üzerinde Kıvırcık Kuzu oldu. Kayseri’nin pastırması ile Balıkesir’in kıvırcık kuzusunun kullanıldığı ana yemek öncesi ise başlangıç olarak konuklara Ege’nin sızma zeytinyağlı sebzeleri ve Anadolu’nun mandalinalarıyla lezzeti artırılmış marine levrek ile Türkiye’nin birçok yerinde yetişen sumakla marine edilmiş kereviz eşliğinde parmesanlı ördek ikram edildi. Tatlı olarak ise portakal jölesi ile bademli sabayon soslu kış meyveleri gecenin lezzetine lezzet kattı. Divan Portakalı Çikolatalı ile Kavrulmuş Fıstıklı Çikolata da yerel tatları barındıran içerikleriyle konukların beğenisine sunuldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange